2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ÜRETİM ZİNCİRİNE DARBE!
ÜRETİM ZİNCİRİNE DARBE!

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği(HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran,yaptığı açıklamada:“Çevrim santrallerinde doğal gazın sınırlanması üzerine organize sanayi bölgelerinde yaygın olarak elektrik kesintilerinin devreye alınmaya başlanılması ile birlikte sanayide elektrik kesintisi bir çok sektörü ve ekonomimizi olumsuz etkileyecektir.“dedi. Hayzaran,açıklamasına devamla şunları söyledi: “Elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan yakınırken, şimdi de İran’ın doğalgazda kesintiye gitmesi elektrik üretimini […]

Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği(HASİAD) Başkanı Murat Hayzaran,yaptığı açıklamada:“Çevrim santrallerinde doğal gazın sınırlanması üzerine organize sanayi bölgelerinde yaygın olarak elektrik kesintilerinin devreye alınmaya başlanılması ile birlikte sanayide elektrik kesintisi bir çok sektörü ve ekonomimizi olumsuz etkileyecektir.“dedi.

Hayzaran,açıklamasına devamla şunları söyledi:

Elektrik ve doğalgaza gelen zamlardan yakınırken, şimdi de İran’ın doğalgazda kesintiye gitmesi elektrik üretimini olumsuz etkilemiştir.

Ülke genelinde 24 Ocak Pazartesi günü saat 00:00’dan itibaren organize sanayi bölgeleri ve bölge dışındaki tüm sanayi tesislerinde haftanın 3 günü elektrik kesintisinin uygulanacak olması sebebiyle ülke sanayi üretimi en az 3 gün süreyle tamamen duracaktır. Bu durum üretim zincirine maalesef olumsuz yansıyacaktır.

3 gün süreyle üretim durduğunda, sözleşmeye bağlanılarak taahhüt edilen teslimatlarda aksamalar yaşanacak, müşteri kayıpları ile hukuki ihtilaflar kaçınılmaz olacaktır. Plastik, galvaniz, çimento ve cam gibi bazı sektörlerin üretimlerini yeniden açma maliyetleri çok yüksek olacak, hammadde kayıpları yaşanarak maalesef stok çöpü oluşacaktır. Süt ve süt ürünleri ile iştigal eden fabrikalar durunca tonlarca süt ziyan olacaktır. Keza soğuk zincirin önem arzettiği ve muhafazayı gerektiren et, tavuk ve balık gibi ürünlerle iştigal eden sektörler de maalesef bu süreçte zarara uğrayan sektörlerden sadece birkaçı olacaktır.

Enerji kesintisi aynı zamanda gıdada tedarik zincirinin kopmasına, ürün kalitesi, güvenilirliği ve üretim miktarı gibi bir çok açıdan soruna neden olacağı gibi stokçuluk ve enflasyon gibi istenilmeyen durumlara da yol açacaktır.

Şu anki durum her ne kadar haftalık bir plan ve 3 günü içermekteyse de takip eden süreçte benzer bir durumun yaşanıp yaşanmayacağını bilememek sektörleri gerek iş programı yapma gerekse sözleşmesel taahhütlerde bulunma konularında zorlayacaktır.

Ekonomik krizden çıkış yollarından biri olarak görülen “Daha Çok Üretim” ve “Daha Çok İhracat” yapılabilmesi için enerji tedarik sorunlarının önceden ve zamanında öngörülerek bu konuda tedbirler alınması gerekmektedir. Enerjide arz güvenliği, planlama, üretim aksaklığı en önemli gündemlerden biridir. Enerji kısıtlaması konusunda sektörel bazlı ve öngörülebilir ivedi çözümler üretilmesi gerekmektedir.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz