2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MESLEK ODALARIMIZA YÖNELİK YASA DEĞİŞTİRME GİRİMŞİMLERİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ!
  • Ana Sayfa » GENEL,HATAY
  • 21 Mayıs 2020 - 15:49:26
MESLEK ODALARIMIZA YÖNELİK YASA DEĞİŞTİRME GİRİMŞİMLERİNİ ASLA KABUL ETMEYECEĞİZ!

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu(HAMOK) Dönem Sözcüsü  ve üyeleri,Hatay Tabib Odasında bir araya gelerek basına ve kamuoyuna yönelik yaptikları açıklamada;son günlerde ülke olarak odaların seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin tartışmaların yeniden gündeme getirilmesini üzücü ve kaygı verici bulmaktayız,dediler. HAMOK Dönem Sözcüsü ve aynı zamanda Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin,yapılan açıklamada şu görüşleri paylaştı: “Bir […]

Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu(HAMOK) Dönem Sözcüsü  ve üyeleri,Hatay Tabib Odasında bir araya gelerek basına ve kamuoyuna yönelik yaptikları açıklamada;son günlerde ülke olarak odaların seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin tartışmaların yeniden gündeme getirilmesini üzücü ve kaygı verici bulmaktayız,dediler.

HAMOK Dönem Sözcüsü ve aynı zamanda Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin,yapılan açıklamada şu görüşleri paylaştı:

Bir süredir tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan Covid-19 salgınıyla mücadele etmekteyiz. Dünyadaki birçok ülke bu salgın sürecinin yarattığı ekonomik, sosyal, toplumsal ve psikolojik yıkımı azaltmaya yönelik çözüm önerileri geliştirirken, ülkemiz,yaratılan suni bir gündemle meslek odalarını tartışmaktadır.

Salgından önce başlayan ekonomik kriz koşulları salgınla beraber yoğunluğunu arttırmış, tüm halkımızla beraber hekimleri, eczacıları, mimar ve mühendisleri işsizlik ve yoksulluğa mahkûm etmiş, mesleğini icra edemez duruma getirmiştir. Akademik Meslek Odaları olarak üyelerimizin birçok sorunu çözüm beklerken, ülke olarak odaların seçim sisteminin değiştirilmesine ilişkin tartışmaların yeniden gündeme getirilmesini üzücü ve kaygı verici bulmaktayız.

Gelişmiş demokrasilerde meslek odaları ve sivil toplum kuruluşları demokratik toplum yapısının gelişmesine, katılımcı veşeffaf bir yönetim anlayışı oluşmasına, çağdaş ve özgür ortamlar yaratılmasına en önemli katkıyı veren yapılardır. Meslek odaları sahip oldukları akademik, bilimsel, teknik ve mesleki bilgi birikimi ile kamu yararını gözeterek, kamu adına, kamusal hizmetleri denetleme görevini demokratik baskıoluşturmak amacıyla kullanırlar.

Ülkemizin modernleşme sürecinde önemli bir yeri bulunan meslek kuruluşlarımız hem hukuksal statü hem de toplumsal demokrasi açısından kendilerine özgü niteliğe sahiptir.

Anayasanın 135. maddesine göre bu kuruluşlar, meslek mensuplarının ortak ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra mesleğin genel kamu yararına uygun olarak gelişmesini sağlamak ve meslek disiplin ve ahlakını korumakla görevli kuruluşlardır. Bu anlamıyla, kamu idaresinin bir parçasıdırlar.

Meslek kuruluşlarının bu kamusal görevlerinin yerine getirilmesi ise ancak, merkezi yönetimi yönlendiren siyasi saiklere tabi olmadan, herhangi bir baskı altında kalmadan, yalnızca bilimsel ve teknik gerekler ve kamu yararı göz önünde bulundurularak faaliyette bulunulması ile olanaklıdır.

Bu nedenle anayasamızda kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları merkezi idare hiyerarşisi dışında, siyasi iradeden bağımsız, özerk kurumlar olarak yapılandırılmıştır.

Geçtiğimiz yıllarda da defalarca kamuoyunun gündemine getirilenve meslek odalarının “özerk ve tüzel kamu kurumu” niteliğini yok sayan pek çok düzenleme hazırlanmış;meslek odalarına üyelik zorunluluğunun kaldırılması, her ilde birden fazla meslek odası kurulması, denetim bahanesiyle vesayet altına alınması ve seçim sistemlerinin değiştirilmesi hedeflenmiştir. Bu düzenlemeler sonucu meslek odalarının bölünerek parçalanması, etkisizleştirilerek işlevsiz hale getirilmesi ve nihayetinde ‘sessiz’ kılınmasının amaçlandığı açıktır.

Bilinmelidir ki, Anayasal kuruluş olan kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin demokratik, saydam ve hukuki yapılarıyla verilemeyecek hiçbir hesapları yoktur. Denetimleri, üyelerinin demokratik katılımıyla gerçekleştirilen genel kurullarında belirlenen denetim organlarınca yapılmakta, hukuksal denetimi ise yargı organları tarafından yerine getirilmektedir.

Üyelerimizin ve temsil ettiğimiz bütün meslek mensuplarımızın taleplerini görmek, sorunlarını çözmek için yapılması beklenen birçok düzenleme varken, bunlar yerine birlik ve odalarımızın yapısına ve seçim sistemlerine yönelik tartışma ve yasa değiştirme girişimlerini asla kabul etmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.”

HAMOK
(Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu)
HATAY DİŞ HEKİMLERİ ODASI
HATAY ECZACI ODASI
HATAY SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI
HATAY TABİP ODASI
HATAY VETERİNER HEKİMLERİ ODASI
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB HARİTA VE KADASTRO MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB JEOFİZİK MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ
TMMOB MİMARLAR ODASI HATAY ŞUBESİ
TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI HATAY İL TEMSİLCİLİĞİ

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz