2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

LÜTFÜ SAVAŞ:ÜLKEMİZİN VATANDAŞI OLMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 9 Şubat 2022 - 00:32:16
LÜTFÜ SAVAŞ:ÜLKEMİZİN VATANDAŞI OLMAK BU KADAR KOLAY OLMAMALI!

Hatay BÜyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında kentin demografik yapısının değiştiğini ve Hatay’da Suriyeli seçmen sayısının sürekli arttığını söyledi. SAVAŞ: HATAY’DA ALMANYA’DAN DAHA ÇOK SIĞINMACI VAR Dünyada en fazla sığınmacının yüzde 55’lik oranla Türkiye’de olduğunu belirten Savaş: “Yüzölçümü 357 bin kilometrekare olan Almanya’da 532 bin Suriyeli varken 5 bin 524 kilometrekarelik şehrimizde […]

Hatay BÜyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, katıldığı bir televizyon programında kentin demografik yapısının değiştiğini ve Hatay’da Suriyeli seçmen sayısının sürekli arttığını söyledi.

SAVAŞ: HATAY’DA ALMANYA’DAN DAHA ÇOK SIĞINMACI VAR

Dünyada en fazla sığınmacının yüzde 55’lik oranla Türkiye’de olduğunu belirten Savaş:

Yüzölçümü 357 bin kilometrekare olan Almanya’da 532 bin Suriyeli varken 5 bin 524 kilometrekarelik şehrimizde sadece resmi rakamlara göre 550 bin Suriyeli var. Hatay’da dünyanın 4. büyük ekonomisine sahip ülkesinden daha fazla sığınmacı var. Ama Almanya bizi kıskanıyor. Böylece demografik yapımız gittikçe değişiyor” dedi.

Savaş, kentteki Suriyeli seçmen sayısının her geçen gün arttığını da belirtti.

EN ÇOK ARTIŞ YAYLADAĞI’NDA

Yayladağı’ndaki her 5 seçmenden birinin Suriye’den gelen sığınmacı olduğunu açıklayan Savaş:

25 ayda vatandaşlık verilen Suriyeli sayısı 13 bin civarındadır. Suriyeli seçmen sayısı yüzde 38 arttı. İlk kez oy kullanacak Suriyeli sayısı 6 bin. En çok Yayladağı’nda artış oluyor” ifadelerini kullandı.

Ülkede 3 milyon 690 bin Suriyeli seçmenin olduğu iddiaları ile ilgili olarak da Savaş,şunları söyledi:

Suriye, ülkelerine gelen Filistinlilere sadece vatandaşlık verip seçmenlik vermedi. Biz KKTC’ye gitsek 12 yıl sonra vatandaşlık veriliyor. Bize sığınmacı olarak gelenlere neden vatandaşlık veriliyor. Eskiden bakanlar kurulu karar veriyordu ve 2 ay süreyle itiraz hakkı vardı. Ancak şimdi buna Cumhurbaşkanı karar veriyor ve itiraz şansı da yok. Ülkemizde 3 milyon 690 bin Suriyeli seçmen olduğu söyleniyor.

Eğer bu doğruysa ve iktidar eksik olduğu yerlere bu seçmenleri yerleştirirse 60 milletvekili çıkarmış oluyor. Ülkemizin vatandaşı olmak bu kadar kolay olmamalı.“dedi.

SAVAŞ:ÇÖZÜMÜN ADRESİ OLARAK MİLLET İTTİFAKINI GÖSTERDİ

Millet İttifakı iktidarında sığınmacı sorununu barış içinde çözeceklerini de açıklayan Savaş:

“Millet İttifakı adımlar atacak. Onlar bizim din kardeşimiz. Onlara öteki olarak sığınmacıların gidişi konusunda önemli bakmıyoruz ancak hayat boyu sığınmacı olarak kalamazlar. En kısa vakitte gerekli altyapıyı oluşturup barış ortamını saplayıp Suriyelileri kendi ülkelerine gönül Suriye’deki huzurun Türkiye’deki huzuru rahatlığıyla göndereceğiz” diyerek da doğrudan etkileyeceğinin altını çizdi.

Lütfü Savaş, 2019 yılındaki yerel seçimler öncesi bu konuyu detaylıca gündeme yetkililere çağrıda bulunmuştu.

Her firsatta konunun barış içinde çözülebileceğini ifade eden Savaş, son açıklamasında da yine barış ve huzura vurgu yapmış oldu.

 

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz