BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

HATAY BİZİM GAZETE 14 YAŞINDA!

MEDENİYET VİZEYE TAKILDI!
MEDENİYET VİZEYE TAKILDI!

İlimiz Hatay’ı önce Türkiye’ye ardından dünyaya tanıtan ‘Antakya Medeniyetler Korosu’ Kasım ayında ABD’ de vereceği konserler dizisi için vize alamadı. 3 semavi din yanı sıra 10’a yakın mezhebin mensuplarından oluşan ‘Antakya medeniyetler Korusu’ bilindiği üzere Türkçe başta olmak üzere Arapça, Ermenice gibi farklı dillerde eserleri seslendiriyor. Barış sloganıyla yola çıkan Medeniyetler Korusunun ABD ziyaretine engel çıkarılması ise […]

İlimiz Hatay’ı önce Türkiye’ye ardından dünyaya tanıtan ‘Antakya Medeniyetler Korosu’ Kasım ayında ABD’ de vereceği konserler dizisi için vize alamadı.

3 semavi din yanı sıra 10’a yakın mezhebin mensuplarından oluşan ‘Antakya medeniyetler Korusu’ bilindiği üzere Türkçe başta olmak üzere Arapça, Ermenice gibi farklı dillerde eserleri seslendiriyor.

Barış sloganıyla yola çıkan Medeniyetler Korusunun ABD ziyaretine engel çıkarılması ise hem Hatay’da hem de Türkiye’de büyük yankı buldu.

Antakya Medeniyetler Korusunun 2 Kasım’da Boston Güzel Sanatlar Müzesinde, 3 Kasım’da New York’ta Kızılderili Müzesinde yanı sıra 6-7-8 Kasım’da Washington’da kongre üyeleri ve diğer üst düzey kesime bir film galasında konser vermek için davet almıştı.

Koro yönetimi söz konusu konserler için 47 kişilik bir kafile ile hazırlık yaptı. Koro elamanlarından vizesi olmayan 40 üye için ABD konsolosluğuna vize başvurusu yapıldı. Ancak Antakya medeniyetler korusu da önceden planlandığı halde ABD ile yaşanan vize engeline takıldı.

Yaşanan sorun üzerine vizesi olmayanların yerine koroda mevcut 250 kişi arasından ABD vizesi olan yeni isimler seçildi.

ÖZFIRAT TEPKİ GÖSTERDİ

Antakya Medeniyetler Korosu Başkanı Yılmaz Özfırat, vize engelinden Amerika programını organize eden kişilerinde rahatsızlık duyduklarının altını çizerek şunları söyledi:

ozff“Hükümetimizin bu konudaki duruşunu takdirle karşıladığımız gibi ülkemizin de bir takım şer odaklarının artık temizlenmesini istiyoruz.

Nobel Barış Ödülü’ne aday gösterilmiş Antakya Medeniyetler Korosu olarak ABD Kongresi’nde, BM Genel Kurulu’nda, BM Güvenlik Konseyi’nde ve ABD’nin birçok şehrinde daha önce verdiğimiz birçok konserler gibi önümüzdeki konserlerimizde de barış mesajlarımızı vererek yolumuza devam edeceğiz. Tabi çekincelerimiz de var vizesi olan ekip arkadaşlarımız ile Amerika’ya alınmama durumumuzda olabilir bu konuda bize hiçbir açıklama yapılmıyor. Konu ile ilgili olarak Amerika’nın geri adım atmasını arzu ediyoruz” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz