ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

ŞOK ETTİREN SERGİ!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 24 Mart 2018 - 23:04:32
ŞOK ETTİREN SERGİ!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), ‘22 Mart Dünya Su Günü’nde içmesuyunun önemine, temiz ve sağlıklı içmesuyuna dikkat çekmek için hazırladığı sergi etkinliği yoğun ilgi gördü. Olmazsa olmazımız olan içmesuyunun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu anlatmak için Eski Antakya Müzesi önünde düzenlenen sergi etkinliğine; Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) meclis üyesi ve Başkan Vekili Selim […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), ‘22 Mart Dünya Su Günü’nde içmesuyunun önemine, temiz ve sağlıklı içmesuyuna dikkat çekmek için hazırladığı sergi etkinliği yoğun ilgi gördü.

Olmazsa olmazımız olan içmesuyunun sağlığımız için ne denli önemli olduğunu anlatmak için Eski Antakya Müzesi önünde düzenlenen sergi etkinliğine; Hatay Büyükşehir Belediye(HBB) meclis üyesi ve Başkan Vekili Selim Matkap, HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden, HATSU Genel Müdür Vekili Mahmut Urhan, HATSU Genel Müdür Yardımcısı Hüsna Karayazgan, Daire başkanları, şube müdürleri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.

Dünyadaki Suyun Yüzde 3’ü İçilebilir

Suyun tükenebileceğine ve suyun tükenmez bir şey olmadığına vurgu yaparak konuşmasına başlayan HBB Başkan Vekili Selim Matkap, dünyanın yaklaşık yüzde 70’inin su olmasına rağmen sadece yüzde 3’ünün içilebilir su niteliğinde olduğunu belirtti.

Hatay’ın fazlasıyla ihmal edilmiş bir altyapı problemi olduğunu hatırlatan Matkap:

“Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak ilk başta sağlıklı ve nitelikli içmesuyunu iletmek için çalışmalar yaptık. HATSU Genel Müdürlüğü liderliğinde projeler geliştirilmeye devam ediliyor. Bu çalışmalarla yüzde 65-70 civarında olan su kaybını azaltmamızın tek yolu altyapının sağlıklı hale getirilmesidir. HATSU Genel Müdürlüğü’nün yaptığı bu özverili işten dolayı kutluyorum” dedi.

“Paslı Boruları Görünür Hale Getiriyoruz”

2010 yılında Asbestin izolasyon malzemesi olarak kullanılmasının yasaklandığını hatırlatan Matkap:

“Hatay’ın asbestli borulardan su içmek zorunda kalıyordu. Ta ki HBB Başkanı sayın Lütfü Savaş’ın önderliğinde HATSU’nun Hatay’daki paslı boruların değiştirilmesi yönündeki çabalarına kadar. Biz bugün halkın hangi borulardan su içtiğini görünür hale getiriyoruz. Bu çalışmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

16527_hatay-da-icmesuyu-hatlarinin-dunu-ve-bugunu-sergilendi

MADEN:“Nereden Nereye Geldiğimizi Görüyoruz”

HBB Genel Sekreteri Mehmet Maden ise yaptığı konuşmada, Türkiye’de sınırlı imkânlara ve yeni kurulmasına rağmen en fazla altyapı yatırımını Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını vurgulayarak, Hatay’ın içmesuyu, arıtma tesisleri yatırımlarında önemli bir yere geldiğinin altını çizdi.

Paslı boruların sergilenmesiyle anlatılmak istenenin anlamlı ve önemli olduğunu belirten Maden:

“Paslı borulara ve yaptığımız yeni borulara baktığımız zaman nereden nereye geldiğimizi görüyoruz. Kanserojen olan paslı boruların yenilenmesi halk sağlığı açısından büyük önem taşıyor. HATSU Genel Müdürlüğümüz temiz, sağlıklı ve yeterli suyu sağlamak için mücadele vermeye devam edecek. Bu anlamda emeği geçen herkese teşekkür eder ve herkesin 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutluyorum” dedi.

URHAN:“Halkımızın Sağlığı İçin Mücadele Ediyoruz”

İnsan sağlığına son derece zararlı ve 30-40 seneden beri içmesuyu iletimi görevini gören bu eski hatların yenilenmesi için 1800 km’ye yakın içmesuyu şebekesi döşeme çalışması yapıldığını aktaran HATSU Genel Müdür Vekili Mahmut Urhan, Son yıllarda yaşanan yağış azlığına ve kuraklığa rağmen halkımızın susuz kalmaması için tedbirlerin alındığını ifade etti.

Hatay’ın nüfusuna ek olarak komşu ülke Suriye’deki savaştan dolayı 500 bine yakın Suriyeli misafir olduğunu ve onların da suyunu temin etme zorunlulukları olduğunu açıklayan Urhan, buna rağmen halkımızı mağdur etmeden temiz suyu temin etmek için gereken mücadelenin fazlasıyla verildiğini belirtti.

“Altyapıda En İyi Belediye Durumundayız”

Karaçay Barajı’nın hizmete girmesiyle birlikte daha rahat nefes alacaklarını umut ettiklerini söyleyen Urhan:

“HATSU olarak 30 Büyükşehir belediyesi arasında proje açısından en iyi belediye durumundayız. Halkımıza daha iyi hizmet etmekten başka bir derdimiz ve hedefimiz yok. Gerçekleştirilen sergi ile neydi ne oldu şeklinde mukayese etmeleri için paslı boruları ve döşediğimiz temiz boruları sergiledik. Herkesin 22 Mart Dünya Su Günü’nü kutlar bu güzel günün hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından katılım gösteren protokol mensupları ve vatandaşlar, kent genelinde yapılan içmesuyu çalışmaları sırasında çıkarılan paslı, kireçli ile içi toprak dolu boruların yanı sıra eski-yeni motopomplar ile dalgıçları inceledi.

Ayrıca HATSU Genel Müdürlüğü, günün anlam ve önemine yönelik katılımcılara ve ziyaretçilere el sabunu ve menekşe ile lavandula türü çiçek dağıttı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz