YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

Konkordato Binlerce Kişiyi Aç Bırakmakta ve…
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 22 Ekim 2018 - 21:32:49
Konkordato Binlerce Kişiyi Aç Bırakmakta ve…

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son zamanlarda giderek artan konkordato ilanlarından doğan mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edildiği iddialarının araştırılmasını istedi.  Güzelmansur, konkordatonun yarattığı mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edilip edilmediğinin tüm yönleriyle araştırılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi. CHP’li Güzelmansur, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şunları söyledi: ‘‘Ülkemizde yılbaşından bu yana […]

CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, son zamanlarda giderek artan konkordato ilanlarından doğan mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edildiği iddialarının araştırılmasını istedi. 

Güzelmansurkonkordatonun yarattığı mağduriyetlerin ve konkordatonun suistimal edilip edilmediğinin tüm yönleriyle araştırılması ve çözüm önerileri geliştirilmesi amacıyla Meclis Araştırma Komisyonu kurulması için önerge verdi.

CHP’li Güzelmansur, TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesinin gerekçesinde şunları söyledi:

‘Ülkemizde yılbaşından bu yana TL’nin döviz karşısında değer kaybetmesiyle, üretim maliyetleri artmış, kredi faizleri yükselmiş, finansmana erişim zorlaşmış, ekonomik faaliyetler daralmış ve bu tüm bunlar konkordato müessesesinin yaygınlaşmasına neden olmuştur. Ezici çoğunluğu inşaat sektörü olmak üzere tekstil, ayakkabı, sağlık gibi hammaddesi ihracata ve dolayısıyla dövize endeksli sektörlerden gelen konkordato talepleri çığ gibi büyümektedir. Şu ana kadar ticaret mahkemelerine konkordato başvurusu yapan borçlu sayısının 3 binin üzerinde olduğu ifade edilmektedir. Ekonomik krizin derinleşmesiyle birlikte bu sayının da katlanarak artacağı tahmin edilmektedir.”Dedi.

Konkordato binlerce kişiyi aç bırakmakta ve mağdur etmektedir

Konkordato ilan eden şirket sayısının her geçen gün artmasının yeni mağduriyetler yarattığına dikkat çeken Güzelmansur:

“Konkordatonun mağdur ettiği kesimlerin başında ücretlerini alamayan işçiler, emekçiler gelmektedir. Bankaların kullandırdıkları kredi karşılığı rehinli alacaklar işçi alacaklarının önündedir. Konkordato sürecindeki işçi alacaklarına çözüm olarak sunulan Ücret Garanti Fonu ise kesin ve tam çözüm üretmekten uzaktır. Çünkü Ücret Garanti Fonundan yararlanabilmek için işçinin son bir yıl içerisinde konkordato ilan eden işyerinde çalışıyor olması gerekmektedir.

Ayrıca yapılacak ödeme işçinin ödenmeyen üç aylık ücretiyle sınırlıdır. Oysaki bir yıldan daha az süre çalışan ve 3 aydan daha fazla alacağı olan emekçiler de vardır. Aylarca döktükleri alın terinin karşılığını alamayan emekçiler kapılarına haciz memurlarının geldiğini söylemektedirler. Bu durumdaki işçiler aileleri ile birlikte düşünüldüğünde, konkordato binlerce kişiyi aç bırakmakta ve mağdur etmektedir.

Konkordato mağduru ikinci kesim ise noter huzurunda ya da tapu dairesinde satış sözleşmesi yapmadan maket üzerinden ev satın alan vatandaşlarımızdır. Ev sahibi olmak umuduyla tüm birikimini bu yöntemle bir inşaat projesine yatıran vatandaşlarımız inşaat şirketinin konkordato ilan etmesinden sonra hak talep edememektedirler. Bu durumdaki mağdur sayısının yüz binleri bulduğu ifade edilmektedir.

Konkordato mağduru üçüncü kesim ise alacaklarını tahsil edemeyen şirketlerdir. Bazı firmalar konkordato sürecini gizlilik içerisinde yürütmektedirler. Firmanın konkordato talebinden haberdar olmayan ve bu firmaya mal veya hizmet satan şirketlerin konkordato kararından sonra teminatları boşa çıkmakta, alacaklarını tahsil edememektedir. Bu durumdaki şirketler de ya konkordatoya gitmekte ya da kapanmaktadır.

Diğer taraftan konkordato müessesini suistimal eden ve konkordatoyu rant için kullanan şirketler olduğuna dair de iddialar bulunmaktadır” dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz