BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

OHAL ve KHK’ler Eliyle Türkiye’de İnsan Hak İhlalleri…
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 10 Aralık 2017 - 23:27:52
OHAL ve KHK’ler Eliyle Türkiye’de İnsan Hak İhlalleri…

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 69. yıl dönümünde, CHP 2016 ve 2017 İnsan Hakları İhlalleri Raporu yayınladı. İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un yayınladığı raporlarda, OHAL dönemi insan hakları ihlalleri, cezaevindeki gazeteci ve milletvekilleri, ihraç edilen kamu çalışanları, polis şiddetine maruz kalanlar, sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşananlar ve diğer hak […]

İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 69. yıl dönümünde, CHP 2016 ve 2017 İnsan Hakları İhlalleri Raporu yayınladı.

İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Zeynep Altıok’un yayınladığı raporlarda, OHAL dönemi insan hakları ihlalleri, cezaevindeki gazeteci ve milletvekilleri, ihraç edilen kamu çalışanları, polis şiddetine maruz kalanlar, sokağa çıkma yasağı sürecinde yaşananlar ve diğer hak ihlallerine yer verildi.

CHP’li Zeynep Altıok, raporları özellikle 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde yayınladıklarını belirterek iktidarın, OHAL ve KHK’ler eliyle Türkiye’de hak ihlallerini rekor seviyeye çıkardığını belirtti.

Zeynep Altıok:

attiok“Bugün, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nin 69. yıl dönümüne OHAL baskısı altında, tutuklu milletvekilleri ve belediye başkanlarının olduğu bir dönemde, gazetecilerin tutuklandığı, aydınların konuşturulmadığı bir ortamda giriyoruz. Anayasaya ve uluslararası sözleşmelere göre hakların korunması ve daha da ileriye götürülmesi konusunda öncelikli sorumluluk sahibi olan iktidarın bırakın bu sorumluluğu yerine getirmeyi ihlallerin kaynağı olduğu bir dönemdeyiz” dedi.

Zeynep Altıok Türkiye’nin iktidar eliyle gazeteci, akademisyen ve siyasetçi hapishanesi haline getirildiğini belirterek:

“Seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları ve genel başkanların hapsedildiği, ifade özgürlüğünün yok edildiği, belediyelere mafya usulü el konulduğu bir dönemde 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nün ve anlamının ne olduğunu topluma daha fazla anlatmalı ve haklarının her gün daha çok nasıl gasp edildiğini belirtmemiz gerekiyor” dedi.

Zeynep Altıok’un 2016 ve 2017 İnsan Hakları İhlalleri Raporunda yer alan bilgi ve verilerden bazıları şu şekilde:

– 2016 yılında 250 gazeteci çeşitli suçlamalarla gözaltına alındı, 17’si imtiyaz sahibi ve yazı işleri müdürü olmak üzere 152 gazeteci tutuklandı.

– Toplumsal gösterilerde 219’u çocuk 2581 kişi kolluk kuvvetleri tarafından şiddet gördü.

– Cezaevlerinde 1348 kişi işkence ve kötü muamele gördü.

– 2016 yılında sivillerin yaşam hakkını elinden alan 18 canlı bomba katliamı gerçekleştirildi. 8’i TAK, 6’sı PKK, 5’i IŞİD tarafından gerçekleştirildi. Bu katliamlarda toplam 212 sivil yaşamını yitirirken 1273 yurttaş da yaralandı.

– Sokağa çıkma yasakları nedeniyle en az 1 milyon 900 bin kişinin en temel yaşam, eğitim ve sağlık hakları ihlâl edildi. Sokağa çıkma yasakları uygulanan il ve ilçelerde uygulanan abluka sonucu gerçekleştirilen yıkımların da etkisiyle en az 500 bin insan zorla yerinden edildi, göçe zorlandı.

– Barış isteyen 128 imzacı akademisyen ihraç edildi.

– 2016 yılında Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 240’ı çocuk 5028 kişi hakkında dava açıldı.

– 2016’da 328 kadın cinayete kurban gitti.

– 2017’de tutuklu gazeteci sayısı 212’ye yükseldi.

– 2016 ve 2017 yılında meydana gelen zırhlı araç çarpmaları sonucunda, 5’i çocuk 22 yurttaş yaşamını yitirdi, 20’yi aşkın kişi ise yaralandı.

– 2017’nin ilk 10 ayında en az 1683 işçi iş cinayetlerine kurban verildi.

– 2017’nin ilk 10 ayında 346 kadın katledildi. 399 çocuk cinsel istismara uğradı.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz