ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

Seçmen Listelerinde Bu Yanlışın Düzeltilmesi İsteniyor!
  • Ana Sayfa » HATAY,KUMLU
  • 11 Ocak 2019 - 01:06:17
Seçmen Listelerinde Bu Yanlışın Düzeltilmesi İsteniyor!

Hatay’ın CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimer, Suriye’nin Afrin kentinde güvenliği korumakla görevli asker ve polisler ile diğer sivil görevlilerin Kumlu ilçesinde seçmen olarak sandık seçmen listelerine adlarının geçirildiğini bildirdi. Yazılı bir açıklama yapan Çimer, Kumlu’da sandık seçmen listeleri incelendiğinde ortaya çıkan tablo ile ilgili şunları kaydetti: “Bu listeler incelendiğinde, hayatın doğal akışına aykırı, ilçede yaşayan seçmenin […]

Hatay’ın CHP Kumlu İlçe Başkanı Ali Çimer, Suriye’nin Afrin kentinde güvenliği korumakla görevli asker ve polisler ile diğer sivil görevlilerin Kumlu ilçesinde seçmen olarak sandık seçmen listelerine adlarının geçirildiğini bildirdi.

Yazılı bir açıklama yapan Çimer, Kumlu’da sandık seçmen listeleri incelendiğinde ortaya çıkan tablo ile ilgili şunları kaydetti:

“Bu listeler incelendiğinde, hayatın doğal akışına aykırı, ilçede yaşayan seçmenin iradesine saygısızlık olarak görülecek bir durumla karşılaşılmıştır.

Tek bir haneye yazılmış (388) seçmen! Ayrıntılı inceleme ve soruşturma sonucu, bahsi geçen bu seçmenlerin, Türkiye’nin çeşitli yerlerinde ikamet eden Afrin’de görevli personel ve askerlerden oluştuğu anlaşılmıştır. Yapılacak olan seçimin genel seçim olmaması ve yerelde alınan oyların birbirine yakın olması sebebiyle, Kumlu ile alakalı olmayan, çoğu hayatında Kumlu’yu bile görmemiş; belediye başkanlığından meclis üyeliklerine, muhtarlıklara kadar hiçbir adayı tanımayan, adaylar hakkında en ufak bir bilgiye sahip olmayan bu seçmen profili, nicelik olarak seçimin doğal seyrini değiştirecek, ilçede yaşayan halkın iradesinin tecellisinin tersi bir sonuç çıkarabilecek etkiyi sağlamaya yetecek bir potansiyel barındırmaktadır.

Örneğin Kumlu’da, önceki seçimlerde seçmen sayısı her dönem 50 – 100 aralığında artarken, bu seçimde, bahsi geçen görevliler ve Suriyeli seçmenle birlikte 1000 kişilik bir artış olmasının, kullanılan geçerli oylarla oranına bakıldığında, toplam seçmen sayısı 8 bin civarında olan küçük bir ilçede tüm sonuçları etkileme potansiyeli yüksektir.

500-1000 civarında oy, Hatay’ın başka ilçelerinde kayda değer bir etki sağlamayacak, fakat Hatay’ın en küçük ilçesi Kumlu’da bütün iradeyi yok saymak anlamına gelmektedir. Bahsi geçen sebeplerden dolayı, Kumlu’da yaşayan vatandaşlarımız rahatsızlık duymakta, yapılan bu haksızlığın önüne geçilmesi ve yanlışın düzeltilmesi konusunda ısrarcı olmakta, olumlu bir sonuç alınana kadar hak arama noktasında gerek bireysel gerekse kitlesel olarak yetkili mercilere gereken başvuru ve uyarıları yapacağı konusunda birlikte hareket edeceğini belirtmektedir.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz