ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ÜLKEYİ DEMOKRATİK BİR TEMEL ÜSTÜNDE KURACAĞIZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

ATAKAŞ HATAYSPOR FATURAYI İKİNCİ YARIDA KESTİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

HAMOK HBB’DEN NET TAVIR İSTEDİ!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

CHP HATAY’DAN PANELE DAVET!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

DAVETLİSİNİZ!SAMANDAĞ KİTAP GÜNLERİ BAŞLIYOR!

KAYA:LGS VE YKS SINAVLARI ERTELENECEK Mİ?
  • Ana Sayfa » SİYASET
  • 4 Haziran 2020 - 14:59:16
KAYA:LGS VE YKS SINAVLARI ERTELENECEK Mİ?

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, LGS ve YKS sınavlarının ertelenmesini TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi veren Kaya, “LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?” diye sordu. Kaya, yaptığı açıklamada: “Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgınını […]

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, LGS ve YKS sınavlarının ertelenmesini TBMM’ye verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması için TBMM’ye soru önergesi veren Kaya, “LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?” diye sordu.

Kaya, yaptığı açıklamada:

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek kendi bünyesindeki iki sınavı ertelerken, 20 Haziran’da yapılacak LGS’yi ertelememiştir. 25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak YKS ise öne çekilerek, 27-28 Haziran 2020 tarihine alınmıştır.” dedi.

Kaya, “LGS ve YKS’ye girecek gençler ve çocuklar korktuklarını, psikolojilerinin bu sınavı kaldıracak durumda olmadığını söyleyerek, sınavların ileri tarihe ertelenmesini talep etmektedir. Sınav tarihleri yaklaştıkça tedirginlik ve stres daha da artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kaya,TBMM’ye verdiği soru önergesinde;

Covid-19 riskine rağmen; YKS tarihi neden öne çekilerek, 25-26 Temmuz’dan, 27-28 Haziran tarihine alınmıştır?” “Milli Eğitim Bakanlığı; Covid-19 riskini gerekçe göstererek, İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı ile Kalfalık ve Ustalık Sınavını ileri tarihlere ertelerken, LGS sınavını neden 20 Haziran’da yapmakta ısrar etmektedir?” “Covid-19 riski gerekçe gösterilerek bazı sınavlar ileri tarihlere ertelenirken, bazı sınavların ise tam tersi, neden öne çekilmiştir?” “LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?” sorularını sordu.

Kaya, “Covid-19 riski varsa; LGS’ye girecek çocuklar için de, YKS’ye girecek gençler için de vardır.” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya’nın soru önergesi ve açıklamasıı:

“Covid-19 salgını nedeniyle; 20 Haziran 2020’de yapılacak Liselere Geçiş Sistemi Merkezi Sınavı (LGS) ile 27-28 Haziran 2020 tarihlerinde yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS); daha uygun bir tarihe ertelenmesi talep edilmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığı da Covid-19 salgınını gerekçe göstererek; İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınav tarihini 6 Haziran’dan 5 Eylül’e, 2020 Haziran döneminde yapılacak Kalfalık ve Ustalık Sınavını ise 2020 Ağustos dönemine ertelemiştir.

Milli Eğitim Bakanlığı, Covid-19 salgınını gerekçe göstererek kendi bünyesindeki iki sınavı ertelerken, 20 Haziran’da yapılacak LGS’yi ertelememiştir.

25-26 Temmuz 2020 tarihinde yapılacak YKS ise öne çekilerek, 27-28 Haziran 2020 tarihine alınmıştır.

LGS ve YKS’ye girecek gençler ve çocuklar korktuklarını, psikolojilerinin bu sınavı kaldıracak durumda olmadığını söyleyerek, sınavların ileri tarihe ertelenmesini talep etmektedir. Sınav tarihleri yaklaştıkça tedirginlik ve stres daha da artmaktadır.
Covid-19 riski varsa; LGS’ye girecek çocuklar için de, YKS’ye girecek gençler için de vardır.

Bu bilgiler kapsamında;

1. Covid-19 riskine rağmen; YKS tarihi neden öne çekilerek, 25-26 Temmuz’dan, 27-28 Haziran tarihine alınmıştır?
2. Milli Eğitim Bakanlığı; Covid-19 riskini gerekçe göstererek, “İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı” ile “Kalfalık ve Ustalık Sınavı”nı ileri tarihlere ertelerken, LGS sınavını neden 20 Haziran’da yapmakta ısrar etmektedir?
3. Covid-19 riski gerekçe gösterilerek bazı sınavlar ileri tarihlere ertelenirken, bazı sınavların ise tam tersi, neden öne çekilmiştir?
4. LGS ve YKS sınavları, Covid-19 riski dikkate alınarak ileri tarihlere ertelenecek midir?”

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz