ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

Öğrenciler Bulundukları İllerde Oy Kullanabilecek mi?
  • Ana Sayfa » GENEL
  • 5 Ocak 2019 - 02:12:58
Öğrenciler Bulundukları İllerde Oy Kullanabilecek mi?

Türkiye 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gidecek. Siyasi partiler belediye başkan adaylarını açıklamaya devam ederken diğer yandan da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimi işliyor. YSK, 2019 yerel seçimi için seçmen askı listesi 4 Ocak itibariyle muhtarlıklarda askıya çıktı. Seçmen askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak. YSK’nin […]

Türkiye 31 Mart 2019 Pazar günü yerel seçimler için sandık başına gidecek.

Siyasi partiler belediye başkan adaylarını açıklamaya devam ederken diğer yandan da Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçim takvimi işliyor.

YSK, 2019 yerel seçimi için seçmen askı listesi 4 Ocak itibariyle muhtarlıklarda askıya çıktı. Seçmen askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak.

YSK’nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçimi için hazırladığı seçim takvimi işliyor.

Buna göre, adres değişikliğinde bulunmak isteyen seçmenlerin ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvurarak nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.

Öğrenciler bulundukları illerden oy kullanabilecek

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ile eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri halinde bulundukları yerden oy kullanabilecek.

Seçimlere girecek partiler hangileri

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart yerel seçimlerine katılabilecek partileri açıkladı. Buna göre seçimde yer alacak partiler şöyle: 

AK Parti 

Bağımsız Türkiye Partisi

BBP

CHP

Demokrat Parti 

DSP

HDP

Hür Dava Partisi 

İYİ Parti 

MHP 

Saadet Partisi 

Türkiye Komünist Partisi

Vatan Partisi  

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz