BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

MOBİLYA FUARI KAPILARINI İKİ GÜN DAHA AÇIK TUTACAK!
  • Ana Sayfa » EKONOMİ
  • 12 Kasım 2017 - 23:50:55
MOBİLYA FUARI KAPILARINI İKİ GÜN DAHA AÇIK TUTACAK!

İlimizin mobilyacılık sektöründe potansiyelini artırmaya yönelik bu yıl ikincisi düzenlenen Hatay Mobilya Fuarı kapılarını 14 Kasım’a kadar açık tutacak. Antakya çevre yolu otogar arkasındaki alanda oluşturulan Hatay Mobilya Fuarı açılış kurdelesini Vali Erdal Ata, Milletvekili Adem Yeşildal, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve diğer yetkililer kesti. Hatay Valisi Erdal Ata, yaptığı konuşmada bu yıl ikincisi düzenlenmekte olan Hatay Mobilya […]

İlimizin mobilyacılık sektöründe potansiyelini artırmaya yönelik bu yıl ikincisi düzenlenen Hatay Mobilya Fuarı kapılarını 14 Kasım’a kadar açık tutacak.

Antakya çevre yolu otogar arkasındaki alanda oluşturulan Hatay Mobilya Fuarı açılış kurdelesini Vali Erdal Ata, Milletvekili Adem Yeşildal, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ve diğer yetkililer kesti.

Hatay Valisi Erdal Ata, yaptığı konuşmada bu yıl ikincisi düzenlenmekte olan Hatay Mobilya Fuarı’nda bulunmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine başladı.

Geçen yıla göre bu yıl fuara katılımın daha fazla olduğunu belirten Vali Ata:
‘’Ben ilginin daha fazla olduğunu görmekten mutluluk duyduğumu söylemek isterim. Hatay’da mobilyacılık sektörü önemli bir sektör. Büyüklü küçüklü 1500’e yakın firma üretim yapıyor. Bu demektir ki bu sektör aynı zamanda binlerce insanımıza istihdam yaratıyor. Böylesine önemli bir sektörün ilimizde asla ihmal edilmemesi ve desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.’’ Dedi.
Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi’nin tamamlandığında 100 tane tesisin üretime geçeceğini dile getiren Vali Ata:
‘’Bu sayede en az 10 bin kişiye de istihdam yaratılacak ve Hatay’ın Türkiye genelinde bu sektörden aldığı pay da artacaktır. 2016 yılında ilimizin mobilya ihracatı verilerine bakıldığında 50 milyon dolarlık bir sayı görüyoruz. 2017 yılının ilk 10 aylık döneminde de bu sayı 30 milyon dolar. Yıl sonuna kadar belki 40 milyon doları bulacak ama bu durum 2016’nın gerisinde kaldığımızı gösteriyor. Türkiye’de bu sektör çok gelişmiş olmasına rağmen dış ticarette hak ettiğimiz payı alamamışız. Bunun mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Eğer eksiklikler varsa birtakım vergi düzenlemeleri ve teşviklerle bu sayıları çok daha yukarılara çıkarmamız lazım. Biz de Hatay olarak ilk etapta 500 milyon dolarlık ihracatı kendimize hedef olarak belirleyip bu konuda çalışmalar yapmamız lazım.’’ Şeklinde konuştu.
modeks-2014-fuari-kapilarini-mobilya-severlere-acti-cha-1374554-5-t
Hatay Milletvekili Adem Yeşildal ise konuşmasında mobilyacılık sektörünün Hatay’ın en önemli sektörlerinden biri olduğunu belirterek:
‘’Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz fuar, katılımcı açısından olsun ziyaretçi açısından olsun oldukça zengin geçiyor. İnşallah her geçen gün Hatay mobilyalarının daha da gelişeceği ve dünyaya tanıtılacağı süreci hep birlikte yaşayacağız. Sabit fuar meselesine gelince bu konuda herkesin destek vermesi gerekiyor. Ben bu konuda atılması gereken adımların tamamına tam destek olacağımı ifade etmek istiyorum. İnşallah çok çok kısa süre içerisinde Hatay’ımız kendine özgü, bölgeyi de kucaklayacak şekilde bir fuar merkezine kavuşacaktır. ‘’ Dedi.
Mobilyacı esnafının bölgesel ve küresel sıkıntılara rağmen 100 tane mobilya fabrikası kurduğunu ifade eden Yeşildal:
‘’Adı Antakya Mobilya İhtisas Küçük Sanayi Sitesi ama küçük sanayi sitelerinin çok çok üzerinde OSB düzeyinde neredeyse. En küçüğü 3 bin metre, en büyüğü 30 bin metre kapalı alan olmak üzere 100 tane büyük fabrika kuruluyor. Ciddi bir yatırım. Buradan mobilyacı esnafına teşekkür ediyorum. Hep birlikte güzel bir işe imza atıyoruz.’’ Dedi.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise yaptığı konuşmada:
‘’Buradaki mobilyacı arkadaşlarımıza destek olmak amacıyla bu fuarın düzenlenmesine katkı yaptık. Bu alanı tahsis ederek altyapısını yaptık. Biz nezaketen yardım ettik ama gördük ki nezaketin ötesinde müthiş bir ihtiyaçmış. Geçen sene çok iyi oldu. Bu sene hem dizayn çok iyi, hem katılım daha fazla. Bence bu sene geçen seneden çok daha iyi olacak.
Fuarcılık alanında bizim beklentimizin üzerinde bir talep var. Fuar alanı ile ilgili Sayın Valimizle bir görüşme yaptık. İnşallah sonuçlanınca bunu paylaşacağız. Hem havaalanına hem karayoluna yakın ve aynı zamanda Hatay’ın bütününü kucaklayacak bir yerde fuar alanımız olsun istiyoruz. ‘’ Dedi.
  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz