2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MKÜ’DE KORNEA NAKİL MERKEZ KURULDU!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 15 Eylül 2022 - 16:07:43
MKÜ’DE KORNEA NAKİL MERKEZ KURULDU!

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kornea nakil merkezi olarak yetkilendirildi. Üniversitemiz Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı İlhan, sorumluluğunda kurulan Kornea Birimi ve Kornea Nakil Merkezi faaliyetlerine başladı. Ülkemizde büyük merkezlerde uygulanan ve Hatay’da bugüne kadar kamu hastanelerinde yapılamayan kornea naklinin MKÜ araştırma hastanesinde yapılmaya […]

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi(MKÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kornea nakil merkezi olarak yetkilendirildi.

Üniversitemiz Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çağrı İlhan, sorumluluğunda kurulan Kornea Birimi ve Kornea Nakil Merkezi faaliyetlerine başladı.

Ülkemizde büyük merkezlerde uygulanan ve Hatay’da bugüne kadar kamu hastanelerinde yapılamayan kornea naklinin MKÜ araştırma hastanesinde yapılmaya başlamasıyla hastalar kornea nakli için Adana, Gaziantep, Ankara gibi büyükşehirlere gitme zorunluluğundan kurtuldu.

Kornea Birimi ve Kornea Nakil Merkezi hakkında detaylı bilgiler veren Doç. Dr. İlhan:

Kornea gözün en ön kısmındaki organin saydamlığını yitirebilir ve kalıcı görme hastalıklı korneayı yeni bir kornea ile değiştirme yani kornea nakli işlemi hastanın görme düzeyini artırabilir.

İlimizde geçirilmiş kornea hastalığına bağlı görme azlığı hatta körlük yaşayan birçok hasta olmasına rağmen bu hastaların büyük kısmının tedaviye ulaşamadıklarını gördük ve hastalarımıza bu hizmeti sunmak için eksiklerimizi giderdik.

Gelinen bu noktada Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Sağlık Bakanlığı tarafından kornea nakil merkezi olarak yetkilendirildi ve merkezimiz hizmet vermeye başladı. Hedefimiz çok kısa bir süre içinde kornea hastalıklarının tedavisinde güncel tibbi uygulamaların tamamını hastalarımız için ulaşılabilir hale getirmek ve yapacağımız çalışmalarla bu bilim dalında öncü bir rol oynamak.

Bu güzel hizmetin hastalarımıza sunumu sürecinde desteklerini kararlılıkla sürdüren başta rektörümüz Sn. Prof. Dr. Hasan Kaya şahsında tüm Üniversite ve Tıp Fakültesi yönetimine, başhekimimiz Sn. Prof. Dr. Bülent Akçora ve Hastane yönetimine ve tüm Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı’na şahsım ve hastalarım adına teşekkür ediyorum.

Ayrıca bu yolda bilgi ve deneyimlerini bizimle paylaşan Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Birimi Başkanı Sn. Prof. Dr. Ayşe Burcu ve Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göz Bankası ailesine Şükranlarımı sunuyorum.“Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz