ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

ATAKAŞ HATAYSPOR LİGİN İLK MAÇINDA…

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

BAŞKAN SAVAŞ:HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEYE CALIŞIYORLAR!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ALTINAY:ŞİFA DAĞITIYORUZ AMA AYAKTA KALMA SAVAŞI VERİYORUZ!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

ANTAKYA BELEDİYESİNDEN YEŞİL ÇALIŞMA!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

AYM’DEN ALİ İSMAİL KORKMAZ KARARI!

Kadını Özgürleştirecek Olan…
  • Ana Sayfa » KADIN
  • 6 Mart 2019 - 04:09:34
Kadını Özgürleştirecek Olan…

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, ‘8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda olacaklarını söyledi. Yeşil, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, şunları söyledi: “8 Mart 1857’de, New York’ta, 40.000 dokuma işçisi kadın, çalışma saatlerinin kısaltılması, insanca yaşam koşulları, daha iyi ücret için greve gider. Polisin işçilere saldırması, işçilerin kendilerini fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan […]

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Pelin Akbaş Yeşil, ‘8 Mart Emekçi Dünya Kadınlar Günü’nde alanlarda olacaklarını söyledi.

Yeşil, sendika binasında yaptığı basın açıklamasında, şunları söyledi:

“8 Mart 1857’de, New York’ta, 40.000 dokuma işçisi kadın, çalışma saatlerinin kısaltılması, insanca yaşam koşulları, daha iyi ücret için greve gider. Polisin işçilere saldırması, işçilerin kendilerini fabrikaya kilitlemesi ve ardından çıkan yangında 129 dokuma işçisi diri diri yanarak yaşamını yitirir.

Bizler, yüzyıllardır kapitalizme ve kapitalizmin mümkün kıldığı faşist, gerici sisteme karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizin bugün geldiği yer, haklarımızı alana kadar alanlarda olma kararlılığımız, 162 yıl önce New Yorklu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirası evlerde, işyerlerimizde ve sokaklarda büyüterek sürdürüyoruz.

162 yılda pek çok şey değişti. Ama hala, ekonomik ve siyasi istikrarsızlıkların neden olduğu ne varsa en ağır biçimiyle bizler yaşıyoruz. Bir yanda güvencesizliğin, yoksulluğun ve işsizliğin;diğer yanda yok saymanın, ırkçılığın meşru kıldığı şiddetin etkilerine doğrudan biz maruz kalıyoruz.

Ama 8 Mart’larla bugüne taşınan ve geleceğe taşınacak mücadelemiz ve kararlılığımız tüm bunları alt edebilecek, bir alternatif yaratacak güçte olduğumuzu gösteriyor.

Kadın sorununu yaratan, insan emeğinin sömürüsü üzerine kurulu sistemin kendisidir. Ve bu sistem sömürürken cins, ırk , din, dil ayrımı yapmamaktadır.

Bu yüzden biz diyoruz ki; kadın sorununa ve kadın mücadelesine sınıfsal bakmak zorundayız. Kadını özgürleştirecek olan, sınıf temelli örgütlü mücadeledir.

Bu şiarla 8 Mart Cuma günü 17.30 da Antakya köprübaşında yapacağımız açıklamaya tüm üye ve dostlarımızı, halkımızı bekleriz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz