2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

ŞAHİN:SALGINLA GİZLİCE ‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ SİSTEMİ Mİ UYGULANIYOR?
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 24 Mart 2020 - 14:46:24
ŞAHİN:SALGINLA GİZLİCE ‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ SİSTEMİ Mİ UYGULANIYOR?

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilememiş olması nedeniyle hastalık, insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilmekte ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Corona Virüsü Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda çeşitli tedbirler alınmakta olduğunu bildirdi. Şahin, basın açıklamasında şunları sordu: “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünya Covid-19 […]

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, yüksek bulaşıcılığı ve aşısının ya da özel ilacının henüz geliştirilememiş olması nedeniyle hastalık, insan sağlığına yönelik önemli bir tehdit olarak kabul edilmekte ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Corona Virüsü Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda çeşitli tedbirler alınmakta olduğunu bildirdi.

Şahin, basın açıklamasında şunları sordu:

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre; dünya Covid-19 hastalığından etkilenen insanların sayısı birkaç yüz binlere ulaştı. Virüsten kaynaklı ölümlerin sayısı ise 10 bini aşmış durumda. Ülkemizdeki vaka sayısı dün itibariyle 670 oldu ve 9 vatandaşımızı kaybettik.

Bu süreçte eksiklikler kamuoyunun gündeminde olup vatandaşlarımız endişe içinde soru işaretlerinin giderilmesini istemektedir. Türkiye olarak İtalya’ya benzememek için gerekli tedbirleri ciddiyetle erkenden almak ve uygulamak zorundayız. Paniğe kapılmadan, akıllıca ve sorumlu hareket etmek zorundayız.

Virüsün tüm dünyayı etkisi altına alacağının anlaşılması üzerine birçok ülke erkenden önlemlerini almış ve vatandaşlarını bilgilendirmiştir. Sınır kapılarının kapatılması ve virüsün merkezi konumundaki ülkelerden gelecek kişilerin virüsü yayma riskine karşı ilk önlemler alındı. Bunu yapmayarak sınırları kapatmayan ülkeler ise geç kaldı ve salgının ülkelerine gelmesini engelleyemedi. Maalesef Türkiye de Corona Virüsü konusunda riskli ülkelerden biri olarak her geçen gün katlanarak artan vaka ve ölüm oranlarıyla kötü günler geçiriyor. Bugün gelinen noktada katlanarak artan vaka sayısı, ölümler, peyderpey açıklanan tedbirler ve sağlık sektöründeki eksiklerden kaynaklı milletimiz endişe içindedir. Bunun için de hükümet şeffaf davranmak, halkımızı doğru bilgilerle bilgilendirmek zorundadır.

GİZLİCE ‘SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞI’ SİSTEMİ Mİ UYGULANIYOR?!

Salgınlarla baş etmede yüzyıllardır kullanılan bazı kavramlar vardır. Bunlardan biri de ‘sürü bağışıklığı’ kavramıdır. Bunda temel amaç insanların virüsle karşılaşarak bu hastalığı geçirmeleri ve sonunda da bağışık olarak yaşamlarına devam etmeleridir. Böylece toplumun kendi kendine bağışıklık kazanacağı düşünülmektedir.

Bu kavram genelde işe yarayan ancak riskli bir uygulamadır; her şeyden önce birçok insanın yaşamını kaybedeceğini göze almak gerekir. İngiltere bu uygulamayı hayata geçireceğini açıklayan ülkelerden olup birkaç hafta sonra geri adım atmak durumunda kalmıştır. Şu anda yeni vakalar ile taburcu olan hastalar arasında yaklaşık 5 katı fark vardır. Bu uygulama ile işlerin çığırından çıkabileceği, milyonlarca kişinin ölümüne yol açılabileceği uzmanlarca söylenmektedir.

Şu anda Türkiye’nin gidişatı, dillendirilmemiş bir sürü bağışıklığı sistemi olarak gözlemlenmektedir! Karantinanın, sokağa çıkma yasağının olmayacağı, herkesin kendi kendine OHAL uygulaması gerektiği açıklamaları buna işaret etmektedir.

Çok riskli bir yöntem olan ‘sürü bağışıklığı’ sisteminin avantajları arasında sokağa çıkma yasağı koymayarak ekonomiyi bozmamak, insanların bağışıklık kazanmaları ve ilaca ya da aşıya ihtiyaç olmaması gösterilmekte, ekonomiyi bozmamak adına uygulanmaktadır.

Hükümetin, hastane kapasitelerinin yetersizliğinden dolayı gizlice İngiltere’deki gibi sosyal bağışıklık metodunu uyguladığından, bunu da halkımızın duygusal davranıp protesto edeceğinden endişe ettiğinden dolayı açıklamadığını düşünmek istemiyoruz!

AİLE SİGORTASI HAYATA GEÇİRİLSİN

Sosyal destek konularında CHP olarak yıllardır savunduğumuz Aile Sigortası artık hayata geçirilmelidir. Aile Sigortası toplumun cebinden, işi olmayan, çalışmayan vatandaşın cebinden tek kuruş çıkmadan bütün vatandaşlarımızın, bütün yoksul, dar gelirli ailelerimizin devletin koruyucu şemsiyesi altına alınması ve onların yaşamlarını idame ettirecek düzeyde bir gelirin kendisine verilmesini sağlayan bir sistemdir. Salgın nedeniyle oluşan bu kriz ortamında devlet gereğini yapmalı mecliste bekleyen kanun teklifimizi derhal yürürlüğe alarak halkımızın sorunlarına çözüm olmalıdır.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz