YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

YENİ ADLİ YILININ YARGININ Sorunlarına Çare…
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 4 Eylül 2018 - 13:34:41
YENİ ADLİ YILININ YARGININ Sorunlarına Çare…

Hatay’da 2018-2018 Adli Yılı açılışı sebebiyle Antakya Atatürk Anıtında çelenk töreni düzenlendi. Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Barosu ortaklığında düzenlenen adli yıl açılış töreninde anıta çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Düzenlenen törende konuşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez, 2018-2019 Adli Yılı’nın ilk gününde yargının sorunlarına çare aradıklarını söyledi. Yeni adli yıla başlarken tüm […]

Hatay’da 2018-2018 Adli Yılı açılışı sebebiyle Antakya Atatürk Anıtında çelenk töreni düzenlendi.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı ve Hatay Barosu ortaklığında düzenlenen adli yıl açılış töreninde anıta çelenk sunuldu. Ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Düzenlenen törende konuşan Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez2018-2019 Adli Yılı’nın ilk gününde yargının sorunlarına çare aradıklarını söyledi.

Yeni adli yıla başlarken tüm yurttaşların en derinden hissettiği kaygı ve beklentinin, ülkenin içinden geçtiği ekonomik süreç ve bu sürecin selametle bir an önce sona ermesi olduğunu vurgulayan Dönmez, şöyle devam etti:

“Biliyoruz ki yargının göreceli olarak tarafsız ve bağımsız olmadığı, hukukun işleyişine ilişkin yürütmeye bağlı olarak göründüğü, kimsesizlerin kimi olmada tereddüt yaşandığı bir ülkede, ekonomik tüm gösterge ve veriler de bundan doğal olarak etkilenir. Ekonomik bozukluğun düzgün hale gelebilmesi, hukukun doğru işleyişine bağlıdır.

Bu zorlukları aşmanın yolu; tam bağımsızlıktan yana, cumhuriyet ve devrim bilincine sahip onurlu insanların oluşturduğu bir ülke olduğumuzu unutmadan, tüm iş ve işlemlerimizde ”Hukukun Üstünlüğü” ilkesini esas alarak davranmaktan geçer. Hepimiz Anayasaya, hukuk devletine, hukukun üstünlüğüne, demokrasiye, insan haklarına inanan yurttaşlarız. Bu inancımızda tereddüt dahi duymayız.

Yargı ayağa değen taş değildir ve yasama gücü elinde diye ayağa her taş değdiğinde ayıklanacak, tehdit edilecek bir yapı değildir. Toplumun tüm kesimleri Türkiye’nin demokratikleşmesini, yargının siyasallaşmaktan kaçınmasını istiyor. İşte bu sebepledir ki bizler devletin yapılanmasında şeffaflık istiyoruz, devletin yapılanmasında liyakat istiyoruz, hayatımızda ve ülkemizde hukuk hâkim olsun istiyoruz. Anayasal kurumların göreceli değil, somut olarak işlevsel ve hukuka uygun davranmalarını bekliyoruz. Sadece bu ülkenin hukukçuları olarak değil, bu ülkenin tüm yurttaşları olarak hepimizin ama hepimizin birbirimizin el birliğine ihtiyacı var. Bu birliktelik, tüm kurum ve kurallarıyla hukukun esas alındığı, hukuka saygının hâkim olduğu, yargının bağımlı halden uzaklaştığı, yargının şeklen dahi olsa bağımsız olarak görüntü verdiği bir yargı sistemi kurulması için elzemdir.

Yeni adli yılın; savunmaya saygı, yargımızda adalet, bağımsız, tarafsız ve daha uygar bir hukuk düzeninin esas alındığı bir yıl olmasını diler; yeni Adli Yılın meslektaşlarımıza, yargı camiamıza, ülkemize ve adalet bekleyen tüm yurttaşlarımıza hayırlı olmasını dilerim.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz