ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

TOKDEMİR:HASSA’MIZIN GÜZEL ÜZÜMÜ PARA ETMİYOR!ÜRETİCİLERİMİZ KAN AĞLIYOR!
  • Ana Sayfa » HASSA
  • 2 Eylül 2020 - 15:19:29
TOKDEMİR:HASSA’MIZIN GÜZEL ÜZÜMÜ PARA ETMİYOR!ÜRETİCİLERİMİZ KAN AĞLIYOR!

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,beraberinde CHP Hassa İlçe Başkanı Murat Göçer, Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Gürses ve İyi Parti Belediye Başkan Adayı M.Ali Söylemez ile birlikte Hassa ilçesinde mahalle muhtarları ve Akbez mahallesinde üzüm üreticileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu. Milletvekili Tokdemir, Hassa’ya bağlı Akbez mahallesinde yaptığı ziyarette Üzüm Üreticisi Deniz Gazel’in üzüm bağını gezerek […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,beraberinde CHP Hassa İlçe Başkanı Murat Göçer, Gençlik Kolları Başkanı Gökhan Gürses ve İyi Parti Belediye Başkan Adayı M.Ali Söylemez ile birlikte Hassa ilçesinde mahalle muhtarları ve Akbez mahallesinde üzüm üreticileriyle bir araya gelerek istişarelerde bulundu.

Milletvekili Tokdemir, Hassa’ya bağlı Akbez mahallesinde yaptığı ziyarette Üzüm Üreticisi Deniz Gazel’in üzüm bağını gezerek üreticilerden üzüm hakkında bilgiler aldı.

Bağda üzüm kesen ve üreticilerle istişarelerde bulunarak, üzüm üreticilerin sıkıntılarını dinleyen Tokdemir, 1 yıllık emekleri yok pahasına satılan üzümün ilçe ekonomisi için çok önemli olduğunu vurgulayarak, yetkililerin bahane değil üreticiler için çözüm üretmesi gerektiğini, üreticilerin sorunlarının çözümü için konuyu meclise götüreceğini ifade etti.

Tokdemir,açıklamasına devamla;

Hassa’mızın güzel üzümü para etmiyor, üreticilerimiz kan ağlıyor!18 yıldır girdi ve maliyet kalemleri olan gübre, ilaç, mazot ve elektrik fiyatları kat be kat artarken üzüm fiyatı değişmiyor, çiftçiden yine 1-1,5 TL’den alınıyor. Rekolte yüksek olsa da üzüm ya bağında ya da kamyon kasalarında çürümeye terk edilmiş durumda. Rekoltenin yüksek olması sorunları çözmüyor.

Marketten pazardan 4 TL’ye aldığımız üzüm, üreticiden 1-1,5 TL’ye alınıyor, aradaki fark kimlerin cebine giriyor? Çiftçinin alın terinin karşılığını alacağı fiyatın sağlanması gerekiyor. Günümüz tarım politikalarıyla çiftçilerimizin gelişimine katkı sunulamıyor. Tarımda acilen reform vb. yapısal değişikliklere gidilmelidir. Kırsalda üretim neredeyse durma noktasına gelecek.

Üretken, teşviklerle desteklenen ve subvansiyonlara dayalı yapılanmalara ivedilikle ihtiyacımız var. Eşşiz lezzete sahip Hassa üzümleri markalaşmalı, tüm dünyaya tanıtılmalıdır. Millet bahçeleri yerine çiftçilerimizin ürününü değerlendireceği, endüstriye dönüştüreceği ve ekonomimize katkı sağlayacağı adımlar atılmalıdır.

Bölgenin en önemli geçim kaynağı olan bu verimli alanlara kuru üzüm fabrikaları ve meyve suyu fabrikaları gibi entegre tesisler kurulmalıdır. Alın teriyle üreten, ekonomiye katma değer katan çiftçimiz aç bırakılmaya çalışılıyor. Bu duruma asla kayıtsız kalmayacağız, çiftçimizin her zaman yanında olacağız. Allah kısmet ederse iktidarımızda çiftçimizi her konuda destekleyerek hak ettikleri refah seviyesine ulaştıracağız” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz