DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

Türkiye İçinde ve Dışında Barışçıl Politikalar Geliştirmeli!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 23 Ocak 2018 - 23:51:38
Türkiye İçinde ve Dışında Barışçıl Politikalar Geliştirmeli!

Emek ve Demokrasi Güçleri adına İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Başkanı Mithat Can, Türkiye’nin Suriye ve Irak ile ilgili TBMM’de kabul ettiği tezkerelere dayanarak sık sık sınır ötesi hava harekâtları düzenlemesi ve özellikle Suriye ve Irak’ta kara gücü bulundurmasının oldukça tehlikeli bir hal aldığını ileri sürdü.  Can, gazetecilere yaptığı açıklamada: ‘‘Türkiye’nin Suriye ve Irak ile […]

Emek ve Demokrasi Güçleri adına İnsan Hakları Derneği (İHD) Hatay Şube Başkanı Mithat Can, Türkiye’nin Suriye ve Irak ile ilgili TBMM’de kabul ettiği tezkerelere dayanarak sık sık sınır ötesi hava harekâtları düzenlemesi ve özellikle Suriye ve Irak’ta kara gücü bulundurmasının oldukça tehlikeli bir hal aldığını ileri sürdü. 

Can, gazetecilere yaptığı açıklamada:

‘Türkiye’nin Suriye ve Irak ile ilgili TBMM’de kabul ettiği tezkerelere dayanarak sık sık sınır ötesi hava harekâtları düzenlemesi ve özellikle Suriye ve Irak’ta kara gücü bulundurması oldukça tehlikeli bir hal almış ve en son Suriye’nin Afrin kentine yönelik bombardıman Türkiye’yi ve bölgedeki tüm halkları büyük bir savaş ve yıkım gerçekliği ile yüz yüze bırakmıştır.

Bu tezkereler Anayasa’nın 91. Maddesi’ne aykırıdır.Ayrıca BM Güvenlik Konseyi kararı olmadan başka ülkelere fiili saldırıda bulunma ve asker konuşlandırma ciddi hukuki sonuçlara yol açabilecektir.

Hükümetin Afrin ve Menbiç bölgelerine yönelik askeri harekatının Türkiye basınında yansımaları da ürkütücü ve tehlikelidir.

Son 24 saatte Türkiye savaş uçakları tarafından Afrin Bölgesine yüzden fazla bombardıman yapılmış, basına yansıyan haberlere göre aralarında çocukların ve kadınların bulunduğu çok sayıda sivil yapılan bu bombardıman sonucu öldüğü ve ağır yaralandığı bilgisi gelmiştir.Bu kirli savaşın bölgesi içinde olan Hatay iline yansıması çok ağır olacağı açıkken dün Reyhanlı ilçesine düşen roketler sonucu ölümler ve çok sayıda yaralanmaların olması biz Hatay da yaşayan insanları çok ürkütmektedir. Sürdürülen bu savaşın yıllar boyu barış içinde yaşayan halklara ölüm zulüm ve yıkım getireceğini söylüyoruz ve Reyhanlı’ya yapılan saldırıyı kimden gelirse gelsin kınıyoruz.

Biz Hatay’da yaşayan insan hakları savunucuları sivil toplum ve emek örgütleri olarak ;

“Siyasi iktidarın itidalli davranmasını istiyoruz .bunun yanında ana akım medyanın savaş çığırtkanlığından vazgeçmesini istiyoruz ve savaş kışkırtıcı dilini kınıyoruz.

Medyayı savaş politikalarına karşı barıştan huzurdan ve kardeşlikten yana olanların sesine kulak vermeye davet ediyoruz.

Anayasamıza göre TBMM tarafından savaş kararı alınmadıkça böylesi bir askeri operasyon yapılamaz ve yapılmamalıdır diyoruz . Siyasal iktidar oldu bittiler le Türkiye’yi daha büyük bir savaş içerisine sürüklememelidir.zira bu tutum halklar arasında düşmanlık yaratır. Irkçılık ve mezhepçilik körüklenir .

Kısacası siyasal iktidar, askeri operasyonlar durdurmalı , savaş politikasına son vermelidir. Türkiye içinde ve dışında barışçıl politikalar geliştirmeli ve bir an önce barışın tesisi için çaba göstermelidir.

Suriye’de devam eden ve sonlanması için masada çözüm çalışmalarının yoğunlaştığı bir süreçte şiddette ısrarcı tutumun daha fazla büyümesi tehlikeli sonuçlar üretebilir .

Zira savaş ölümdür,savaş yıkımdır, sefalettir,çocukların anasız ve babasız kalmasıdır.

Onun için biz insan hakları savunucuları , siyasi partiler, sivil toplum ve emek örgütleri olarak diyoruz ki;

SAVAŞA HAYIR İNADINA BARIŞ VE BU TALEP İNSANLIK TALEBİDİR.’

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz