ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

MEZBAHANE KONTROLÜ ALTINDA KESİLMEYEN ETLER TÜKETİLMEMELİ!
  • Ana Sayfa » SAĞLIK
  • 22 Ekim 2018 - 20:15:29
MEZBAHANE KONTROLÜ ALTINDA KESİLMEYEN ETLER TÜKETİLMEMELİ!

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile son günlerde halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden şarbon hastalığı konferansı gerçekleştirildi. ELMALI: MEZBAHANE KONTROLÜ ALTINDA KESİLMEYEN ETLER TÜKETİLMEMELİ Prof. Dr. Kalacı moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta konuşmalarını gerçekleştiren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Elmalı, , […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ve Hatay Kent Konseyi işbirliği ile son günlerde halk sağlığını ciddi anlamda tehdit eden şarbon hastalığı konferansı gerçekleştirildi.

ELMALI: MEZBAHANE KONTROLÜ ALTINDA KESİLMEYEN ETLER TÜKETİLMEMELİ

Prof. Dr. Kalacı moderatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta konuşmalarını gerçekleştiren Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ)Veteriner Fakültesi Gıda Hijyeni ve Teknolojisi öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Elmalı, , şarbon hastalığının en çok koyun, keçi ve sığır gibi hayvanlarda göründüğünün altını çizerek;

“Bu mikrobik hastalığın etkeni bacillus anthracis isimli bakteridir ve dezenfektanlara karşı oldukça dirençlidir. Bu bakteri toprakta, merada ve sularda 50-60 hatta 100 yıl canlı kalabilir. Sadece hayvana temas ya da etini tüketmek ile bulaşır, insandan insana bulaşmaz. Şarbon hastalığı taşıyan hayvanların mutlaka yakılarak ve üzerine kireç dökülerek imha edilmesi gerekir” açıklamalarında bulundu.

Konuşmasının sonunda Elmalı, ne şekilde olursa olsun mezbahalarda kontrol altında kesilmeyen etlerin kesinlikle tüketilmemesi gerektiği hususunda uyarılarda bulundu.

İNANDI: ŞARBON EN ETKİLİ BİYOLOJİK SİLAHLARDAN BİRİDİR

Şarbon hastalığının ilk olarak 18. yy ortaya çıktığının altını çizen MKÜ Halk Sağlığı bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tacettin İnandı:

asr“Hayati öneme sahip olan şarbon mikrobu, mide, bağırsak ve akciğerlerinde tutunabiliyor. Deri şarbonu, sindirim sistemi şarbonu, solunum sistemi (akciğer) şarbonu olarak çeşitli türleri var. Hastalıklı hayvanın etinin yenmesi ya da teması ile bulaşan bu hastalığın tedavisi aşı ve antibiyotik ile mümkündür. En çok veteriner hekimler, kasaplar, hayvancılıkla uğraşanlar, mezbaha ve laboratuvar çalışanlarına bulaşır. Bu tehlikeli hastalık en etkili biyolojik silahlardan biridir” diyerek son zamanlarda şarbon hastalığının ülkemizdeki vakalarına değindi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz