DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

Unutulmamalıdır ki Savunma Yoksa Yargı da Yoktur!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 27 Kasım 2018 - 19:02:12
Unutulmamalıdır ki Savunma Yoksa Yargı da Yoktur!

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü gün avukatların sorunlarına değinerek; ‘’Avukat haklarını kaybediyor. Bu durumda, avukatların dışında yapılan hukuki iş ve işlemlerin avukatların alanına kaydırılması ya da yeni iş olanaklarının geliştirilmesi gerekmekte iken ortada hukuksuzluklar var; avukatlık dünyasının maddi olarak daraltılması çabası var, avukatlara saldırılar var, bağlı […]

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM’de Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Adalet Bakanlığı bütçesinin görüşüldüğü gün avukatların sorunlarına değinerek;
’Avukat haklarını kaybediyor. Bu durumda, avukatların dışında yapılan hukuki iş ve işlemlerin avukatların alanına kaydırılması ya da yeni iş olanaklarının geliştirilmesi gerekmekte iken ortada hukuksuzluklar var; avukatlık dünyasının maddi olarak daraltılması çabası var, avukatlara saldırılar var, bağlı oldukları baroları itibarsızlaştırma çabaları var. Unutulmamalıdır ki savunma yoksa yargı da yoktur!’’ dedi.   

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada bitmeyen davalar, haksız tutuklamalar, uzun tutukluluk süreleri ve en önemlisi gerçekleşmediğini iddia ettiği “adalet” kavramı konusunda hukukçuların yaşadığı sorunlara değindi.

Türkiye, ciddi hukuk sorunları ile boğuştuğunu ve bu durumun uluslararası endekslere de yansıdığını belirten Şahin:

a1ss“Dünya Adalet Projesi’in ‘Küresel Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ genel sıralamasında 99 ülke içinde 59.uncu sırada yer alan Türkiye’nin Temel haklar kategorisinde 78., açık devlet 69., düzen ve güvenlik 67., sivil adalet sisteminde  47.ci sırada yer aldığını açıkladı.

Bu vahim tablonun temelinde ise Türkiye’deki temel hukuk ve hukukçu sorunlarının yer aldığını belirten Şahin:

’Adaletin sadece bir kadın adı olarak kaldığı ülkemde, vatandaşın elinde kalan tek sığınağı olan savunma hakkını temsil eden avukatların sorunlarından bahsetmemiz gerek.

İtibarsızlaştırılmak istenen avukatlardan…

Avukatlık mesleğinde başlayan kaos sürüyor. Ülkenin hukuk devleti olabilirliği konusunda fiili ve fikri sorunlar avukatların dünyasını doğrudan etkiliyor.AKP iktidara geldiği günden bu güne üniversite ve fakülte açmayı bir seçim şovu haline getirmiştir.

Gençleri meslek sahibi değil, sadece diploma sahibi yaparak, işsizler ordusuna katmış, tüm meslek dallarında olduğu gibi avukatlık mesleğinde de kalitenin düşmesine neden olmuştur.’’ Dedi.

Türkiye’de avukatların sayılarının artması ve ekonomik darboğaza girdiğini söyleyen Şahin:

’Avukatların iş alanları günden güne daralıyor ve gittikçe yoksullaşıyor. İşçi ve genç avukatlar ekonomik zorluklarla boğuşuyor. Parası olmayan avukat sağlık yardımı alamıyor. Avukat sayısındaki hızlı artış ve hukuk eğitiminin kalitesizleşmesi de avukatların saygınlığını ve niteliğini her geçen gün azaltıyor. Avukat haklarını kaybediyor. Bu durumda, avukatların dışında yapılan hukuki iş ve işlemlerin avukatların alanına kaydırılması ya da yeni iş olanaklarının geliştirilmesi gerekmekte iken ortada hukuksuzluklar var; avukatlık dünyasının maddi olarak daraltılması çabası var, avukatlara saldırılar var, bağlı oldukları baroları itibarsızlaştırma çabaları var. Avukatlık stajına kabul ve avukat sıfatını kazanmanın sınava bağlanması şarttır.

Hukuk fakültelerinin kontenjanları düşürülmesi, eğitim kalitesinin artırılması gerekmekte olup, yeni fakültelerin açılması engellenmelidir. Sayılar sorunun büyüklüğünü göstermek için yeterlidir. Yaklaşık 110 bin kayıtlı, 15 bin stajyer avukat, fakültelerde 70  bin civarı hukuk öğrencisi vardır. 5 yıl içinde avukat sayısı 200 bini aşacaktır. 

 Mahkeme kalemlerinde, noterlik dairelerinde, banka şubelerinde, tapu dairelerinde hukuk fakültesi mezunları için belirli sayıda kadronun ayrılması gerekmektedir. Böylece işsiz mezunlara iş imkanı tanınmış olacaktır. Ayrıca derece hakimlerinin kıdem ortalamaları son derece düşükken, ceza uyuşmazlıklarında hukukçu olmayanların uzlaştırmacı yapılmasının, avukatsız arabuluculuğu teşvik eden yaklaşımın ve avukatları bilirkişilik yapmaktan alıkoyan uygulamanın yanlışlığından da bir an evvel dönülmelidir. Çünkü hizmetin kalitesi olumsuz etkilenmektedir.İdare mahkemesi hakimlerinin her hangi bir fakülte mezunu olmasına izin veren düzenleme, hem mesleğin hem de vatandaşlarımızın hukuki güvenliği açısından sakıncalıdır.

Hukuk devletinin temeline dinamit koymaktır. Bu hatadan derhal ama derhal dönülmelidir.

CMK avukatlığında öngörülen ücretlerin düşüklüğü, avukatlık ücretlerine uygulanan KDV’nin yüksek olması, yabancı avukatlık bürolarının faaliyet yasaklarını dolanarak neden oldukları vergi kayıpları da haksız rekabete yol açarak hukukçuların temel sorunu haline gelmiştir.

CMK ücretleri en az asgari ücrete çıkarılmalı, avukatların CMK ücretlerinden KDV alınmamalı, diğerlerinden de KDV oranı %18’in altına düşürülmelidir. Kamu hizmeti sunmakta olan avukatlara yeşil pasaport hakkı verilmelidir. Yine kamuda görev yapan avukatların ek göstergeleri hakimler ile eşitlenmeli, emeklilik şartları da yine hakimlerle aynı olmalıdır.

Hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı mücadelesinin avukatlığa, savunmanın bağımsızlığına, hukuka, hukukun ve ülkenin demokratikleşmesine katkı sağlayacağı mutlak bir gerçektir.’’ İfadelerini kullandı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz