ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

Öğretmenleri,Öğrenciler ve Velilerle Karşı Karşıya Getirmeyin!
  • Ana Sayfa » EĞİTİM
  • 5 Nisan 2018 - 02:00:43
Öğretmenleri,Öğrenciler ve Velilerle Karşı Karşıya Getirmeyin!

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Hatay Şubeleri ortak basın açıklamasıyla ‘Performans değerlendirmesine hayır’ dediler. Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer ve Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı H. Suat Sadış, yönetim kurulları adına ortak bildiriyi Antakya köprübaşında birlikte okudular. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Kamuda performans değerlendirmesine dayalı, esnek ve güvencesiz bir istihdam sistemi oluşturmak, iktidarın uzun süredir gündemini oluşturuyor. […]

Eğitim-Sen ve Eğitim-İş Hatay Şubeleri ortak basın açıklamasıyla ‘Performans değerlendirmesine hayır’ dediler.

Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer ve Eğitim-Sen Hatay Şube Başkanı H. Suat Sadış, yönetim kurulları adına ortak bildiriyi Antakya köprübaşında birlikte okudular.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamuda performans değerlendirmesine dayalı, esnek ve güvencesiz bir istihdam sistemi oluşturmak, iktidarın uzun süredir gündemini oluşturuyor. MEB Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan ‘Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği’ taslağı hazırlandı.

Öğretmenleri ALO 147, BİMER, CİMER gibi uygulamalarla veliyle ve öğrenciyle karşı karşıya getiren, sürekli baskı altında tutan MEB, son olarak ise 9 Haziran 2017 tarihli Resmî Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren “Ulusal Öğretmen Strateji Belgesi” hedefleri arasında eğitimde performans değerlendirme uygulamasına da yer vermiştir.

Öğretmen yeterliliklerinde bilimsel, objektif ve evrensel standartlar yerine, öğretmenleri her açıdan baskı altına alacak olan ‘Performans değerlendirme’ uygulamalarının benimsenmesindeki ısrar, MEB’in asıl amacının ne olduğunu açıkça göstermektedir. Öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için piyasacı yöntemleri hayata geçirmek, onları objektifliği tartışılır sınavlar, değerlendirmeler ve testlere tabi tutmak, ağır performans baskısı altında angarya çalışmaya yönlendirmektir.

Öğretmenlerin performansı için yapılacak değerlendirmede ortaya çıkacak olan performans notu okul müdürü, zümre öğretmenleri, zümre dışı öğretmenler, veliler, öğrenciler ve öğretmenin öz değerlendirmesi sonucunda elde edilecektir. 4 yılda bir yapılacak sınav notu da o yıl değerlendirmeye eklenecektir.

MEB’İN GERÇEK HEDEFİ ÖĞRETMENLERİN NİTELİĞİNİ ARTTIRMAK MI?

MEB’in uygulamaya çalıştığı performans değerlendirme yönteminin dünyanın hiçbir yerinde yakın bir örneği yoktur. “Performans değerlendirmesi” bahanesiyle öğretmenleri; öğrenciler ve velilerle karşı karşıya getirecek, öğrenci ve veliyi ‘memnun edilecek müşteri’ ; öğretmeni ‘satış görevlisi’ olarak gören bu uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir!

Ayrıca söylemek isteriz ki; MEB’in mevcut haliyle uygulamayı düşündüğü, öğretmen, öğrenci ve velilerin hepsinin değerlendirme sürecine dahil edildiği şekliyle bir performans değerlendirme uygulaması dünyanın hiçbir ülkesinde bulunmamaktadır.

Öğretmenlerin ve tüm eğitim emekçilerinin hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bizler Eğitim Sen ve Eğitim İş sendikaları olarak tüm eğitim emekçilerini hiçbir ayrım gözetmeksizin katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz