MOTİVASYON OTOBÜSÜ HATAY’DA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU!

MOTİVASYON OTOBÜSÜ HATAY’DA ÖĞRENCİLERLE BULUŞTU!

CHP ANTAKYA’DAN 150 KİŞİLİK EKİPLE 10 BİN EV ZİYARETİ!

CHP ANTAKYA’DAN 150 KİŞİLİK EKİPLE 10 BİN EV ZİYARETİ!

HERKESİ AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

HERKESİ AŞI KONUSUNDA DUYARLI OLMAYA ÇAĞIRIYORUZ!

HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!

HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!

Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivaline Davetlisiniz!

Altınözü Zeytin, Zeytinyağı ve Gastronomi Festivaline Davetlisiniz!

VEKİL TOPAL ÜCRETSİZ ÖĞLE YEMEĞİ İSTEDİ!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 2 Nisan 2018 - 00:32:37
VEKİL TOPAL ÜCRETSİZ ÖĞLE YEMEĞİ İSTEDİ!

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, öğrencilere ve eğitim çalışanlarına ücretsiz öğle yemeği verilmesi için kanun teklifi hazırladı.  CHP’li Serkan Topal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde; “Tam gün eğitim öğretim yapan, her düzeyde resmi örgün eğitim kurumlarında, öğrencilere ve eğitim çalışanlarına ücretsiz öğle yemeği verilir. Yemek ücreti Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.” İbareleri yer aldı. TAM GÜN […]

CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, öğrencilere ve eğitim çalışanlarına ücretsiz öğle yemeği verilmesi için kanun teklifi hazırladı. 

CHP’li Serkan Topal, TBMM Başkanlığı’na sunduğu kanun teklifinde;

“Tam gün eğitim öğretim yapan, her düzeyde resmi örgün eğitim kurumlarında, öğrencilere ve eğitim çalışanlarına ücretsiz öğle yemeği verilir. Yemek ücreti Milli Eğitim Bakanlığı bütçesine konulacak ödenekten karşılanır.” İbareleri yer aldı.

TAM GÜN EĞİTİMDE ÖĞLE YEMEĞİ CİDDİ SORUN

Kanun gerekçesinde sosyal devlet olmanın gereğini hatırlatan CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal:

“Öğrenci ve eğitim çalışanlarının daha rahat bir ortamda eğitim öğretim hayatlarını sürdürebilmeleri,  verimlerinin arttırılması ve niteliği yüksek bireylerin yetiştirilmesi amacıyla kanuni düzenlemeye ihtiyaç duyulmuştur.” Dedi.

Topal, verdiği kanun teklifi gerekçesinde, basına yansıyan tam gün eğitim yapan okullardaki öğle yemeği ile ilgili haberlere de yer verdi. CHP’li Topal şunları ifade etti:

“Okullardaki fiziksel eksiklikler nedeniyle de öğrencilerin okul bahçelerinde ve koridorlarında ailelerinin getirdikleri yemekleri yemeye çalıştıkları görülmektedir. Özellikle tam gün eğitim veren kurumlarda öğle yemeği ciddi bir sorun alanı olmuştur. Yemekhane gibi fiziksel imkanlardan yoksun olan okullarda öğle yemeği hususunda ciddi hijyen sorunu ortaya çıkmaktadır. Anayasanın 42 nci maddesinde zorunlu eğitimin devlet okullarında parasız olduğu açıkça ifade edilmiştir. Sosyal Devlet olabilmenin en önemli unsurlarından biri de yurttaşlara eğitim hizmetini parasız sunmaktır.”Dedi.

ÖZEL OKULA DEĞİL DEVLET OKULUNA BÜTÇE

4+4+4 uygulaması sonrasında özel okul sayısında yüzde 204 artış gerçekleştiğine dikkat çeken Topal, bu artışta devletin özel okullara verdiği Eğitim Öğretim Desteğinin de etkisi büyük olduğunu söyledi.

Topal, özel okullara yıllık yaklaşık 1,3 milyar eğitim öğretim desteği sağlandığını oysa bu desteğin devlet okullarına aktarılması halinde öğrenci başına yaklaşık 75 TL bütçe düşeceğini, bu bütçe ile öğrenci ve eğitim çalışanlarının öğle yemeği sorunu büyük ölçüde çözülmüş olacağını belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz