BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

BAŞKAN HACIOĞLU:HATSU ÇALIŞMALARI HIZLANDIRSIN!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

KAYA:BEKLENTİMİZ SINAVIN İPTALİ!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

GELENEKSEL FUTBOL TURNUVASI SAMANDAĞLILARA FUTBOL ZİYAFETİ YAŞATIYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

BAŞKAN SAVAŞ:KİMSENİN KÜSME LÜKSÜ YOK!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

ÇÖP KOKUSUNDAN RAHATSIZ OLUYORUZ!

KADIN Cinayetlerinin Müsebbibi Kapitalizmdir!
  • Ana Sayfa » KADIN
  • 29 Aralık 2017 - 00:14:27
KADIN Cinayetlerinin Müsebbibi Kapitalizmdir!

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Sabah Aras, kadın cinayetlerinin hız kesmeden sürdüğünü ileri sürdü. Aras, yaptığı basın açıklamasında, şunları söyledi: ”Bugün politik olsun ya da olmasın bütün cinayetlerin müsebbibi kapitalizmdir küreselleşen sermayedir. Yanlış eğitim, kötü alışkanlıklar, ekonomi sıkıntı. Düzen kötü alışkanlıklarla; uyuşturucuyla, kumarla halkı çürütüyor. Unutulmamalıdır ki şiddet şiddeti besler. Bir yandan toplumsal şiddeti tırmandırırken diğer yandan […]

Eğitim-Sen Hatay Şube Sekreteri Sabah Aras, kadın cinayetlerinin hız kesmeden sürdüğünü ileri sürdü.

Aras, yaptığı basın açıklamasında, şunları söyledi:

”Bugün politik olsun ya da olmasın bütün cinayetlerin müsebbibi kapitalizmdir küreselleşen sermayedir. Yanlış eğitim, kötü alışkanlıklar, ekonomi sıkıntı. Düzen kötü alışkanlıklarla; uyuşturucuyla, kumarla halkı çürütüyor.

Unutulmamalıdır ki şiddet şiddeti besler. Bir yandan toplumsal şiddeti tırmandırırken diğer yandan kadına yönelik şiddeti de besleyen etkenler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapitalist sömürü, baskı, adaletsizlik, eşitsizlik, işsizlik, belirsizlik, gelecek kaygısı, yoksulluk, kötü yaşam koşulları ve halkın temel ihtiyaçların karşılanmaması, kadına ve tüm topluma yönelik şiddeti yaratmaktadır. Bu yoz ve şiddet ortamı onların işine gelmektedir. Çünkü kavga eden, cinnet geçiren, sorgulamayan bir toplum, onların sömürülerine de karşı çıkmayacaktır. Bunlarla birlikte, ağır ekonomik bunalımlar ve yoksulluk kadınları şiddet cenderesine daha fazla itiyor. Kadınlar, anlamsızca öldürülüyor.

Yaşadığımız her yerde; evde sokakta, işyerinde, kadın katliamları, şiddet, taciz ve tecavüz durmak bilmiyor. Ne Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına dair Kanun ne yargı kararları kadına yönelik şiddeti durdurmuyor.

Güçlünün en zayıfı bertaraf etmeye çalışıldığı bir sistemde yaşıyoruz. Toplumun en zayıf kesimleri her türlü şiddete maruz kalmaktadır. Bunun sonucunda yoksullar, kadınlar ve çocuklar en çok etkilenen kesimlerdir.

En son yaşadığımız Antakya’mızda Nurcan Yolcu öldürülmesi bizleri üzen en son olaylardan birisidir. Şiddet bir yönetim biçimi olarak ta kullanılmaktadır. Her gün kameralar önünde ülkenin başkentinde işini ekmeğini isteyenlere resmi olarak şiddet uygulanmaktadır, bütün topluma şiddeti kanıksatılmaya çalışılmaktadır. Çözümü de adil, eşit, özgürlükçü, bağımsız, demokratik ve sömürüsüz sistemle gerçekleşir. Ancak bunlar için sınıfsal temelli bir mücadeleyle mümkündür.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz