HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİ SAYILARI NEDEN GİZLENİYOR?
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 24 Ekim 2021 - 21:33:33
VATANDAŞLIK ALAN SURİYELİ SAYILARI NEDEN GİZLENİYOR?

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili açıklama son olarak Aralık 2019’da yapılmıştı. 22 ay önce Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda 110 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiği açıklanmıştı. Sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıysa sır gibi saklanıyor. Suriyelilerin taleple değil, aranarak davetle Türk vatandaşlığı verilmeye çağrıldığına dair seçim bölgesinden sık sık ihbar ve şikâyetler alan CHP […]

Türkiye’de vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili açıklama son olarak Aralık 2019’da yapılmıştı. 22 ay önce Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı tarafından yapılan açıklamalarda 110 bin Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiği açıklanmıştı.

Sonraki süreçte vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıysa sır gibi saklanıyor.

Suriyelilerin taleple değil, aranarak davetle Türk vatandaşlığı verilmeye çağrıldığına dair seçim bölgesinden sık sık ihbar ve şikâyetler alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur’un konuyla ilgili soruları da cevapsız bırakıldı.

Kaç Suriyelinin vatandaşlık aldığına dair 2 önerge veren Güzelmansur’un soruları aylar sonra gönderilen cevaplarda “5901 sayılı Türk vatandaşlığı Kanununun Uygulanasına İlişkin Yönetmeliğe göre gerekli iş ve işlemler yapılmaktadır” denilerek geçiştirildi.

Güzelmansur,bu defa;“2020 yılında ve 2021 yılının ilk 3 ayında T.C. vatandaşlığı verilen Suriyeli sayısını” Bilgi Edinme Yasası kapsamında öğrenmeye çalıştı. Bilgi edinme başvurusu da “ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ya da analiz neticesinde oluşturulabilecek türden bir bilgi olduğundan konu ile ilgili olumlu yanıt verilememektedir” denilerek reddedildi.

19 AYDA EN AZ 110 BİN SURİYELİ VATANDAŞ YAPILDI

VATANDAŞ OLAN SURİYELİ SAYISI 220 BİNİ AŞTI

Konuyla ilgili açıklama yapan Güzelmansur, şöyle konuştu:

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayısıyla ilgili soru önergelerine dalga geçer gibi cevaplar verilmesi millet iradesine saygısızlığın göstergesidir. Sonuçta ben bu soruları vatandaşların talebiyle soruyorum. Bana değil halka cevap verilmiyor. Halktan neyi gizliyorlar? 

BIlgi dinme Yasası çerçevesinde verilen cevaba gelince.Neyin özel çalışmasını gerektiriyormuş anlaşılır gibi değil. Devletin göç ve göçmen politikasının şeffaflıktan bu kadar uzak olması demokrasi adına çok üzücü.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün yapmadığı o özel çalışmayı ben yaptım. Aralık 2019 – Temmuz 2021 arasındaki 19 ayda, vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı en az 110 bin. Buradan şu sonuç çıkıyor: Suriyelilere TC vatandaşlığı verme süreci hızlandırılmış. 7 yılda 110 bin Suriyeliye TC vatandaşlığı verilmişti.  19 ayda 110 bin Suriyeli daha vatandaş yapılmış. Şu anda toplamda en az 220 bin Suriyeli TC vatandaşlığı almış durumda.”dedi.

YAYLADAĞI’NDA HER 5 SEÇMENDEN BİRİ SURİYELİ

Vatandaşlık verilen Suriyeli sayılarının bazı yerlerde seçmen dengelerini değiştirmeye başladığını söyleyen Güzelmansur şöyle devam etti:

Örneğin Hatay’ın Yayladağı ilçesinde son 19 ayda verilen vatandaşlıklarla Suriyeli seçmenin ilçedeki toplam seçmene oranı %19’a yükseldi. Diğer bir deyişle, Yayladağı’nda, neredeyse her 5 seçmenden biri Suriyeli”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz