BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 2 Kasım 2017 - 01:09:59
YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ!

Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, bu hafta içerisinde biri uzman, biri asistan doktor ve biri de 4. Sınıf tıp öğrencisinin yaşamına son vermesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hatay Tabip Odasının yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi: “Bu hafta, aynı gün içerisinde biri uzman, biri asistan doktor ve biride 4. Sınıf tıp öğrencisi olmak üzere 3 […]

Hatay Tabip Odası Yönetim Kurulu, bu hafta içerisinde biri uzman, biri asistan doktor ve biri de 4. Sınıf tıp öğrencisinin yaşamına son vermesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Hatay Tabip Odasının yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“Bu hafta, aynı gün içerisinde biri uzman, biri asistan doktor ve biride 4. Sınıf tıp öğrencisi olmak üzere 3 tıp insanı yaşamına son verdi. Önce Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesinde pediatri asistanı olan Dr. Ece Ceyda Güdemek, geride, çalışma koşullarının ağırlığından şikayet ettiği bir not bırakarak hayatına son verdiği haberi yayıldı. Daha ne olduğunu anlamadan o habere başka bir haber daha eklendi;

Batman’da, Bölge Devlet Hastanesinde yaklaşık 1,5 yıldır Kalp Damar Cerrahı olarak görev yapan 39 yaşındaki Uzman Dr. Ergin Karakuş, evinde intihar etmişti! Uzman doktorun evinde, parçalanmış cep telefonu ve “Bıktım baş ağrılarından” yazan bir not bulundu. Doktor Karakuş’un ailesinden ayrı mecburi hizmetini yapmakta olduğu ortaya çıktı.

Ardından, İstanbul’da Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 4. Sınıf öğrencisi Stajyer Dr. Yağmur Çavuşoğlu isimli genç kız intihar etti. Bu haberlerle tüm tıp camiası yasa boğuldu. Ne çok öldük!

Dün Gaziantep’te, Samsun’da… Bugün Adana’da, Batman’da, İstanbul’da! Bazen, sağlık sisteminde her aksaklığın sebebini en kolay ulaşabildiği hekim olarak gören, kışkırtılmış sağlık talebini sorgusuz sualsiz karşılanmasını isteyen hasta yakınları tarafından geldi ölüm. Bazen de; geçtiğimiz yıllarda gördüğümüz üzere, sabah akşam demeden çalışırken, otuz altı saatlik nöbetler tutarken, hakkındaki bir şikâyet bir doktorun ölümüne neden olur.

Dr. Melike için de böyle olmuştu ve çalıştığı hastanede intihar etmişti. İnsan yaşamının sorumluluğunu üstlendiğimiz ve onurla sürdürdüğümüz meslek hayatımızda; Düzelmeyen yoğun ve yorucu çalışma koşulları,uzun süren çalışma saatleri, mesleğimizi uygularken yaşadığımız duygusal ve fiziksel yüklenmenin getirdiği yıpranma, Yetmezmiş gibi şiddete uğrama riskimiz, Değersizleştirilen emeğimiz ve mesleki kimliğimiz, güvencesizlikle yaratılan geleceksizlik… Gibi, hekimlerde strese ve hatta intihara yol açabilen bu sorunlarının çözümü için başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkilileri göreve çağırıyoruz. Ne yazık ki: Sanatı; yaşatmak olan bir meslek grubu, YAŞAMAK İSTİYORUZ! diye haykırıyor. EVET!YAŞAMAK ve YAŞATMAK İSTİYORUZ!…”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz