2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

VEKİL ŞANVERDİ,BAŞKAN SAVAŞ’IN AKSİNE AÇIKLAMA YAPTI!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 1 Şubat 2020 - 17:31:13
VEKİL ŞANVERDİ,BAŞKAN SAVAŞ’IN AKSİNE AÇIKLAMA YAPTI!

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Suriye’den gelen göç dalgasına karşı ülke ve Hatay olarak hazırlıklı olunduğunu bildirdi. Milletvekili Şanverdi, TBMM’de grubu adına konuştu: “Tüm kurumlarımızla duruma dair tedbirlerimizi aldık. Hazırlıksız olduğumuz bir durum yok. Suriyeliler, terörden arındırılan Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerine göç ediyor” diyen Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, şöyle devam etti: “Suriye’deki […]

AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, Suriye’den gelen göç dalgasına karşı ülke ve Hatay olarak hazırlıklı olunduğunu bildirdi.

Milletvekili Şanverdi, TBMM’de grubu adına konuştu:

Tüm kurumlarımızla duruma dair tedbirlerimizi aldık. Hazırlıksız olduğumuz bir durum yok. Suriyeliler, terörden arındırılan Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerine göç ediyordiyen Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, şöyle devam etti:

Suriye’deki iç savaş, tam 9 yıldır devam etmektedir. Esad Hükümetinin, sivillere yönelik havadan yaptığı saldırılarda 400 binden fazla insan yaşamını yitirmiş ve 13 milyondan fazla insan ülke içinde ve dışında göç etmek zorunda kalmıştır. 6 milyondan fazla insan mülteci konumuna düşmüş, savaştan kaçan insanlara kucak açan ilk ülke de Türkiye olmuştur.

Türkiye, şu anda dünyada en fazla Suriyeli barındıran ülke olarak 3 milyon 514 bin kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Türkiye’deki Suriyelilerin çoğu, Suriye – Türkiye sınırına yakın olan bölgelerden gelmektedir. Bu bölgeler, aynı zamanda yoğun çatışmalarında olduğu bölgelerdir.

Esad güçleri, diğer ülkelerin hava desteğiyle, İdlib’in güney doğusundaki en büyük ilçesi olan Maaret el Numan’a ve çevresine son günlerde hedef gözetmeksizin yaptığı saldırılar sonucunda, yüzlerce masum insan hayatını kaybederken, yüz binlerce insan sınıra doğru akın etmeye başlamıştır.”dedi.

Milletvekili Hüseyin Şanverdi, TBMM kürsüsünden konuşmasını şöyle sürdürdü:

Hatay Valiliğimiz, Jandarmamız, Emniyetimiz, AFAD Başkanlığımız, Göç Genel Müdürlüğümüz ve tüm kurumlarımız ve hükümetimiz, gerekli tedbirleri almış durumdadır. Gerekli tedbirlerimiz, ilgili kurumlar tarafından sürekli olarak güncellenmektedir. Ne idlip’te, ne de güney sınırımızın diğer bölgelerinde hazırlıksız olduğumuz herhangi bir durum söz konusu değildir.

Evlerini terk eden yüz binlerce Suriyeli, eşyalarını da taşıdıkları uzun araç konvoyları ile terörden arındırılan Fırat Kalkanı ile Zeytin Dalı bölgelerine göç etmektedir. ‘İdlib’in Yanındayız Kampanyası’ başlattık. Sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliği içerisinde evlerinden edilen insanlara kendi topraklarında yeni kamplar oluşturarak, bu insanların barınmaları sağlanmaktadır.

Yerleşecek mekan bulamayan bu masum sivillere yönelik olarak, Suriye içerisinde briket barınaklar kurulmaktadır. Her türlü insani ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığımız bu masum insanlar, briket binaların bitmesinin ardından buralara yerleştirilecektir. İdlib’teki bu dramın bir an önce bitmesini temenni ediyor, yüce heyetinizi saygıyla selamlıyorum.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz