YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

YAMAN:İTİRAZIMIZIN DİKKATE ALINACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ!
  • Ana Sayfa » DEFNE
  • 31 Temmuz 2018 - 00:09:10
YAMAN:İTİRAZIMIZIN DİKKATE ALINACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ!

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Defne halkının merakla beklediği ve tedirgin olduğu Turunçlu mahallesinde yapılması planlanan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili düşüncelerini açıkladı. Şubat ayı başlarında, Hatay Büyükşehir Belediyesince(HBB) sürdürülen İmar Planı kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne o planda yer almasını istedikleri hususları içeren bir yazı yazdıklarını ifade eden Başkan Yaman: “Turunçlu Mahallesi’nde yer alan Arıtma […]

Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Defne halkının merakla beklediği ve tedirgin olduğu Turunçlu mahallesinde yapılması planlanan Atıksu Arıtma Tesisi ile ilgili düşüncelerini açıkladı.

Şubat ayı başlarında, Hatay Büyükşehir Belediyesince(HBB) sürdürülen İmar Planı kapsamında İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne o planda yer almasını istedikleri hususları içeren bir yazı yazdıklarını ifade eden Başkan Yaman:

“Turunçlu Mahallesi’nde yer alan Arıtma Tesisi’nin Büyükçat Mahallesi’nde Karaçay Deresi ve Asi Nehri’nin kesiştiği alana taşınması ve Turunçlu Arıtma Tesisi alanının büyük kentsel park alanı olarak planlanması talebinde bulunmuştuk.

HBB Meclisine sunulan planlamada talep ettiğimiz değişikliğin yapılmadığını gördük ve Haziran ayında HBB İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne ikinci bir yazı yazarak plana itiraz ettiğimizi bildirdik. Bu bir planlama işi olduğu için imar planları, İmar Komisyonuna sevk edildi. Ben bu itirazımızın karşılık bulacağını; Ağustos dönemindeki planda buranın bir kentsel park alanına dönüştüğünü görebileceğimizi düşünüyorum.” Dedi.

“ARITMA TESİSİ DOĞRU NOKTADA TÜM MAHALLELERİ KAPSAMALI”

Turunçlu mahallesinde hali hazırdaki arıtma tesisini büyüterek modernize etmek isteyen HATSU’ya burasının arıtma tesisi için uygun bir yer olmadığını ifade ettiklerini belirten Yaman:

“Atık su arıtma tesisi yapıldığı tarihte şehrin dışında yer alırken günümüzde ilçemizin nüfus olarak en yoğun olduğu bölgede , şehrin tam göbeğinde bir konuma gelmiştir. Arıtma Tesisi için önerdiğimiz bölgenin, diğer mahallelerimizin de atıklarını alıp, daha uç mahallelerimizi de kapsayabileceğini öngörmüştük.

Bu tesisin yazın yaydığı kokunun çevresindeki yoğun yerleşim alanını, özellikle Turunçlu, Akdeniz, Sümerler ve Aşağıokçular mahalle sakinlerimizi rahatsız ettiği bilinen bir konudur. Biz Defne Belediyesi olarak bu arıtma tesisinin buradan taşınmasını hep vurguladık. Bu konuda gerekli çalışmayı yapıp yeni yapılacak arıtma tesisine uygun bir yeri Büyükşehir Belediyemize bildirdik. Şu an da bu itirazımızın değerlendirmelerini İmar Komisyonu yapıyor. Bu işin olumlu yönde çözüleceğini umuyorum.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız ve HATSU’da ki yetkili kişilerin bu konuda olumlu bir tutum içerisinde olduklarını biliyorum. Bu hususta ki itirazlarımızın koku yönünün dışında bir çok sebebi var. 1.si Arıtma tesisini şehrin dışına, yerleşim yerlerinin uzağına taşımak, 2.si Taşınacağı konumda halen kanalizasyonu ve arıtması olmayan diğer mahallelerimize de bu hizmeti sunmak, 3.sü Şimdiki Turunçlu Arıtma Tesisi alanının ilçemizin önemli bir ihtiyacı olan Kent Parkına dönüştürülmesi. Madem böyle bir yatırım yapılacak, bütün mahallelerimizi kapsayacak daha büyük daha kapsamlı ve şehrin dışında bir Arıtma Tesisi olması en doğrusu olacaktır.” Dedi.

“TEK BİR YATIRIMLA UZUN VADELİ ÇÖZÜM OLMALI”

Asi Nehri’nin ortasına döşenen beton boru sistemi ile atıkların Arıtma Tesisi’ne gitmeyip yakın bir yerde tekrardan Asi Nehri’ne bırakılacağı konusunda da ciddi itirazları olduklarını ifade eden Başkan Yaman:

“Toplanacak atıkların yeni kurulacak Arıtma Tesisi’ne götürülmesi gerektiğini, hiçbir noktada yeniden Asi Nehri’ne bırakılmasının doğru olmayacağını düşünüyoruz.” Açıklamalarına yer verdi.

“İTİRAZIMIZIN DİKKATE ALINACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Büyükşehir Belediyesinin halkın rızasının aksine, halkın sağlık ve esenliğinin zararına olabilecek bir karara imza atacağına inanmadıklarını belirten Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman:

“Büyükşehir Belediyemizden Çevre Düzeni Planı yapılırken bu düzenlemenin imar planına bu şekilde geçmesini istemiştik. Biz bu itirazımızın dikkate alınacağını düşünüyoruz. Bu konuyu Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişare ediyoruz ve çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Bu meselenin daha çok polemik konusu yapılmasının, bilgi ve ilgi olmadan daha fazla çekiştirilmesinin doğru olmayacağını düşünüyorum. Bu konunun en doğru ve sağlıklı bir şekilde tek bir yatırımla uzun vadeli olacak şekilde çözülmesinden yanayız. Tüm hemşehrilerime saygılar sevgiler sunuyorum.” Şeklinde açıklamalarda bulundu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz