2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

Su Zengini Bir Ülke Değiliz!
  • Ana Sayfa » GÜNDEM
  • 22 Mart 2018 - 01:45:22
Su Zengini Bir Ülke Değiliz!

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker,‘Dünya Su Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı. Selda Asker, Dünya Su Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamasında; ”Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janeiro’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir.  Bu kararın üzerinden gecen […]

Antakya Çevre Koruma Derneği (AÇKD) Başkanı Selda Asker,‘Dünya Su Günü’ dolayısıyla mesaj yayımladı.

Selda Asker, Dünya Su Günü dolayısıyla yayınladığı açıklamasında;

hbrdetay5951637”Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janeiro’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir.  Bu kararın üzerinden gecen zamana rağmen SU KAYNAKLARI KORUNAMAMIŞTIR.

Bugün dünyada su kaynaklarının kıtlığını tartışıyoruz.  Bilinçsizce yok edilen sulak alanlar, kuruma tehlikesiyle karşı karşıya bırakılan ve kurutulan göller, kullanılan fosil yakıtlarla doğal çevrenin kirletilmesi ve iklimin değişiyor olması su kaynakları üzerindeki başlıca olumsuz etkilerdir. Su talepleri artarken kaynaklar hızla tüketilmekte ve kirletilmektedir. Bu gün dünyada 1 milyarın üzerinde insan, temiz içme suyundan mahrum yaşamaktadır.

Hiç bir canlının susuz yaşayamayacağını ve su olmadan üretim yapılamayacağını düşününce, yakın gelecekte sadece su kıtlığıyla değil besin kıtlığıyla da karşı karşıyayız demektir. Bu da ciddi bir tehlikenin bizi beklediğinin göstergesidir.

Dünya Sağlık Örgütünün verilerine göre; dünyada her gün yaklaşık 25.000 kişi sağlıksız su kullanımından ölmektedir. Kirli su kullanımı sebebiyle Tifo, kolera, dizanteri gibi ölümcül hastalıklar insanlara geçmektedir. Gerek atık suların gerekse de zirai ilaçların yeraltı sularına karışması sonucu yeraltı su kaynaklarını da kirletiyoruz. 2002 yılından itibaren güvenilir, sağlıklı bir suya erişim, Birleşmiş Milletler tarafından insan hakki olarak kabul edilmiştir.

Bu durumun; merkezi ve yerel yönetimler tarafından da kabul edilmesi ve suyun ekonomik değerinden çok bir sosyal değer olarak görülüp yönetilmesi gerekmektedir.

Ülkemize baktığınız da; üç taraflı denizlere çevrili olmasına rağmen, sanıldığı gibi su zengini bir ülke değiliz. Yapılan araştırmalar 2030 lu yıllarda su fakiri bir ülke durumuna geleceğimizi göstermektedir. Bir ülkede kişi başına düşen su arzı yılda 10.000 m3’ün üzerinde olursa, o ülke su zenginidir. Ülkemizde bu rakam 2650 m3 ‘tür. Rakamlar açıkça göstermektedir ki, ülkemiz sanıldığının aksine su zengini bir ülke değildir. Şu saatten sonra mevcut kaynakların tamamının korunduğunu varsaysak bile; araştırmalara göre, ileriki yıllarda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1000m3 civarında olması olanaksız. Böyle bir durumda da ülkenin; acilen doğru su politikaları belirleyip uygulamaya geçirmesi gerekmektedir.

Ülkemizde su kıtlığının işaretlerini her yerde görmek mümkündür. Yeraltı sularının seviyeleri düşmekte, göller küçülmekte, en önemlisi sulak alanlar yok olmaktadır. Bu anlamda da Amik gölünün kurutulması Hatay için talihsiz bir örnektir.. Bugün ovada 500 mt de su bulunamadığı belirtilmektedir. Kaçak su kuyuları, HES ler su kaynaklarımızı yok etmektedir. Yıllardır yürütülen yanlış uygulamalar, atık suların akarsulara boşaltılması, kurutulan göller, kirletilen denizler, suyun ticari bir mal olarak görülmesi, kendi elimizle değiştirdiğimiz iklim sonucu yeni nesilleri ciddi bir susuzluk, kuraklıkla baş başa bırakıyoruz.

Kalkınmanın başlıca itici gücü olan su kaynaklarını, doğru, bilinçli, adil, barışçı bir şekilde kullanmak zorundayız.  Su ticari bir araç değil haktır, yaşamdır…”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz