BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

VEKİL ERTEM ÇEVRE KATLİAMINA DİKKAT ÇEKTİ!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 24 Ekim 2017 - 00:10:57
VEKİL ERTEM ÇEVRE KATLİAMINA DİKKAT ÇEKTİ!

Maden Yasası’nda değişiklik yapılarak ÇED raporunun ve diğer izin başvurularının 3 ay içinde tamamlanmaması durumunda ‘olumlu karar verilmiş sayılacağına ilişkin düzenlemeyi eleştiren CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem,Torba Kanun’un 54. maddesine dikkat çekti. Ertem,yaptığı yazılı açıklamada: “Bu madde, Maden Kanunu’nda çok vahim bir değişiklik yapıyor. Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) dair bütün işlemlerinin en geç 3 ay […]

Maden Yasası’nda değişiklik yapılarak ÇED raporunun ve diğer izin başvurularının 3 ay içinde tamamlanmaması durumunda ‘olumlu karar verilmiş sayılacağına ilişkin düzenlemeyi eleştiren CHP Hatay Milletvekili Birol Ertem,Torba Kanun’un 54. maddesine dikkat çekti.

Ertem,yaptığı yazılı açıklamada:

“Bu madde, Maden Kanunu’nda çok vahim bir değişiklik yapıyor. Çevresel Etki Değerlendirmesine (ÇED) dair bütün işlemlerinin en geç 3 ay içinde bitirilmesi koşulunu getiriyor.

Eğer sorumlu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile diğer ilgili bütün bakanlıklar, ÇED raporu ve diğer izin işlemlerini üç ayda bitirmez ise;

“Çevresel etki değerlendirmesi ve diğer izin başvuruları ile ilgili olumlu karar verilmiş sayılır ve genel müdürlük tarafından buna göre işlem yapılır.”deniliyor.

ÇED ile ilgili düzenleme suistimallere açıktır. Kamu görevlileri, tehdit ya da rüşvet karşılığı izin başvurularını çok kolay bir şekilde 3 ay bekletebilir. Bu da maden şirketlerin lehine bir tablo oluşturur ve çok büyük doğa katliamlarına neden olur.

Bir faaliyet için eğer ÇED raporu hazırlanıyorsa bu 3 ay içerisinde bitmez. Raporun hazırlanıp içeriye verilecek, tüm komisyon üyelerine dağıtılacak, birinci toplantı yapılacak, orada belirli bir süre var, ikinci toplantı yapılacak, halk toplantısı yapılacak, ondan sonra yeniden bir değerlendirme yapılacak, belki ilave analizler istenecek, yani minimum 6 ay gerekir.

Çevresel faaliyetlerde süre kavramı olur mu?  

AKP hükümetinin Rant ve para hırsı adeta gözünü kör etmiş. 3 aylık süre sınırlaması maden şirketleri için özellikle hazırlanmış bir kıyaktır. AKP halk için değil, maden tekelleri için çalışıyor. Kamu görevlisinin insafına kalmış bir düzenleme getiriliyor. Görevli raporu hazırlamadığı ya da imzalamadığı takdirde;  ÇED ve diğer izin başvuruları ile ilgili olumlu karar verilmiş sayılacak. Böyle saçma sapan şey olur mu? Bunun anlamı, ÇED ‘in fiilen kaldırılması ve doğa katliamının önünün açılmasıdır. ÇED, doğayı ve çevreyi koruyan en önemli etkenlerden biridir. Bunu kaldırmak, doğaya savaş açmak demektir. 

Zeytinliklerimiz, ormanlarımız tehlike altında. Bir konu üzerinde uzlaşı yoksa bu olumludur diye algılamak hukuk devletine aykırıdır. 3 ay içinde uzlaşı sağlanamazsa tam tersine bu ÇED olumsuz sayılmalı, onaylanmadan geri gönderilmelidir.

Ayrıca Meclise sunulan Vergi Kanun Tasarısının 61’inci maddesi ile 4342 sayılı Mera Kanunu’nun 30’uncu maddesinde değişiklik yapılarak endüstri, organize sanayi, teknoloji ve serbest bölgeler ile sanayi sitesi ve bunların ilave alanları için ihtiyaç duyulan alanlar için mera vasfının değiştirilmesi halinde ödenecek olan ot bedelinden muafiyet sağlanması amaçlanmaktadır.

Böylelikle sürdürülebilir bir hayvancılık politikasının olmazsa olmazlarından birisi olan meralar, endüstri ve teknolojiye kurban edilecek.

Bu yasaya karşı çıkalım, çocuklarınızın geleceğini koruyalım.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz