BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

SAVAŞ: HATAY’IN Gastronomi Konusundaki Güzelliklerini Dünyayla Paylaşmak İstiyoruz!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 28 Kasım 2017 - 22:41:35
SAVAŞ: HATAY’IN Gastronomi Konusundaki Güzelliklerini Dünyayla Paylaşmak İstiyoruz!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi ve EXPO 2021 Hatay’ın yapılış sürecine ilişkin kentin tanıtımı için yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi.  Antakya Habibi Neccar Sosyal Tesislerinde; HBB Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Prof Dr. Nazan Savaş önderliğinde gerçekleşen toplantıya HBB […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın Yaratıcı Şehirler Ağı’na dahil edilmesi ve EXPO 2021 Hatay’ın yapılış sürecine ilişkin kentin tanıtımı için yapılan çalışmalar hakkında bilgi paylaşmak üzere basın mensuplarıyla bir araya geldi. 

Antakya Habibi Neccar Sosyal Tesislerinde;

HBB Başkanı Lütfü Savaş ve eşi Prof Dr. Nazan Savaş önderliğinde gerçekleşen toplantıya HBB Genel Sekreter Yardımcıları Metin Açık ve Ahmet Kilisli, DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız, Türkiye Gastronomi Derneği Marka kentler Komite Başkanı Özgür Ildır Öksüz, Hatay Aşçılar ve Pastacılar Derneği Başkanı Emrullah Erdem, Antakya Gastronomi Derneği Başkanı Ünal Kahraman, Hatay Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ahmet Yetişen, Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Berber, KÖPRÜ-DER Başkanı Mete Güneşer, MKÜ öğretim görevlileri, STK temsilcileri, turizm ve otel işletmecileri ve basın mensupları katılım gösterdi.

UNESCO’YA SUNDUĞUMUZ STRATEJİK YOL HARİTASIYLA HATAY GASTRONOMİ ÜNVANINI KAZANDIK

Toplantının açılış konuşmasını yapan HBB Başkan Danışmanı Ömer Faruk Çelebi;

“ Yaklaşık 2 yıl öncesinde çalışmalarına başladığımız Gastronomi adaylığımız, geçen sene UNESCO tarafından kabul görülmedi.  Bizlerde yaptığımız çalışmaları daha da geliştirerek bu sene başardık. Bizim bu konudaki en büyük kazanımımız, UNESCO’ya sunduğumuz stratejik yol haritası oldu. Sunduğumuz yol haritamızda Hatay’ın muazzam geçmişini ve medeniyetler kenti olduğunu ispatladık. Alt yapımızı oluştururken Fransa ve İtalya gibi önemli ülkelerin gastronomi alanındaki başarılarından feyz aldık. Şehrimizde Gastronomi konseyimizi de kurarak kentin ekolojik tarım ve turizm master planını yapmak istiyoruz. Uzun vadeli stratejik planımız ile kentimize ekonomik anlamda ciddi değerler katacağımıza inanıyoruz.” Açıklamalarında bulundu.

“HATAY’IMIZIN ALGISINI YÜKSELTECEK İŞLER YAPARAK MARKALANMA SÜRECİNİ HIZLANDIRALIM”

Basın toplantısında konuşan HBB Başkanı Lütfü Savaş, UNESCO Dünya Gastronomi Şehri Hatay’ın serüvenini anlatarak bir sonraki aşamaları katılımcılarla paylaştı.

 “EXPO ve Gastronomi ünvanı şehrimiz için altın bilezik gibidir. Bizlerde bunun bilincinde hareket ederek, önemli değerlerimize sahip çıkmak istiyoruz. Lokomotif ekibimizi oluşturarak iş bölümünü yapalım ve bu işi logaritmik bir şekilde büyütelim. Bugün burada toplanmamızın sebebi, bizimle adım atmak isteyen arkadaşlarımızı belirleyerek Hatay’ın Gastronomi konusundaki güzelliklerini dünyayla paylaşabileceğimiz bir organizasyon yapmak. Hatay’ımızın algısını yükseltecek işler yaparak markalanma sürecini hızlandıralım.” Dedi.

hatay-savas-psikolojisini-yendi-10289470_o

SAVAŞ ALGISINI EXPO İLE KALDIRDIK

HBB Başkanı Lütfü Savaş konuşmasında, EXPO 2021 Hatay ile şehrin önemli bir sürece adım attığına değinerek;

“EXPO’dan sonra, Hatay’daki savaş algısını bitirdik ve web sitelerimizdeki ziyaretçi sayılarımız arttı. Şehrimize gelen misafir sayısındaki artıştan dolayı otellerde yer bulamama gibi durumlarla karşılaşılıyor. Demek ki bazı kazanımlar sağlayabiliyoruz ancak daha potansiyelize olmalıyız. Bunun için basın mensuplarımıza ve gastronomi alanındaki sektörlere çok iş düşüyor.

Şehrimizin reklamını en iyi şekilde yaparak, ziyaretçi sayılarımızı katlayabilir ekonomik anlamda da ciddi kazanımlar sağlayabiliriz.Projelerimizin yapımında arz- talep ilişkisi söz konusu. Misafirlerimizin artması, şehrimizdeki konaklama ve yemek sektörüne canlılık kazandıracak. Bizlerde alt yapıyı yapacağız, ulaşımın daha organize ve bütüncül olmasını sağlayacağız, yeşil alanları arttıracağız.

Yani bu işi potansiyelize edecek hadiseler üst üste gelirse bizim moralimiz düzelecek. Bu hareketlenme ile dışarıdan şehrimizi ziyaret etmek isteyen insanların da ilgisini daha çok çekebileceğiz.” İfadelerinde bulundu.

GASTRONOMİ SOKAĞINI TARİHİ DOKUSUYLA HARMANLAYARAK CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ

Basın mensubunun Gastronomi Sokağında nelerin sergileneceği hakkındaki sorusuna yanıt veren Başkan Savaş;

“Zenginler Mahallesi bölgesinde yapılacak olan Gastronomi Sokağı çalışmalarımız devam ediyor. Önemli değere sahip olan 6-7 ev satın aldık. Evlerin düzenlemeleri ve peyzajını yapıyoruz. Bu evlerde misafirlerimize yöresel ürünlerimizi sergileyeceğiz ve tadım yaptıracağız. Tarihi doku içerisine böyle bir sokağa yaparak cazibe merkezi haline getireceğiz. Hatay’ın tanıtımı adına yemeklerimiz üzerinden organizasyonlar yaparak, bu organizasyonda en güzel yemek yapabilecek olan hanımlarımızı ve beylerimizin hünerlerini sergileyeceğiz. Bu gibi programlarda siyasi temsilcileri de ağırlayabilir ve daha etkili reklamlar yapabiliriz. Biliyorsunuz ki Gaziantep’i Cumhurbaşkanımız tanıttı ve ardından çok etkili işler yapıldı. Bizde bu ülkenin bir evladıyız ve Cumhurbaşkanımızı davet ederek yaptığımız çalışmaları gösterebiliriz.” Açıklamalarında bulundu.

“BİZ BU ŞEHRE AİT OLDUĞUMUZU BİLİYORUZ VE HİSSETTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Hatay’daki önemli adımlar için güç birliğinin nasıl sağlanacağı sorusu yöneltilen Başkan Savaş’a, çalışmalarda yeterli destek görüp görmediği de soruldu. Başkan Savaş ise vermiş olduğu yanıtta, pek yalnız gibi durmuyorum diyerek katılımcıları işaret etti.

“Hep beraber bu işe sarılarak istediklerimizi alabiliriz. Oy veren sizlersiniz, her şeyi çözüme kavuşturacak anahtar sizlerde. Biz bu şehre ait olduğumuzu biliyoruz ve hissettirmeye çalışıyoruz. Biz doğruları yapalım, diğerleri yanımızda durmak zorunda kalırlar. Hatay’ımızın yükseldiğini tüm dünyaya ispatladık. STK’ların ilgisini çekebildiğimiz projelerimiz var ve siyasetçilerde bu durumun farkına varmazsa, demek ki o siyasetçilerin raf ömrü dolmuştur. Gündemi takip etmeyen siyasetçi ne iş yapar?” dedi.

“SAVAŞIN GÖLGESİNDE KALAN BİR ŞEHİR OLMAKTAN ÇIKACAĞIZ”

Toplantıda EXPO alanı ile ilgili teknik bilgileri de paylaşan Başkan Savaş;

“ Yaklaşık olarak 200 dönüm alan üzerine inşa edeceğimiz EXPO’muzda Uğur Mumcu alanında bulduğumuz şapelimizi sergileyeceğiz. Kazı çalışmalarımızda bulduğumuz mozaiklerin imitasyonunu, mezarları 15 dönümlük Arkeopark’ta misafirlerimize sunacağız. Yol yapım çalışmaları sırasında yaşadığımız sıkınlar yüzyıllarca bu bölge halkına gelir sağlayacak. Savaşın gölgesinde kalan bir şehir olmaktan çıkıp, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle herkesin görmek istediği bir şehir haline geleceğiz.”Dedi.

HBB Başkanı Lütfü Savaş konuşmasının ardından katılımcılarla hatıra fotoğrafı çekinerek, bu toplantıların devam edeceğinin bilgisini verdi. 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz