2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MİLLETVEKİLİ TOKDEMİR PAMUK ÜRETİCİSİ ÇİFTÇİNİN SESİ OLDU!
MİLLETVEKİLİ TOKDEMİR PAMUK ÜRETİCİSİ ÇİFTÇİNİN SESİ OLDU!

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Türkiye’nin en verimli topraklarından “Amik Ovası’nda Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulama Kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldi. Milletvekili Tokdemir,burda yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlmama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan […]

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir,Türkiye’nin en verimli topraklarından “Amik Ovası’nda Ziraat Odası, Çukobirlik ve Sulama Kooperatifi başkanları, STK temsilcileri ve pamuk üreticisi çiftçilerle birlikte seslerini duyurmak adına pamuk tarlasında bir araya geldi.

Milletvekili Tokdemir,burda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Elektrik, mazot, gübre ve ilaçlmama gibi kalemlerdeki yüksek girdi maliyetleri çiftçilerimizi çıkmaza sokuyor. Bitirilmeyen barajdan su alamayan çiftçilerimiz derin kuyulardan elektrik gücüyle yüksek maliyetlerle sulama yapmak zorunda kalıyor.

3 yıldır 80 kuruş olan destekleme fiyatı ve yüzde 4’lük kesinti ivedilikle düzeltilmeli ve en az 1 buçuk liraya yükseltilmelidir.

2 yıl üst üste pamuk eken üreticiye 3.yıl destekleme verilmediği gibi üst sınır olarak da 500 kilonun üstüne destekleme primi yok. Bu yüzden geçen yıl ülkemizde 580 bin hektar olan pamuk alanı bu yıl 380 bin hektara geriledi.

Pamuktaki yanlış ithalat rejimi çiftçilerimizi bu üründen uzaklaştırıyor. İthal ettiğimiz 1 milyon ton pamuğun 158 bin tonunu Mavi vatanda kriz yaşadığımız ve pamuk ülkesi olmayan Yunanistan’dan ithal ettik.

Yerli ve milli olmak üreten çiftçilerimizi desteklemekle olur. Beyaz altınımız, stratejik ürünümüz pamuk ne yazık ki hak ettiği değeri bulamıyor.

Acilen çiftçilerimizin üretim şartları, girdi maliyetleri, banka ve kooperatif
borçları ve ithalat rejimi üreticinin lehine olacak şekilde revize edilmelidir.

Pamuğun önemini “doğarken pamukluķ beze sarılıp öldüğümüzde de pamuklu kefene sarıldığımızı” hatırlatarak vurgulamak isterim.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz