2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 21 Eylül 2021 - 12:12:31
ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

CHP Hatay İl Başkanlığının ev sahipliğinde Cumhuriyet Halk Partili yöneticilerin konuşmacı olarak yer aldığı “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi, Yeni Anayasa ve Güçlendirilmiş Parlementer Sistem” konulu panel bir önceki gün Antakya’da yapıldı. HBB HATMEK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Gazeteci Necdet Saraç yaptı. Panelde,CHP MYK ve PM Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP […]

CHP Hatay İl Başkanlığının ev sahipliğinde Cumhuriyet Halk Partili yöneticilerin konuşmacı olarak yer aldığı
“İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi, Yeni Anayasa ve Güçlendirilmiş Parlementer Sistem” konulu panel bir önceki gün Antakya’da yapıldı.

HBB HATMEK Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen panelin moderatörlüğünü Gazeteci Necdet Saraç yaptı.

Panelde,CHP MYK ve PM Üyesi Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, CHP PM Üyesi Doç.Dr.Yunus Emre ve CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar konuşmacı olarak yer aldı.

PARLAR: TOPLANTI HEPİMİZ İÇİN YENI BIR BAŞLANGIÇ

Açılış konuşmasını yapan Cumhuriyet Halk Partisi Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar:

Bu toplantının çok önemli olduğunu hepimiz için çok yararlı ve gerekli olduğunu düşünüyorum. Toplantı yeri olarak Hatay’ın seçilmesinden gurur duyuyorum. İlimize her zaman önem veren, birlik ve beraberliğimizin teminatı Cumhuriyet Halk Partisi Genel başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na saygılarımı ve şükranlarımı sunuyorum. Bu toplantı hepimiz için bir başlangıç olacak. Bu konularda sahada çalışırken cevabını vermekte bazen güçlük çektiğimiz konulara burada nasıl cevap vereceğimize dair önemli bilgiler verileceğine inanıyorum. Yoğun katılımdan dolayı herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Panelde Moderatör Gazeteci Necdet Saraç İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin sadece Cumhuriyet Halk Partisi’nin veya muhalefet partisinin beyannamesi olmadığını vurgulayarak;beyanname demokrasi, kuvvetler ayrılığı, barış, huzur ve yarınlara aydınlık gözle bakmak isteyenlerin beyannamesidir” dedi.

CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLARAK ÇOK CİDDİ HAZIRLIĞIMIZ VAR”
 
Türkiye’de gelinen son durum hakkında değerlendirme yapan CHP PM Üyesi Doç.Dr.Yunus Emre:

Bugün dünyada yapılan araştırmalarda ve sıralamalarda Türkiye demokratik bir ülke olarak görülmüyor. Bu konunun çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bir ülkede demokrasi düzeyi uzamanlar tarafından ölçülebiliyor. Başka ülkelerle de karşılaştırılabiliyor. Basın özgür mü, akademik özgürlükler kullanılabiliyor mu, siyasel katılımın önünde engeller var mı ve yargı bağımsızlığı var mı bunlara bakılıyor. Ne yazıkki bu sıralamaların hepsinde Türkiye demokratik olmayan bir ülke olarak gösteriliyor. Bütün raporlarda Türkiye’nin demokratik durumunun daha kötüye gittiği görülüyor” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bazı kararlarının uygulanmamasının ağır bir manzarayı ortaya çıkardığına işaret eden Emre:

Bugün 2021 yılında dünyada 100’den fazla demokratik ülke var. Ve Türkiye bunlardan birisi değil. Bu çok ağır bir manzara. Atatürk’ün kurduğu çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmayan bir manzara. Bununla yüzleşmemiz lazım” değerlendirmesinde bulundu.

EMRE:“ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ”

Türkiye’deki sistemin değişmesi gerektiğini vurgulayan CHP PM Üyesi Emre,şöyle dedi:

Türkiye bütün mücadeleye rağmen gelinen noktada demokrasiden uzaklaşmıştır. Anayasası 2017’de bütün evrensel demokratik standartları dışında bir takım maddeler eklenerek değiştirilmiş, kuvvetler ayrılığı ile yargı bağımsızlığı olmadığı ve tek kişi tarafından kontrol edilen yasama organı olan bir ülkeyiz. Biz seçimleri kazanacağız. Ülkeyi demokratik bir temel üstüne kuracağız. Biliyoruz ki böyle büyük dönüşümler bu büyük adımlar çok geniş bir toplumsal destekle olacak. Biz Türkiye olarak çok güçlü bir palamenter sistem açısından birikimi olan bir ülkeyiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak da  çok ciddi hazırlığımız da var. Biz kendimiz için hukuk ve adalet istemiyoruz. Bütün yurttaşlarımız için istiyoruz.Bizim anlayışımızda bütün yurttaşlarımız eşit konumda” ifadelerini kullandı.

KUŞOĞLU: BU SİSTEMİ HEP BERABER DEĞİŞTİRECEĞİZ

CHP Genel Başkan Yardımcısı PM Üyesi Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu da konuşmasında:

Babadan  oğula geçen ve bir zihniyetin değişmemesini sağlayan rejim karşımızda. Sürekli olarak aynı partinin iktidarda olması, bize dışarıdan dayatmadır. Bu bizim Türkiye’nin sistemi değil. Çok sıkıntılı bir döneme geçmiş vaziyetteyiz.Önümüzdeki seçimler çok önemli. Bu sistemi değiştirmemiz lazım. Dostlarımız ile birlikte Cumhuriyet Halk Partisi ve diğer partiler bir araya gelip milli koalasyon oluşturacağız. Ve bu sistemi hep beraber değiştireceğiz.” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz