DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

DEMOKRASİ ŞEHİTLERIMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR’DAN İKTİDARA HATAY’A HİZMET ÇAĞRISI!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

İSKENDERUNSPOR 2.LİG’E MERHABA DEDİ!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

BAŞKAN ERYILMAZ:SAMANDAĞ’IN YOL SORUNU KALMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

CHP’Lİ PARLAR:TERÖR HİÇBİR ZAMAN AMACINA ULAŞAMAYACAK!

KINIK, HATAY’DAN SESLENDİ:GÖÇ HAREKETİ YÖNETİLEMEZ BİR BOYUTA GELEBİLİR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 7 Eylül 2018 - 22:31:05
KINIK, HATAY’DAN SESLENDİ:GÖÇ HAREKETİ YÖNETİLEMEZ BİR BOYUTA GELEBİLİR!

Suriye’nin İdlib kentinde incelemelerde bulunduktan sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaptığı açıklamada Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık; Bir süredir İdlib kırsalında rejim güçleriyle muhalifler arasında başlayan gerginliğin karşılıklı açıklamalarla doruk noktasına ulaştığını ifade etti. KINIK:“GÖÇ HAREKETİ YÖNETİLEMEZ BİR BOYUTA GELEBİLİR” Birleşmiş Milletler ile temas halinde olduklarını ve bu bölgedeki insani yardımların arttırılması, oluşabilecek […]

Suriye’nin İdlib kentinde incelemelerde bulunduktan sonra Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nda yaptığı açıklamada Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık;

Bir süredir İdlib kırsalında rejim güçleriyle muhalifler arasında başlayan gerginliğin karşılıklı açıklamalarla doruk noktasına ulaştığını ifade etti.

KINIK:“GÖÇ HAREKETİ YÖNETİLEMEZ BİR BOYUTA GELEBİLİR”

Birleşmiş Milletler ile temas halinde olduklarını ve bu bölgedeki insani yardımların arttırılması, oluşabilecek kötü senaryolara karşı hazırlıkların yapılması noktasında gerek Suriye’nin içerisinde, Suriye’nin kuzeyinde gerekse Türkiye sınırlarında bir dizi tedbir aldıklarını anlatan Kınık:

turk-kizilayi-genel-baskani-kinik-tan-idlib-11204120_o“Bu konuda özellikle içeride oluşabilecek göç hareketi ve bu insanların birden çok kez yerlerinden göç edilmiş olduklarından dolayı olabilecek herhangi bir korku veya toplumun içerisindeki yayılabilecek herhangi bir katliam dedikodusu, bu insanların çok çabuk mevcut yerlerini terk etmesine sebep olabilir. Dolayısıyla bu hızlı göç hareketi yönetilemez bir boyuta gelebilir. Biz bu süre içerisinde mevcut kamplarımız ve Kızılay’ın desteklemiş olduğu yaklaşık 40 civarında kamp, 30 bin civarında çadır kapasitesi var, AFAD’la beraber açmış olduğumuz yeni kamplarımız var.

Bu nedenle AFAD’la beraber Zeytin Dalı Operasyonları sırasında Afrin bölgesinde, İdlib’de ve Fırat Kalkanı bölgesinde belirlenmiş olan kamp yerlerimiz var. Bu yerlerde olası bir göç hareketine karşı yeni kamp alanları oluşturulması için afet depolarımızdan bölgeye çadır sevkiyatımıza başladık. İçerideki insanların ihtiyaçlarını gidermek için dünyaya çağrı yapıyoruz. Birleşmiş Milletler’le hazırlık planlarımız son aşamasına geldi.

Dolayısıyla, Birleşmiş Milletler kanalıyla, Türkiye içerisinden bu bölgeye insani yardım ulaştırılmasında en azından oran arttırılmasını, yaygınlık açısından miktar arttırılması noktasında yeni bir ümit belirdi ama dünyaya sesleniyoruz, burada oluşabilecek bir büyük krizin sadece Türkiye’yi etkileyeceğini düşünmemek gerekir.

Avrupa’nın yüzleşmiş olduğu göç krizi, mülteci krizine benzer bir kriz kapıda. Dolayısıyla bütün dünyayı, çatışan tarafların, karşı karşıya tehdit savuran tarafların sükunete davet edilmesi için kimin elinde ne güç varsa itidale davet ediyoruz” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz