2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

PROF.DR. İNANDI:MEVCUT ÖNLEMLER, SALGINI KONTROL ALTINA ALMAYA YETMEZ!
  • Ana Sayfa » GÜNDEM
  • 30 Kasım 2020 - 12:28:48
PROF.DR. İNANDI:MEVCUT ÖNLEMLER, SALGINI KONTROL ALTINA ALMAYA YETMEZ!

Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu GÜNIŞIĞI  adlı gündem programına katılan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanlarından olan Prof. Dr. Tacettin İnandı,Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla ilgili geldiği aşamayı değerlendirdi. Prof. İnandı, Sağlık Bakanlığı’nın tüm test pozitif sonuçları açıklamasının olumlu bir yaklaşım olduğunu söyleyerek: “Bizler ve toplum sorunu daha gerçekçi bir biçimde görme, algılama şansına sahip olduk. […]

Gazeteci Mithat Öztürk’ün hazırlayıp-sunduğu GÜNIŞIĞI  adlı gündem programına katılan Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Uzmanlarından olan Prof. Dr. Tacettin İnandı,Türkiye’nin Kovid-19 salgınıyla ilgili geldiği aşamayı değerlendirdi.

Prof. İnandı, Sağlık Bakanlığı’nın tüm test pozitif sonuçları açıklamasının olumlu bir yaklaşım olduğunu söyleyerek:

Bizler ve toplum sorunu daha gerçekçi bir biçimde görme, algılama şansına sahip olduk. Tüm veriler bilim insanları ve toplumla açıkça paylaşılmalıdır. Açıklık, şeffaflık ve güven sürece herkesin katkı verebilmesi açısından çok önemli. Salgın hızla büyüyor, sahadan gelen bilgiler, gözlemlerimiz ve duyduklarımız bu yönde. Yer yer hastane kapasiteleri doluyor ve sağlık sistemi zorlanmaya başlıyor. Bakanlığın açıklamaları da bunu destekliyor. Rakamlarda artış sürerse sistemin tıkanması söz konusu” ifadelerini kullandı.

“TEST KAPASİTESİNİ ARTIRMAK GEREKİYOR”

Prof.İnandı:

İkinci olarak hasta, temaslı ve sağlam kişilerin birbirinden ayrılmasıdır. Bu da hızlı ve yaygın test, izlem ve izolasyon ile mümkündür. Test kapasitesini artırmak ve yakın temaslıların tümüne test yapmak önemlidir. Sağlık çalışanlarının moral ve motivasyonu önemlidir. Yoğun ve yıpratıcı bir süreç yaşıyoruz.Kovid-19 nedeniyle yaşamını kaybeden sağlık çalışanlarının yakınlarını güvenceye alacak yasal düzenlemeler, -Kovid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesi gibi- önem taşımaktadır” dedi.

MEVCUT ÖNLEMLER, SALGINI KONTROL ALTINA ALMAYA YETMEZ

Daha sert ve önleyici önlemlerin alınması gerektiğinin altını çizen İnandı:

Daha sert önlemler için son dönemde alınan önlemlerin sonucu beklenmemelidir. Son dönemde alınan sokağa çıkma kısıtlamaları da büyük olasılıkla salgını kontrol altına almaya yetmeyecektir. O nedenle vakit geçirmeden insan hareketliliğini azaltacak önlemler alınmalıdır. İnsan hareketliliğini kısıtlamak ve düzenlemek zorunludur. O nedenle yapılması gerekenler öncelikle insan hareketliliğinin kısıtlanmasıdır.

AVM’lerin kapatılması, şehirler arası dolaşımın sınırlandırılması, cenaze, toplantı, miting gibi toplantıların kısıtlanması, evden çalışma gibi daha önce uygulanmış ve etkili olduğu görülmüş uygulamaların acilen hayata geçirilmesinde yarar vardır” şeklinde konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz