ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN ŞIK BİR GALİBİYET!

ATAKAŞ HATAYSPOR’DAN ŞIK BİR GALİBİYET!

SAMANDAĞ’DAN YÜKSELEN SES:EVİMİZİ,CANIMIZI,MALIMIZI YIKAMAZSINIZ!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 2 Ocak 2018 - 03:40:35
SAMANDAĞ’DAN YÜKSELEN SES:EVİMİZİ,CANIMIZI,MALIMIZI YIKAMAZSINIZ!

Samandağlı Kıyı Kenar Çizgisi Mağdurları, Deniz Sitesi Hz. Hıdır makamı önünde toplanarak yıkımların durdurulmasını istediler.  Basın açıklamasına katılan siyasi parti başkanları, oda başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, ve bazı vatandaşlar; “Yıkıma karşı omuz omuza” ”Tapularımızı bakkaldan almadık ”Evimizi, canımızı malımızı yıkamazsınız” “Ekmek teknemiz yıkılamaz” Ankara Ankara duy sesimiz” sloganları atarak destek verdiler. ”SAYIN KAYMAKAM BEY’İN DEVLET ANANIN […]

Samandağlı Kıyı Kenar Çizgisi Mağdurları, Deniz Sitesi Hz. Hıdır makamı önünde toplanarak yıkımların durdurulmasını istediler. 
Basın açıklamasına katılan siyasi parti başkanları, oda başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, ve bazı vatandaşlar; “Yıkıma karşı omuz omuza” ”Tapularımızı bakkaldan almadık ”Evimizi, canımızı malımızı yıkamazsınız” “Ekmek teknemiz yıkılamaz” Ankara Ankara duy sesimiz” sloganları atarak destek verdiler.
”SAYIN KAYMAKAM BEY’İN DEVLET ANANIN KUCAKLAYICI TOPLUMSAL BARIŞI TESİS EDECEK DİYALOG DİLİNDEN VAZGEÇMEDEN BİZİMLE EMPATİ KURMASINI İSTİYORUZ”
Kıyı Kenar Çizgisi Mağdurları adına basın açıklamasını Edibe Rahbay Altınöz, yaparak şunları söyledi:
“ Deniz sitesini oluşturan bölgenin uzunluğu 1,4 km..Yaklaşık 290 parselden oluşur. Bunlar başka yeri olmayan Yaz kış oturulan haneler (ki bunların içinde Şehit annesi de var) + kafeler + Lokantalar+ Yazlık evlerden ve belediyeye ait parseller den oluşur. Ve bu sitenin denize en yakın tapulu ev 250 300 m uzaklıkta olacak şekilde kurulmuştur.
İstanbul için Bağdat caddesi neyse,Antakya için Saray Caddesi neyse, Samandağ için de kafeleri, lokantaları,çorbacısı, çarpışan araba, berberi, balon çocuk parkı, mısırcısı, seyyar satıcısı, bakkallı,fırıncısı ile,  deniz sitesi de odur.
Bu sitede çocukluğumuz, gençliğimiz, anılarımız, umutlarımız vardır.Yıkım kötüdür. Telafisi yoktur. Geri dönüşümsüzdür. Ensemizde Savaş sebebiyle mandalina, domateslerimiz ve diğer mahsullerimizin ihracatı durmuş. Ekonomimizin çökmüş olduğu bir dönemde. 10 bin kişinin nemalandığı, sosyal ve ekonomik anlamda nefes aldığı bir yerdir deniz sitesi..
Feryadımızı küçümseyenlere, ” yıkılsın gitsin diyenlere sesleniyoruz. Empati kurun alınterimize, ekmek teknenizin evinizin bedelsiz tapusunun elinizden alındığını bir düşünün.Bu sitenin tarihçesi iyi okunursa herkes bize hak verecektir.      
1960 yılında (kıyı kanunu daha yokken) Bayındırlık Bakanlığından ücreti son kuruşa kadar ödenerek birinci el devletten satın alınmıştır. Ve halk Valiliğin çizdirdiği proje çerçevesinde evlerini inşaat etti.Yani, gecekonducu, işgalci değiliz. 60 yıldır Su, Elektrik, Emlak ve KDV vergileri ödemekteyiz. 1980’li-90lı yıllarda Özel İdare kıyı kumunu satışa çıkardı.15 yıl boyunca kıyıdan yüz binlerce kamyon kum çekildi.
O yıllarda Çevreciler ve Deniz Sitesi sakinleri, kum çekilirse kıyı çöker, daralır ve deniz evlere yaklaşır diye kamyonların önünde durup karşı çıktılar.Ancak Devletin ihalesini baltalamakla suçlandık. O yıllarda yapılan kum satışları Samandağ’ın kıyı yapısına, deniz kaplumbağaları ve kıyı faunasına çok büyük zararlar oluşturmuştur.
1995’lerde kıyı kanunu çıktığında kıyı çöküşü sebebiyle deniz evlere en az 100 m yaklaşmıştı..Buna rağmen tapulu evlerle deniz arasında en yakın evler sırayla 150 m, 200, 250, 300, 400 m mesafededir. İlk yapılan kıyı kenar tespitine göre deniz tarafındaki 1.cı sıra evler kıyı kenar içinde kalacak şekilde çizilmiştir. Ve buna göre Bedelsiz tapu iptali başlatılır. İleri ki yıllarda bununla yetinmezler, mahkemece belirlenmiş komisyonlarca  defalarca uyduruk tespitler yapılır ve her tespitte bir sıra ev daha  kıyıya kenara dahil edilir nihayet  ( 3 etap şeklinde) evlerimizin nerdeyse tamamı kıyı kenar içinde olacak şekilde tespit edilir. Ve  bu tespitlere göre tüm evlerimize işyerlerimize bedelsiz  şekilde tapu iptalleri yapıldı. On yıllarca yıl bu kabusla yaşıyoruz.Binalarımız eskidi bina ve işletmelerimize gönlümüzce tadilat yapamıyoruz.’‘Dedi.
aasa
“TALEBİMİZDE DE ISRARCIYIZ”
Altınöz,açıklamasına devamla:
”Artvin’den Arsuz Samandağ sınırına kadar kıyı sorunu nasıl çözülmüş?Türkiye kıyılarını incelediğimizde pek çok yerde 50+50 metreyi bırakın, deniz içinde yüzlerce metre dolgu yapılmış ve üzerinde envai çeşit yapılar oteller, inşaa edilmiştir.. Artvin’den Samandağ’a kadar uyguladığınız kanunu bize de uygulamasını talep ettik. Talebimizde de ısrarcıyız.
Dümdüz olan kıyımızın, trajikomik kıyı kenar çizgisi  aynı hizadaki komşu evlerin bir kısmını kıyıda, bir kısmını kıyı dışında gösteren keyfi bilimsellikten uzak ucube şekilde zikzak çizilmiştir.
Nitekim öğreniyoruz ki davaları takip eden savcı ve hakimlerin bir kısmı Fetö yapılanmasıyla ilgili hüküm giymiş kimseler olduğunu öğreniyoruz.(İdris Coşkun, Hatice Coşkun, Cem Kotay). dolayısıyla bu dosyaların yeniden incelenmesi gerekliliğine inanıyoruz.
Bedelsiz tapu iptal davaları için iç hukuk bitince, başvurulan  AİHM’ye Türkiye’yi ağır hak ihlali suçuyla suçladı ve para tazminat cezasına mahkum etti. Devlet bu tazminat parasını hak sahiplerine dağıtmak zorunda kaldı.
“Parasını verdik” dedikleri para bu paradır. Ve bu para asla yerlerimizin gerçek bedeli değildir. Hukuk, mahkeme tarafından verilmiş “Yıkımına”, “El koymanın engellenmesi”, “Men’i Müdahale” ve “Kal kararı” olmadan yıkım yapılamaz demektedir.
Buna rağmen Kaymakamlık önce 7 Eylül’deki toplantıda şifahen, ve sonra da 1 Şubatta yıkıma başlanacağını duyuran yıkım tebligatları adreslere gönderdi. Üstelik siteyi sağ kısım sol kısım diye bölmüş ve önce sol bölümden başlanacakmış yıkıma. Oysa sitenin o söylenen sol bölümünün % 30 un davaları henüz bitmemiş.. Bu davaların nasıl sonuçlanacağını kim bilebilir??  % 30’luk bölümün sahipleri yıkıntıların arasından evlerine nasıl gidecek.? Yıkık bir alan ne işe yarar?
Hukuk süreci bitmiş davaların kararlarında “Yıkım” ifadesi olmadığı gibi,  Üstelik bu insanlar tapu iptal dava kararı çıktığından beri Ecr-i Misil olarak on binlerce TL para devlete ödüyorlar yani halk  kendi mülklerinde kiracı duruma düşürülmüştür. Ve devlet para kazanmaktadır.
Daha önceki Hatay valimiz Ercan Topaca konuya sağduyu ile yaklaşmışlar ve kaymakam Cahit Çelik Bey’e Belediye başkanımız ve geniş bir temsilci heyet önünde “ yargı süreci sitenin tamamı için bitene kadar yıkım olmayacak ” demişlerdi. Bununla yetinmeyip “Kıyı Kenarın yeniden tespiti için ön araştırma dosyası” hazırlatmışlardı.. Ne yazık ki Valimiz Sayın Ercan Topaca bu söylemden 1 hafta sonra Ankara’ya tayini çıkmıştı.
Yeni gelen valimize eski valimizin bu dosyasını hatırlattık, lakin cevap almadık ?.
“BAKAN BEYDEN CEVAP GELMEDEN KAYMAKAMLIKTAN YIKIM TEBLİGATLARI GELMEYE BAŞLADI.”
3 Kasım 2017 de Antakya’da Çevre ve Şehircilik Bakanı MEHMET ÖZHASEKİ Hatay Valisi, Milletvekili Fevzi Şanverdi, ATSO, HESOB, ve pek çok kurum temsilcilerinin huzurunda “Devlet makul çözüm bulana kadar yıkım lafı duymak istemiyoruz, mağduriyetleri gidermeden yıkım yok, Yıkım en son çaredir” demişlerdi.  
Ankara’da konuyu araştırmak üzere dosya da sunduk. Lakin bakan beyden cevap gelmeden kaymakamlıktan yıkım tebligatları gelmeye başladı.
Sorunumuzun tarihçesini anlatmak ve çözüm arayışları çerçevesinde STK ve MESLEK odaları temsilcileri,iktidar ve muhalefet partilerin milletvekili, il ve ilçe yöneticilerini ziyaret ettik ve etmeye devam ediyoruz.Tüm bu kurum yöneticileri “mağduriyet şüphesi uyandıran bir durum olduğu konusunda hemfikirdiler.Yetkililerin konuya dair hata kuşkularını yeniden gözden geçirmek ve yurttaşları mağdur etmeyen adil bir çözüm bulunması gerekliliğine”   vurgu yapmışlardı..Konu ayrıca milletvekillerimiz tarafından meclis gündemine defalarca taşındı.
Ayrıca, ATSO başkanı, HESOB başkanı, Belediye Başkanı, BARO, ve pek çok kurum başkanı yine hem vali beyle  hem de sayın kaymakam beyle defalarca ziyaret edip yıkımın toplumsal barışı zedeliyeceğine binaen sağlıklı bir çözüm bulana kadar yıkımın ötelenmesi hususu için ziyaretler yapmışlardır.
Sayın Vali devlet anamızın temsilcisidir. Sağduyu çerçevesinde Arsuz’a DOĞAKA projesi kapsamında denize sıfır olan oteli ve diğer evleri lütfen incelensin ve bizim buradaki mesafelerle kıyaslansın.Ve lütfen bu adil olmayan kasıtlı kenar çizgisi yerine, giden vali bey gibi yeniden söz konusu bölgede yaşamakta olan Carettasından yengecine, ve insanına kadar ekosistemin tüm  bireylerini eşitlik gözeterek daha adil bir kıyı kenar tespit için öncü  adımı atmanızı istiyoruz..
Sonuç itibarıyla ;
Site halkı olarak, sayın Kaymakam bey’in devlet ananın kucaklayıcı toplumsal barışı tesis edecek diyalog dilinden vazgeçmeden bizimle empati kurmasını istiyoruz. Bizler terörist değiliz. Bizler Babamızın alın terini emekleri ve bizlerin ekmek teknemizi, çocuklarımıza, torunlarımızın geleceğini korumaya çalışan emekçi insanlarız.
Site bir bütündür sağı, solu olamaz. tamamı için hukuksal süreç tamamen sonuçlanana kadar yıkımın ivedilikle ötelemesini istiyoruz. Söz edilen sol kesimde Davaların yaklaşık % 35 i daha sonuçlanmamıştır.Geri kalan davaların kaç yıl süreceği ve nasıl sonuçlanacağı ne malum?Devletin Stadyumu,Spor tesisleri de sol tarafta. 
Hz. Hızır (as ) Türbesi, Şeyh Edip Rahbay’ın Mezarı ne olacak ?
Toplumsal barışı bozacak, Geri dönüşümsüz hatalara yer vermemek üzere yıkım ötelenirse devletin yıkım hakkı elinden alınmıyor.. Zaman aşımına uğramıyor.Millet üstelik yüz binlerce TL Ecr-i Misil parası alıyor.O zaman sitenin tamamına yargı süreci bitimini beklemenin ne zararı var?
Bu acele bizi kaygılandırıyor?? Basından öğrendimiz; Termik santral, petrol kimya ve diğer kirletici tesisler için yapılan keşiflerin bu yıkımla bir ilgisi var mı?
Velev ki site evlerin bir kısmı Kıyı kenarda kalmışsa, bizim suçumuz değildir.Kıyıyı çökerten, kumunu satan insanları cezalandırın bizi değil.
“BİZ DEVLET ANA’NIN ÜVEY EVLATLARI MIYIZ ?”
İlle de siteyi yıkacaksanız mağduriyetimizi Kentsel dönüşüm kapsamında ve İmar Yasası uyarınca hazineye ait Deniz ve Çiğdede mahallesinde kıyı kenar çizgisinin hemen dışında uygun görülecek olan yerlerde imarlı arsa becaişi yapılabilir. Ki bu site oraya taşınsın insanlar evlerini işyerlerini orada yeniden kura bilsin.. Halkın bu işyerlerine ihtiyacı var. BU siteden evini geçindirenler  ekmek parası için tekrardan çocuğunu eşini, ailesini bırakıp ARABİSTAN ÇÖLLERİNE mahkûm etmeyiniz.
 
Site halkı bu yanlış uygulamalar ve sesimize kulak verilmemesi karşısında  “Biz Devlet Ananın üvey evlatları mıyız?” derin kaygısı içindedir. Toplumsal barışa en çok ihtiyaç duyduğumuz bir dönemdeyiz.Bu nedenle toplumsal huzur adına bu kaygılarımızın giderilmesini ve adil çözüm için adım atılıp, yıkımın ötelenmesini istiyoruz.”Dedi. 
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz