2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

SAVAŞ: FERYADIMI DUYMALARINI İSTEDİM!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 23 Mart 2022 - 12:59:13
SAVAŞ: FERYADIMI DUYMALARINI İSTEDİM!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Gazeteci Fatih Altaylı’nın “Teke Tek” televizyon programının canlı yayın konuğu oldu. Programda Suriye konusu hakkında önemli açıklamalar yapan Başkan Savaş, Hatay’da gerçekleştirdikleri projeleri de anlattı. SAVAŞ: FERYADIMI DUYMALARINI İSTEDİM Geçtiğimiz günlerde Suriyeliler ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine Başkan Savaş, Hatay’ın 11 yıldır Suriyelileri misafir eden bir şehir olduğunu belirtti. […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Gazeteci Fatih Altaylı’nın “Teke Tek” televizyon programının canlı yayın konuğu oldu.

Programda Suriye konusu hakkında önemli açıklamalar yapan Başkan Savaş, Hatay’da gerçekleştirdikleri projeleri de anlattı.

SAVAŞ: FERYADIMI DUYMALARINI İSTEDİM

Geçtiğimiz günlerde Suriyeliler ilgili yaptığı açıklamaların hatırlatılması üzerine Başkan Savaş, Hatay’ın 11 yıldır Suriyelileri misafir eden bir şehir olduğunu belirtti.

Suriyeliler şehrimize gelmeden önce huzur bozulmasın diye belediye başkanları, kanaat önderleri ve muhtarlarımızla binlerce toplantı yaptım” diyen Savaş, Hatay’ın Fransızlara karşı yıllarca kurtuluş mücadelesi veren önemli bir şehir olduğuna dikkat çekti.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün müthiş diplomasi örneği ile Hatay’ın bağımsızlığını kazandığını kaydeden Savaş, “Atatürk’ün son emanetinin Ankara tarafından iyi takip edilmesi ve Suriye komusunun bundan sonraki süreçte planlanmanın iyi yapılması için Ankara’ya seslendim. Benim bu feryadımı duymalarını istedim” dedi.

Kentte demografik yapısının değiştiğini, bunun çeşitli sorun ve risklere sebep olduğunu anlatan Savaş,  Suriyeli sığınmacılara Hatay’da vatandaşlık verilmesinin seçmen oranını daetkilediğini ifade ederek Suriyeli kadınların doğum oranlarının Türk kadınlarına göre oldukça fazla olduğunu kaydetti.

Savaş, Suriyeliler arasında çok eşliliğin de yaygın olduğunu ve bu sorunun ilerleyen zamanlarda büyük sıkıntılar yaratacağını kaydetti.

BUNLARI GÖRÜP SUSMAK VATANA İHANETTİR

Hatay’ın Almanya’daki iki kardeş şehri ile birlikte Suriyeli sığınmacılar için okul yaptıklarını da açıklayan Savaş, “Okulda Suriyeli çocuklara resim yarışması yapacağımızı söyledik. Çocukların  bir tanesi bile normal resim yapmadı. Çocuklar top, silah, askeri helikopter ve savaş uçağı yaptı. Bu çocuklar hayallerindeki resimleri çiziyor. Tüm bunları görüp de susmak  vatana ihanetir” dedi.

Küreselleşme ve iklim değişikliği ile insanların göç etmelerine neden olduğunu da belirten Lütfü Savaş, bu konuda önlem alınması gerektiğinin altını çizdi.

TARIMLA UĞRAŞAN ÇİFTÇİLERİMİZ GİRDİ MASRAFLARINI ÇIKARTAMAMAYA BAŞLADI”

Suriyelilerin ucuza çalışmaları ile birçok sektörde oldukça sıkıntılar yaşandığını da ifade eden Savaş, “Suriyeliler ucuza çalıştığı için sadece tarımda değil lojistik, inşaat ve ticaret sektöründe olduğu gibi esnafı da zor duruma soktu. Son on bir yılda tarımda çalışan insan sayımız 36 binlerden 9 binlere düştü. Yüzde 74 bir daralma var. İnsanlarımız tarımı bırakarak şehre göç etmeye başladı. Tarımla uğraşan çiftçilerimiz girdi masraflarını çıkartamamaya başladı” diye konuştu.

“HATAY’DA PSİKOLOJİK, SOSYOLOJİK VE EKONOMİK SORUNLAR GİTTİKÇE ARTIYOR”

Komşu ülke Suriye’de yaşanan savaş nedeniyle Hatay ekonomisinde ciddi bir bozulma meydana geldiğini de açıklayan Savaş,  “Hatay’da psikolojik, sosyolojik ve ekonomik sorunlar gittikçe artıyor. Suriye’den günde 250 TIR’la ihracat yapardık. Şu anda 25 günde bir, sadece Basra Körfezi’ne 100 konteyner gönderebiliyoruz”dedi.

“HÜKÜMETİN BARIŞ İÇİN ÇABA SARF ETMESİ LAZIM”

Suriyeli misafirler ile alakalı hükümete de önemli görevler düştüğünü belirten Savaş şu şöyle konuştu;

“Suriyeliler bizim din kardeşimiz hem de yüzyıllarca beraber yaşamışız. Barışı istemek, geelecekle ilgili milli konularda fikir beyan etmek suçsa biz de çekeriz. Suriyelilere yaşayabilecekleri bir altyapı oluşturulursa insanlara çalışabilecekleri ve oturabilecekleri  mekan yapılırsa onlar da gitmek ister. Ve orada insanlarımız ölüyor. Hükümetin barış için çaba sarfetmesi lazım. Her iki taraf da eziyet çekiyor. Gelecek konusunda durum meçhul. İnsanlarımız hayal kuramıyor, plan ve program yapamıyor.”dedi.

“YAŞANILAN SIKINTILARIN BERTARAF EDİMESİ LAZIM”

Suriyelilerin vatandaşlık almaları ve oy kullanmaları ile ilgili de açıklama yapan Başkan Savaş, “Son seçimimizde 13 bin Suriyeli oy kullandı. 2020 verilerine baktığınız zaman  oy kullanabileceklerin sayısı artmış. Muhtarlarımızla görüştüğümüz zaman Suriyelilerin muhtarlığı kazanabileceğini söylüyorlar. Reyhanlı’da seçime girseler rahatça ve fazlasıyla kazanırlar. Mesele bundan sonra insanların gelecek adına plan ve program yapabilmesi için önünü görmesi lazım. Yaşanılan sıkıntıların bertaraf edilmesi lazım. Bunu büyükşehir belediye başkanları yapamaz. Bunu genel iktidarın yapması lazım. Biz de sinerji oluşturarak destek olalım” açıklamalarında bulundu.

Suriyeliler ile herhangi bir düşmanlığın söz konusu olmadığını da sözlerine ekleyen Savaş, iki komşu ülke arasında entelektüel bir farkın olduğunu ve dünya görüşleri ile ilgili fikir farklılığı yaşandığını belirtti.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz