HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

PANDEMİDE YENİDEN SIKI ÖNLEMLER ALINMALIDIR!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 25 Kasım 2021 - 18:25:58
PANDEMİDE YENİDEN SIKI ÖNLEMLER ALINMALIDIR!

Hatay Tabip Odası, Corona virüste Hatay’ın tekrar Covid-19 vakalarında artışla karşı karşıya kaldığını dikkat çekerek, geç olmadan gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu. Basın açıklaması yapan Hatay Tabip Odası,şu ifadelere yer verildi: “Hatay’da tekrar COVID-19 vakalarında artışla karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığının açıkladığı yüz bin nüfusa karşılık gelen haftalik vaka haritasına göre ilimizde 6-12 Kasım tarihleri arasında […]

Hatay Tabip Odası, Corona virüste Hatay’ın tekrar Covid-19 vakalarında artışla karşı karşıya kaldığını dikkat çekerek, geç olmadan gerekli tedbirlerin alınması çağrısında bulundu.

Basın açıklaması yapan Hatay Tabip Odası,şu ifadelere yer verildi:

Hatay’da tekrar COVID-19 vakalarında artışla karşı karşıyayız. Sağlık Bakanlığının açıkladığı yüz bin nüfusa karşılık gelen haftalik vaka haritasına göre ilimizde 6-12 Kasım tarihleri arasında vaka sayıları 245’e yükselmiştir.

Her hafta artan bu sayılar karşısında maalesef bir önlem alınmıyor. Vakaların artışı bir sürpriz değil, çünkü pandemi bitmiş gibi davranılıyor. Havaların soğumasıyla birlikte insanların kapalı alanlarda daha fazla bulunması da vaka artışının bir diğer nedeni.

Ayrıca önceleri ülkemizde günlük uygulanan aşı dozu 1,5 milyon iken şu anda 150 bin doza inmiş durumda. O nedenle toplumumuzun ancak ı tam doz aşılı ve bu oran pandemiyi sonlandırmak için gerekli aşılamanın oldukça gerisinde.

Son dönemde salgın nedeniyle hastaneye yatan vakaların hemen tamamına yakınının aşısız ya da eksik aşılılardan oluştuğu düşünüldüğünde tam doz aşılamanın önemini daha iyi fark etmekteyiz.

Tam doz aşılanmadan bahsedebilmek için; ister inaktif ister m-RNA aşısı olsun iki doz aşıdan 6 ay sonra hatırlatma dozunun uygulanması gerekmektedir. Aksi takdirde bağışıklık oranlarımız her geçen gün daha da azalacaktır. Bakanlığımız bir an evvel 12 yaş üzeri tüm toplumun aşılanmasını sağlamalıdır. Ayrıca aşıların gebeliğin tüm evrelerinde güvenle uygulanabileceği de unutulmamalıdır.

PANDEMI KURALLARI GÖZDEN GEÇİRİLMELİ

Her gün 200’ün üzerinde vatandaşımız salgın nedeniyle hayatını kaybederken bu duruma alışmamız mümkün değildir. Sağlık Bakanlığı pandemi yönetiminde sınıfta kalmıştır. Mevcut sistem ile hem hekimler tükenmekte hem de halk daha fazla hastalanıp ölmektedir. Sağlık Bakanlığını ciddiyete davet ediyoruz. Salgın yokmuş ya da bitmiş gibi davranılamaz. Pek çok ülkede olduğu gibi ülkemizde de yeniden sıkı önlemler alınmalıdır. Temaslıların tamamına test yapılmalı, okullarda ve işyerlerinde de testler yaygınlaştırılmalıdır.

Bu kış rahat edebilmemiz için halkımız kendi tedbirlerini kendisi uygulayarak maske-mesafe-hijyen ve havalandırmaya dikkat etmeli, aşılarını tamamlamalıdır.”denildi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz