DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

MECLİSTE ANTAKYA KENT MERKEZİYLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN GELİŞME!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 11 Temmuz 2018 - 19:37:36
MECLİSTE ANTAKYA KENT MERKEZİYLE İLGİLİ DİKKAT ÇEKEN GELİŞME!

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında yapıldı. Mecliste 56 maddelik gündem görüşüldü. Dünkü mecliste CHP Grubu adına Ömer Dolar, meclise Büyük Antakya Oteli ile Vakıf İşhanı’yla ilgili olarak tavsiye metni sundu. AÇIK ALANLAR ARTTIRILMALI Meclis üyesi Dolar’ın verdiği tavsiye metninde şu görüşlere yer verildi: “Bilindiği üzere Antakya kent […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin Temmuz ayı olağan meclis toplantısı Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş başkanlığında yapıldı.

Mecliste 56 maddelik gündem görüşüldü.

Dünkü mecliste CHP Grubu adına Ömer Dolar, meclise Büyük Antakya Oteli ile Vakıf İşhanı’yla ilgili olarak tavsiye metni sundu.

AÇIK ALANLAR ARTTIRILMALI

Meclis üyesi Dolar’ın verdiği tavsiye metninde şu görüşlere yer verildi:

“Bilindiği üzere Antakya kent merkezinin eski bir yerleşim bölgesi olmasından dolayı, merkezde yeteri kadar açık alanlar (dinlenme alanları) bulunmamakta olup, mevcuttaki açık alanlarda kent halkının talebini karşılamamaktadır.

Kentimizi daha sağlık ve yaşanabilir bir yapıya kavuşturmak, halkın her türlü dinleme ve sosyal ihtiyaçlarının karşılanması için bu tür alanların arttırılması gerekliliğin bilinen bir gerçektir. Bundan dolayıdır ki, bazen kentin geleceği ile ilgili fırsatlar karşımıza çıktığında bunun en iyi biçimde değerlendirilme gerekmektedir.

Bu tarihi bir fırsat konusunda da Antakya İlçemiz Atatürk caddesinde bulunan ve yıkılan eski Antakya Oteli ile köprü meydanı dediğimiz yerde bulunan ve yıkılmaya başlanan Vakıf İşhanı’nın bu tür açık alan, dinlenme alanı gibi vatandaşın yararlanıp nefes alacağı bir alana dönüştürülmesi telafisi mümkün olan bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu iki yerde de inşaat yapılmaması ve açık alan olarak kalması konusunda kent halkından da çok ciddi ve yoğun bir talep geldiği de gözlenmektedir. Aynı zamanda buraların açık alan bırakılması sonucunda kent merkezi siluetine olumlu bir katkıda sağlayacaktır. Sosyal anlamda Atatürk Caddesi ve Saray (Hürriyet) caddesine de ciddi anlamda hareketliliği getireceği kuşkusuzdur.

Aksi takdirde, eski Antakya Oteli yerine yeri (7) katlı bir binanın, vakıf İşhanı yerine de beş (5) katlı bir binanın yapılması kentimize fayda sağlamak yerine bu bölgeye bir yoğunluk ve trafik yükü getirecektir.

Bu parseller mülkiye olarak 1985 ada 34 parsel (eski Antakya Oteli) 2372 m2 yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığına, 1587 parsel (Vakıf İşhanı) 1268 m2 Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olup her ikisi de kamu kurumudur. Dolayısı ile bu alanların (parsellerin) teknik olarak kamunun yararına açılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Unutulmamalıdır ki kamu yararını her zaman önceliklidir.

Bu nedenle söz konusu alanların Antakya’nın geleceği açısından daha yaşanabilir ve nitelikli bir çevrenin oluşması adına Hatay Büyükşehir Belediyesince yapılan ve yapılacak imar planı çalışmaları kapsamında kamusal açık alan olarak değerlendirilmesi hususunda gereğini yapılması arz ederim.”Dedi.

MHP’DEN DESTEK, AK PARTİLİLER: ‘GÖRÜŞELİM’

Hatay Büyükşehir Belediye Meclisine CHP Meclis Üyesi Ömer Dolar tarafından sunulan tavsiye metnine MHP Grubu tarafından Antakya’ya yararlı olacak her şeye destek vereceklerini ifade ederlerkenAK Parti Grubu ise konunun görüşülmesini istedi.

Önerilerin ardından HBB Başkanı Lütfü Savaş ise İmar komisyonunun konuyla alakalı bir rapor hazırlamasını ve bu rapora göre hareket edilmesine karar verdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz