2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

TGC Başkanı OLCAYTO Günışığı’nda Konuştu:Gazetecilik Suç Değildir!
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 14 Kasım 2018 - 22:08:40
TGC Başkanı OLCAYTO Günışığı’nda Konuştu:Gazetecilik Suç Değildir!

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Turgay Olcayto,Mazman Medya radyolarında yayınlanan ve gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu ‘Günışığı’ adlı radyo programının konuğu oldu. Türkiye gündemi ve gazetecilik mesleği üzerine farklı konuların konuşulduğu program yoğun ilgiye mazhar oldu. Başkan Turgay Olcayto,yaptığı konuşmada: ”Biz tarafsız bir meslek örgütüyüz. Amacımız halkın haber alma ve gerçekleri öğrenmesi için gazetecilerin görevlerini yapabilmeleri.  Gazetecilerin […]

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı (TGC) Turgay Olcayto,Mazman Medya radyolarında yayınlanan ve gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu ‘Günışığı’ adlı radyo programının konuğu oldu.

Türkiye gündemi ve gazetecilik mesleği üzerine farklı konuların konuşulduğu program yoğun ilgiye mazhar oldu.

Başkan Turgay Olcayto,yaptığı konuşmada:

”Biz tarafsız bir meslek örgütüyüz. Amacımız halkın haber alma ve gerçekleri öğrenmesi için gazetecilerin görevlerini yapabilmeleri.  Gazetecilerin görevlerini  yaparken tutuklanmamalarını istiyoruz. Ceza evinde gazeteci kalmasın istiyoruz. Çünkü gazetecilik suç değildir” diye konuştu.

Turgay Olcayto, konuşmasında şu konulara dikkat çekti:

YAYIN YASAKLARI BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNÜ GELİŞTİRMİYOR

“Yayın yasakları, basın özgürlüğü, düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirmiyor, engelliyor. Her önemli olayda hemen yayın yasağı geliyor. İktidar bu açıdan çok şanslı, çünkü karşılarında muhalefet yok. Siyasi partiler buna tavır göstermeli. Halk yeterince bilgi alamıyor. O zaman da çok daha tehlikeli olan ‘fısıltı haberciliği’ başlıyor. Kendi olayımızı yabancı basından öğrenebiliyoruz. Bu da ayrı bir utanç vesilesi.

MESLEK ÖRGÜTLERİ DAYANIŞMA İÇİNDE OLMALI

Meslek örgütleri arasında, gazeteciler arasında yeterince dayanışma yok. Eskiden iktidara yakın olan gazetelerde çalışan gazetecilerle, eleştirisel gazetelerde görev yapan gazeteciler birlikte yemek yer, dertleşir sorunları konuşurdu.

Şimdi yan yana görünmek istemiyorlar. Bu da bizim için büyük bir sorun. Dayanışmayı artırmamız gerekiyor. Biz sorunların çözümü için rapor hazırladık. Kağıt krizi, basın kartları ve basın kartları yönetmeliğiyle ilgili hazırlanan detaylı raporlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a ve İletişim Başkanı Fahrettin Altun’a iletildi.

Umarız Basın Kartları Komisyonu kalır ve meslek örgütlerinin ağırlıklı olduğu bir yapı oluşturulabilir. Gazeteciler ve gazetecilik mesleği adına olumlu bir adım atılabilir.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz