ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

SEYFETTİN:Diş Hekimi Olduğunu İddia Eden Denetimsiz Olarak Çalışan Suriyeli…
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 19 Kasım 2018 - 00:21:44
SEYFETTİN:Diş Hekimi Olduğunu İddia Eden Denetimsiz Olarak Çalışan Suriyeli…

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta da, Türk Diş Hekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı vermek, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı […]

Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin, ülkemizde 22 Kasım gününü içine alan hafta da, Türk Diş Hekimleri Birliği ve Odaları tarafından toplumun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlenmesine katkı vermek, dikkatini çekmek, doğru alışkanlıklar kazandırmak ve genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olan ağız ve diş sağlığı konusunda izlenen politikaları değerlendirmek amacıyla “Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası” olarak kutlayacaklarını bildirdi.

Seyfettin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Amacımıza ulaşabilmek adına, hafta boyunca tüm odalarımızla birlikte, kamuoyu oluşturmak ve sesimizi yetkililere ulaştırabilmek için değişik etkinlikler düzenlemekteyiz.

Türk Diş hekimleri Birliği ve Odaları, toplumun ve bireyin ağız diş sağlığının iyileştirilmesini ve nitelikli diş hekimliği hizmetinin sunulmasını amaç edinmiştir.  Bu hedefe ulaşabilmek için de bilimsel temelli, kanıta dayalı ve koruyucu ağız diş sağlığına öncelik veren politikaları savunmaktadır.

Son yıllarda, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Diş hekimleri Birliği (FDI) öncülüğünde başlatılan ve İstanbul’da gerçekleştirilen FDI Kongresi’ nin de sonuç bildirgesi olarak imzalanıp deklare edilen FDI 2020 Vizyonu olan “Ağız sağlığı, genel sağlığın ayrılmaz bir parçasıdır ve temel insan hakkıdır.” sloganını artık TDB’nin ve Odaların en önemli temel hedefi olarak görmekteyiz.

Dünya konjonktürünün değişmekte olduğu bir dönemde çevremizdeki siyasi, sosyal ve ekonomik değişimin yarattığı sorunlar kaçınılmaz olarak ülkemize yansımaktadır. Özellikle komşularımızdan gelen göç dalgası ülkemizi ve bizi hem ekonomik hem sosyokültürel olarak olumsuz etkilemektedir.

Yeni ekonomik programın mesleğimize yansıması, yeterli planlama yapılmadan açılan Diş Hekimliği Fakülteleri, artan öğrenci kontenjanları, öğretim üyesi sorunları, büyük sermaye gruplarının zincir poliklinikler ve merkezler açması, Sağlık Bakanlığının performans sistemi içerisinde açtığı ADSM’ler ve döviz kurlarındaki ani artışların bütün girdi maliyetlerine yansıması, meslektaşlarımızın ya gelir kaybı ya da işsizlik ihtimali ile karşı karşıya kalması ile sonuçlanmaktadır.

Vakıf üniversitelerinin hastane ve polikliniklerine tanınan sağlık hizmeti alımının, eşitlik ilkesi gereği ağız diş sağlığı hizmeti sunan tüm sağlık kuruluşlarına yaygınlaştırılmasını talep ediyoruz.

Muayenehane hekimliği yapan diş hekimlerinin, yanlarında diş hekimi istihdamını engelleyen yasal düzenlemelerin ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyoruz.

Son dönemlerde ilimizde diş hekimi olduğunu iddia eden denetimsiz olarak çalışan Suriyeli göçmenlerin sorunlarının bir an önce çözülmesini bekliyoruz.

Ağız ve Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları hakkındaki yönetmeliğin yeniden yazım çalışmalarında meslek örgütü olarak mutlak surette içerisinde olup katkı sağlamamız kaçınılmazdır.

Bilimsel Diş Hekimliğinin 110.yılını kutlarken, ne ülkemizdeki ağız diş sağlığı göstergelerinde bir iyileşme olduğunu ne de bu hizmete ulaşabilmenin önündeki engellerin kaldırıldığını söyleyebiliriz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz