BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

VEKİL DUDU:AKP,Tütün Üreticisi Düşmanı!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 13 Ekim 2017 - 03:17:55
VEKİL DUDU:AKP,Tütün Üreticisi Düşmanı!

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, AK Parti hükümetinin uyguladığı politika ile tütün üreticisine düşman olduğunu savundu. CHP’li Vekil Mevlüt Dudu, dün sabah TBMM’de bir basın toplantısı ile tütün üreticisinin mağduriyetini anlattı. Dudu,toplantıda Türk tütün üreticisini düşman belleyen AKP iktidarının çok uluslu yabancı şirketleri kolladığını, kendi halkını yabancı ve pahalı sigaralara mahkum ettiğini kaydederek: “AK Parti’nin bu […]

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, AK Parti hükümetinin uyguladığı politika ile tütün üreticisine düşman olduğunu savundu.

CHP’li Vekil Mevlüt Dudu, dün sabah TBMM’de bir basın toplantısı ile tütün üreticisinin mağduriyetini anlattı.

Dudu,toplantıda Türk tütün üreticisini düşman belleyen AKP iktidarının çok uluslu yabancı şirketleri kolladığını, kendi halkını yabancı ve pahalı sigaralara mahkum ettiğini kaydederek:

“AK Parti’nin bu uygulaması, kaçakçılıkla mücadele adı altında Türk tütün üreticisine açılan savaşı ortaya koymaktadır” dedi.

Vekil Dudu,sözlerine devamla:

”AKP iktidarları, sigara kullanımına ilişkin önemli düzenlemeler yapmış, kapalı alanlarda sigara tüketimini sınırlamış, bu konuda önemli ve doğru hamleler yapmıştır.  Ancak sigaranın vergisini yükselttikçe millet sigaradan vazgeçmemiş kaçak sigara ve kıyılmış tütüne yönelmiştir.

2012 yılından itibaren sigara tüketiminde başlayan ani yükseliş dikkat çekicidir. 2012 yılında 100 milyar âdete ulaşan sigara tüketimi, şu anda 105.5 milyar adede yükselmiştir. Genç nüfusun sigaraya yöneliminin artması da düşündürücüdür.

Tütün Eksperleri Derneği, yakın gelecekte Türkiye’de sigara tüketiminde ciddi bir düşüş beklenmediği yönünde tespit yapmıştır.

PEKİ SİGARA BAĞIMLILIĞI NİYE ARTIYOR?

Daha önce ürettiği tütünün yüzde 90’ını ihraç eden Türkiye, Cumhuriyet tarihinde ilk kez AKP ile net ithalatçı olmuştur. Samsun’ların, Bafraların yerini Amerikan sigaraları almıştır. Oysa yabancı tütünün kalitesi çok düşüktür. Üstelik Amerikan sigaraları içindeki katkı maddeleri nedeniyle bağımlılığı daha da arttırmaktadır. Tüketimin artışı da buna bağlanmaktadır.

KAÇAK SİGARA SORUNU

Tütüne arka arkaya konan vergiler nedeniyle kaçak sigara tüketimi artmıştır. Şu anda (2016 yılı itibarıyla) sigarada vergi yükü yüzde 84’tür. Bu da kaçak sigara tüketimini yükseltmiştir.Tütün mamullerindeki kaçak sigaranın piyasanın yüzde 15’ini oluşturduğu tahmin edilmektedir. Kaynağı belli olmayan bu ürünler hem halk sağlığını hem de ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir.

Türkiye’de 2015 yılında yurt içinde 8.800 kilo nargilelik tütün satışı yapılmıştır. 60 bin 200 kilo puro, 201 kilo pipoluk tütün satılmıştır. Bu da nargilelik tütün başta olmak üzere puro ve pipo tütündeki kayıt dışı ve yasa dışı üretim ve ticareti ortaya koymaktadır.

Nargilelik ürün piyasasının büyük bölümü kaçak ve kural dışı işlemektedir. ÇÜNKÜ ÜLKEMİZDEKİ SURİYELİLER NARGİLE VE KIYILMIŞ TÜTÜNE ÇOK BÜYÜK ORANDA RAĞBET ETMEKTEDİR.

SARMALIK TÜTÜN KAYIT DIŞI

Sarma sigara için kullanılan yaprak sigara kağıdının piyasadaki satışı tamamen kaçaktır.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülen Torba Yasa’da şimdi de üreticiye sarmalık kıyılmış tütün yasağı getirilmektedir. Marketlerde 8-10 liradan satılan sigarayı alamayanlar sarmalık tütüne yönelmektedir. Geçen yıl 19 milyar adet makarona sarılmış tütün içilmiştir. Yani piyasanın yüzde 30’dan fazlası kaçaktır.

AKP, bir paketi 30 ila 50 kuruşa satılan makarona bir anda tam 2 lira 20 kuruş vergi koymuştur. Amaç kendi halkını ve üreticini sürekli dövmek ise AKP’nin bu konuda karnesi çok kötüdür.

Makaronun kolisine 1100 lira ÖTV’yi koymaktan rahatsız olmayan AKP iktidarı, kaçak tütün satışına 6 yıl kadar hapis cezası getiriyor.

Bu üretici düşmanı düzenleme, makaron ve yaprak sigara kağıdını ticari amaçla satanlara 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getiriyor. Sarmalık kıyılmış tütün üreten, satan, satışa arz eden ve satanlara da 5 bin liradan 50 bin liraya kadar idari para cezası öngörülüyor. Bu iş yasaklarla çözülemez. Çözseydi tütünü toptan yasaklayan 4. Murad çözerdi.’‘Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz