YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

YENİ SAMANDAĞ DEVLET HASTANESİ…

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

BAŞKAN YILMAZ:HİZMETLERİMİZ ARTARAK DEVEM EDECEK!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

ELBİRLİĞİYLE GÖNÜL BİRLİĞİ İLE HEP BERABER ÇALIŞMAMIZ LAZIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

HATAY AİLESİ OLARAK YANINIZDAYIZ GENEL BAŞKANIM!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

BAŞKAN ERYILMAZ MEVKİDAŞLARINA SAMANDAĞ’I ANLATTI!

KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI SAMANDAĞ’DAN BÜYÜK TEPKİ!
  • Ana Sayfa » SAMANDAĞ
  • 18 Ocak 2019 - 02:35:02
KADIN CİNAYETLERİNE KARŞI SAMANDAĞ’DAN BÜYÜK TEPKİ!

Ukrayna’da katledilen Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi için Hatay Kadın Platformu ve Samandağ Kadın Platformu tarafından Buket Yıldız’ın ailesinin katılımı ile bir basın açıklaması gerçekleşti. Dün Samandağ Eğitim-Sen önünde toplanan kalabalık, Abdullah Cömert Alanına yöneldi. Ellerinde pankartlarla Abdullah Cömert alanına gelenleri alanda toplanan  kalabalık bir grup alkış ve zılgıtlarla karşıladı. Abdullah Cömert alanında gerçekleşen basın açıklaması Eğitim-Sen […]

Ukrayna’da katledilen Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi için Hatay Kadın Platformu ve Samandağ Kadın Platformu tarafından Buket Yıldız’ın ailesinin katılımı ile bir basın açıklaması gerçekleşti.

Dün Samandağ Eğitim-Sen önünde toplanan kalabalık, Abdullah Cömert Alanına yöneldi. Ellerinde pankartlarla Abdullah Cömert alanına gelenleri alanda toplanan  kalabalık bir grup alkış ve zılgıtlarla karşıladı.

Abdullah Cömert alanında gerçekleşen basın açıklaması Eğitim-Sen Samandağ şube başkanı Serap Aldıç Sakallı yaptı.

Daha sonra Buket Yıldız’ın ailesi adına Dr. Nevide Kimyon’da bir açıklama yaptı.

Basın açıklamasına; Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Meltem Ahras Nural, Samandağ Kadın  Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir, Eğitim Sen Samandağ Şube Başkanı Serap Aldıç Sakallı, CHP İlçe Başkanı Turgay Abacı, CHP Kadın Kolları Başkanı Yüksel Berber,  HDP  İlçe Eş Başkanı Sevgi Kurtdere Kimyon, STK Temsilcileri, siyasi partililer, kamu temsilcilerinin yanı sıra daha önce kadın cinayetlerine kurban giden Nurcan Yolcu, İpek Bakımcı ve Berna Özdemir’in aileleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

buket-yldz-1

Basın açıklamasının ardından toplanan kalabalık, ellerinde posterlerle, zılgıt ve alkışlar eşliğinde Cumhuriyet Caddesi boyunca  yürüyerek yaşanan katliamı ve kadına şiddeti protesto ettiler.  

Eğitim –Sen Samandağ şube başkanı Serap Aldıç Sakallı, yaptığı konuşmada;

“ Bir kadın cinayeti daha. Buket ve Zeynep, bitmiyor, azalmıyor, artarak devam ediyor. Çok şey söylenebilir ama bize göre çarpık değerler silsilesi ve iki yüzlü ahlakın bu cinayetlerde payı var. Dahası toplumsal baskının ve her türlü şiddetin arttığı politik ortamda kadına yönelik şiddetin azalmasını yada bitmesini beklemenin de saflık olduğunu biliyoruz. Çünkü, mevcut politikalarla kadınların hayatları değersizleştiriliyor. Üretmesin, okumasın, dışarı çıkmasın, kahkaha atmasın, kendilerinin istediği gibi giyinsin istiyorlar hakları olmadığı halde.

Bizler ve Hatay’daki bütün Kadın kurumları Buket ve Zeynep’in katili en ağır cezaya çarptırılana kadar davanın takipçisi olacağız. Bir kişi daha eksilmeyeceğiz. Buket, Zeynep ve öldürülen bütün kız kardeşlerimiz yıldızlar yoldaşınız olsun.”Dedi.

Buket Yıldız’ın ailesi adına ise konuşma yapan Dr. Nevide Kimyon ;

“ Ukrayna’da tıp eğitimi için bulunan kızımız Buket Yıldız ve Zeynep Hüsünbeyi maalesef kadın cinayetine kurban verdik. Pırıl pırıl, başarılı, geleceğe dair hayalleri vardı. Kendilerine, ailelerine ve topluma faydalı olmak hedeflerini bir cani yok etti. Onlar birer doğa sever, hayvan sever, insan severlerdi. Katilin arkadaşlık teklifini reddettiği için arkadaşı ile evinde hunharca öldürüldü.

Kızımız Buket Yıldız ısrarlı takip mağduruydu. Katilin ifadesi ile sevgili olduğunun haberlerde yer alması olayı şahsileştirmek, basitleştirmektir. Ayrıca bu acı sadece kadınların değil, baba, amca, dayı, abi dediğimiz et ve tırnak gibi birbirinden ayrılmayan, insan olan herkesin acısıdır.

Toplumsal bir sorun olan kadın cinayetine kurban giden kızımız Buket’in acısını buraya gelerek bizimle paylaşan eş, dost, akraba , sivil toplum kuruluşları Siyasi partililer, kamu temsilcilerine ailemiz olarak teşekkür ediyoruz.“ ifadelerine yer verdi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz