SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

ASİ ZEHİR AKIYOR!

ASİ ZEHİR AKIYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 1 Ekim 2022 - 19:55:52
MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Genel Kurulu, bir önceki gün olağanüstü toplandı. Kurulda daha önceden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından tekrar görüşülmek üzere Genel Kurala iade ettiği ücret tarifeleri ele alındı. Toplantıda yapılan, yapımı devam eden ve yapılması ön görülen yatırımların hayata geçebilmesinin yanı sıra elektrik, akaryakıt, asgari ücret, […]

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU) Genel Kurulu, bir önceki gün olağanüstü toplandı.

Kurulda daha önceden Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş tarafından tekrar görüşülmek üzere Genel Kurala iade ettiği ücret tarifeleri ele alındı.

Toplantıda yapılan, yapımı devam eden ve yapılması ön görülen yatırımların hayata geçebilmesinin yanı sıra elektrik, akaryakıt, asgari ücret, demir, çimento, içme suyu atık su boruları gibi altyapı öğelerinde yaşanan fahiş zamlar nedeniyle artan maliyetlerden dolayı su faturalarına yönelik yapılacak fiyat artışı görüşüldü.

Cumhur İttifakı’nın meclise sunduğu önergenin görüşülmesi neticesinde meclis üyelerinin oylamasıyla ücret tarifelerine yüzde 25 zam yapılması oybirliğiyle kabul edildi.

HATSU Genel Müdürü Muhammed İkbal Polat, Hatay Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen olağanüstü toplantıda yaptığı konuşmada, 2021 Kasım ayı itibariyle alınan indirim kararıyla yaklaşık bir yıldır artan maliyetler karşısında ciddi sıkıntılar yaşadıklarını belirtti.

Piyasadaki fiyatların, enerji maliyetlerinin ve işletmede kullanılan emtiaların sürekli artışı kurumu ciddi anlamda yorduğunu dile getiren Genel Müdür Polat:

” Şu anda Atıksu uzaklaştırma bedeli ile birlikte toplam 4.88 TL’lik bir su satışımız var. Ama maliyetlere bakıyoruz, biz Mayıs ayı olağan kurulda ve sonrasındaki olağanüstü kurulda Mayıs ayı maliyetleri ile yapmış olduğumuz teklifte yaklaşık 12.60 TL bir maliyetin çıktığını belirtme durumdaydık. “Diye konuştu.

  • Neredeyse İki Ayda Bir Elektriğe Zam Geliyor

Genel Müdür Polat, HATSU’nun 2021 yılı su fiyatlarının altında olan su satışıyla hizmet etmeye çalıştığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Her ay sudaki maliyetimiz ne yazık ki artıyor. Stabil olan bir durum yok maalesef. Enerji maliyetlerine neredeyse iki ayda bir zam geliyor.

1 Yılda Elektrik Faturası Farkı 60 Milyon Arttı

HATSU cari giderlerine baktığımız zaman bizim en önemli gider kalemlerimize baktığımızda ilk sırada elektrik yer almaktadır. Elektrik giderlerine baktığımızda indirim kararının uygulandığı 2021 Kasım ayında 11 milyon 990 bin TL olan elektrik maliyeti mayıs ayı olağan kuruluna geldiğimizde 24 milyon 785 bin TL’ye ulaştı.

Ağustos ayında 45 milyon 302 bin TL, son sanayi elektriğinde yapılan P zamla beraber Eylül ayında gelecek fatura 70 milyon 953 bin TL. HATSU’nun aylık gelirlerine baktığımız zaman 2022 Ocak ayında 33 milyon TL ile başlayıp Ağustos ayını 53 milyon TL ile tamamladığımızda ortalama 45 milyon TL’lik bir gelir ortalamamız var.

Tahakkuklarda artış olmamasına rağmen 2021 Ağustos ayında bizim 32 milyon TL’lik bir tahsilatımız olurken 2022 yılında birim fiyatımız 2021 yılından az olmasına rağmen 50 milyon TL’yi geçmiş durumdadır. Kurumu ayakta tutabilmek için her türlü gayreti gösteriyoruz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz