HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

HAS TURİZM YİNE FARKINI GÖSTERDİ!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

KADINA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN ÇOK SAYIDA ÇALIŞMAYI AK PARTİ YAPTI!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

CHP HATAY İL KADIN KOLLARI:KADIN CİNAYETLERİ POLİTİKTİR!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

DEFNE BELEDİYESİNDEN ÜCRETSİZ TEMİZLİK HİZMETİ!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

ÖĞRETMENLERİN YÜZDE 83 Ü YOKSULLUK SINIRININ ALTINDA YAŞIYOR!

MENGÜLLÜOĞLU:BÜTÇE HALKIN DEĞİL PATRONLARIN BÜTÇESİ!
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 19 Aralık 2020 - 01:31:22
MENGÜLLÜOĞLU:BÜTÇE HALKIN DEĞİL PATRONLARIN BÜTÇESİ!

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu,bütçe görüşmelerinin deven ettiği Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, iktidar cephesinden gelen “Kaynak nerede?” sorularına yanıt verdi. “Alın size kaynak” diyerek, yaptırılan sarayları, yandaş patronların jetlerini, kamu özel işbirliği projelerini gösteren Mengüllüoğlu: “Bu bütçe Ermenek’te Soma’da insanca mücadele için haykıran, jandarma saldırsına uğrayan işçilerin değil onları madenlere gömen […]

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu,bütçe görüşmelerinin deven ettiği Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, iktidar cephesinden gelen “Kaynak nerede?” sorularına yanıt verdi.

Alın size kaynak” diyerek, yaptırılan sarayları, yandaş patronların jetlerini, kamu özel işbirliği projelerini gösteren Mengüllüoğlu:

“Bu bütçe Ermenek’te Soma’da insanca mücadele için haykıran, jandarma saldırsına uğrayan işçilerin değil onları madenlere gömen patronların, patronları koruyan alay komutanının bütçesi” ifadelerini kullandı.

ALPARSLAN KENDİSİne SARAY YAPTIRMAMIŞ’

Vekil Mengüllüoğlu’nun, konuşması özetle şöyle: 

AKP’nin 19. bütçesini yapmasıyla övündüğünü görüyoruz. AKP;  19 yıldır işçiye emekçiye gram yararı olmayan bir bütçe yapıyor. 19 yıldır yapılan bu bütçelerle, sadece yandaş firmalarınızı, holdinglerinizi zengin ettiniz. Grup başkan vekillerinizden biri diyor ki “Gönül isterdi ki asgari ücreti arttıralım. Hep eleştiriyorsunuz biraz da öneride bulunun.” Şu cümleyi duyunca gerçekten şöyle uzun uzun baktım. Bu ülkede yaşayan insanların, insanca yaşayabilmesi için neler yapılabileceğine dair defalarca anlatmamıza rağmen, böyle bir şey söylenmesi en hafif tabiriyle gülünç. Örneğin bu yeni yaptırdığınız Ahlat Sarayı. Diyorsunuz ki, Malazgirt Zaferi’nin anısına Alparslan için dikildi. Enteresan! Alparslan’ın kendisi zaferi kazandığında kendine saray yaptırmamış. 1000 yıl sonra bilmem kaç milyon liraya siz yaptırdınız. Alın size kaynak. Binlerce defa söyledik, sizin bütün kamu ihalelerini verdiğiniz, milyonlarca lira vergi borcunu sildiğiniz beşli çete ve yandaş patronlar… O kadar çok vergi borcu sildiniz o kadar çok kamu ihalesi verdiniz ki adam kendine jet aldı. Alın size kaynak. Milyarlarca lira geçiş garantisi verdiğiniz köprüler, kira ödediğiniz şehir hastaneleri. Alın size kaynak. Tabii bunları bilmiyor değilsiniz zaten ben de hepsini baştan tek tek saymayacağım.

‘HASTANE PATRONLARININ BÜRTÇESİ’

Bu bütçe döneminde de anlıyoruz ki bu bütçe yine, günde 39 lira değer gördüğünüz halkın değil. Bu bütçe; salgın döneminde her gün arkadaşlarını yitiren, bir dilim kaşar ekmek reva görülen sağlık emekçilerinin değil, halka yalan söyleyen hastane patronu bakanın bütçesi.

Bu bütçe, 2020 yılında iki kilometrelik ekmek kuyruğunda, çorba kuyruğunda beklemek zorunda kalanların değil, kuru ekmek yiyebildikleri için “aç değillermiş diyen” milletvekilinin bütçesi. Bu bütçe yoksul oldukları için okuma imkanı ararken tarikatların eline düşen tacize uğrayan, yangında ölen çocukların değil, bizzat  tarikatların, cemaatlerin, özel okul zinciri sahibi bakanın bütçesi. Bu bütçe emeklilerin emeklilikte yaşa takılanların değil,  genç yaşında AKP sayesinde milyonlarca emeklilinin parasını servet yapan genç yandaşların bütçesi. Bu bütçe dokuz yaşında işporta tezgahı açmak zorunda kalan ve belediye zabıtalarınca çocuğa değil, dinozor parkı yapmaya çalışan ve 750 milyon dolar yolsuzluk yapan belediye başkanlarının bütçesi. Bu bütçe Atlasjet işçilerinin değil, bu bütçe bakanın kardeşinin bütçesi.

‘SOMALI İŞÇİNİN BÜTÇESİ DEĞİL’

Bu bütçe Ermenek’te Soma’da insanca mücadele için haykıran, jandarma saldırsına uğrayan işçilerin değil onları madenlere gömen patronların, patronları koruyan alay komutanının bütçesi. Bu bütçe şu an eylemde olan Bimeks, Ekmekçioğulları işçilerinin değil, onlara sadece devletin zor gücünü gösteren sizlerin bütçesi. Bu bütçe kendini köprüye asan işçinin, oğluyla arabada yaşamak zorunda olan ama üzerine ceza kesilen babanın değil, karantinada spor yaptığı yalı bahçesini, büyüklüğünden, bizim sahil şeridi sandığımız holding sahibinin bütçesi.  Bu bütçe kira borçları, vergi borçları yüzünden salonlarını kapatmak zorunda olan tiyatroların, 58 yıllık AST’ın, yaşamaya çalışan tiyatrocuların, müzisyenlerin değil, dokuz ay için 1000 TL teklif etmek ücretini gösterebilen otel zinciri sahibi bakanın, iktidara yakın oldukları için 35 milyon TL’ye internet konseri verdirilenlerin bütçesi.

‘TERÖRİST DİTECEKSİNİZ DİYE LAFIMIZI SAKINACAK DEĞİLİR’

Ben konuşalım ki taraflarımız bir kez daha netleşsin istiyorum. Bize terörist diyeceksiniz diye lafımızı sakınacak değiliz. Biz halktan tarafız siz bir günde 2500 asgari ücretlinin parasını harcayan genel başkanınızdan tarafsınız. Biz halk için mücadele eden Mahir’in, bağımsız Türkiye diyerek ipe yürüyen Deniz’in, Yusuf’un, Hüseyin’in, işkencede parçalanan İbrahim’in tarafıyız, siz pusu kuranların, idam için çift el kaldıranların, cenazesini babasına çuvalda verenlerin tarafısınız. Biz 72 millete bir gözle bakan Hallac-ı Mansur’un tarafıyız, siz Türklerden başka herkes düşman diyen Nihal Atsız’ın tarafısınız. Siz mevki, güç için erke biat eden Hızır Paşa’nın tarafındasınız, biz “dönen dönsün ben dönmezem yolumdam” deyip ilmeği boynuna geçiren Pir Sultan Abdal’ın yolundayız. O yüzden son sözüm:

Yürü bre Hızır Paşa

Senin de çarkın kırılır

Güvendiğin padişahın

O da bir gün devrilir…”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz