ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

TOKDEMİR:Çiftçimize Acilen Destek İstiyoruz!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 23 Eylül 2019 - 21:51:44
TOKDEMİR:Çiftçimize Acilen Destek İstiyoruz!

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ziraat odaları başkanları ve bir grup çiftçi ile birlikte pamuk tarlasında buluştu. Tokdemir, Ovası çiftçisinin mağdur  olduğunu söyledi. Çiftçilerle gittiği pamuk tarlasında konuşan Tokdemir, Amik Ovası’nın verimli araziler olduğunu söyledi. 8 kilo pamuk alınan Amik Ovasında bu yıl rekoltenin çok ciddi anlamda düşüş gösterdiğini belirten Tokdemir: “Ne yazık ki, çiftçi geçen yıllarda […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ziraat odaları başkanları ve bir grup çiftçi ile birlikte pamuk tarlasında buluştu.

Tokdemir, Ovası çiftçisinin mağdur  olduğunu söyledi.

Çiftçilerle gittiği pamuk tarlasında konuşan Tokdemir, Amik Ovası’nın verimli araziler olduğunu söyledi.

8 kilo pamuk alınan Amik Ovasında bu yıl rekoltenin çok ciddi anlamda düşüş gösterdiğini belirten Tokdemir:

Ne yazık ki, çiftçi geçen yıllarda dekar başına 600 kilo ürün elde ederken bu yıl rekolte çok düştü. Geçen yıl pamuklarımızı 4,5 TL’den satarken bu yıl piyasada 3 TL civarındadır. Bunun yanı sıra geçen yıla göre, aralarında ilaç, gübre, sulama akaryakıt olmak üzere girdilerde de çok ciddi artışlar oldu”dedi.

Sulama döneminde yüksek elektrik faturalarının çiftçinin canını yaktığını sözlerine ekleyen Tokdemir:

Devletimize, mevcut iktidara sesimizi duyurmak için buradayız. Çiftçimize acilen destek istiyoruz. Bu yıl itibari ile dekar başına en az masraf bin 300 TL’dir.  Dönüm başına elde ettiğimiz ürünü bugünkü fiyatla çarptığımız zaman çiftçi 300-400 lira gibi ciddi bir zararla karşı karşıya kalmaktadır diye konuştu.

PAMUK DESTEKLEME ARTMALI

Çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini vurgulayan Tokdemir, sözlerini şöyle tamamladı:

FAİZLER ERTELENSİN

Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Okay ise, tarım sektöründe ciddi sıkıntılar olduğunu, katma değeri yüksek ürünlerin başında pamuğun geldiğini, Türkiye’de tekstil sektörünün dışarıdan ithal edilen pamukla fonlandığını belirtti.

Okay, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu balya miktarı 1 milyon 400 bin tonlara gerilemiştir. Bunu da bu yıl için 900 bin tonla üretim karşılamaktadır. Ciddi bir başarıdır.  900 bin tonun seneye düşmemesi gerekir. Çiftçi pamuğa destek verilerek korunmalıdır. 1500 lira destek verilmesi daha uygun olacaktır.

Ayrıca, Ziraat Bankası, tarımsal kredilerin ödeme günü de yaklaşmaktadır. Bu yıl ilaçlar yetersiz kaldığı için ürün kaybı mevcuttur. Yeterli gelir elde edilemeyeceğinden dolayı borçlar ödenemeyeceği için bir yıl süreyle faizsiz olarak ertelenmesi yararlı olacak ve çiftçi gelecek sezonda pamuk ekiminden kopmayacaktır” dedi.

DHA

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz