2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

2.BİLİM ŞENLİĞİNE DAVETLİSİNİZ!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK GALİBİYETİNİ ALDI!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YAYMAN:MİLLETİMİZİN HİZMETİNDEYİZ!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

AK PARTİLİ YEŞİLDAL: BU KENT HİZMETİ HAK EDİYOR!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

MECLİS OYBİRLİĞİYLE YÜZDE 25 ZAM DEDİ!

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ!
  • Ana Sayfa » KADIN
  • 2 Nisan 2021 - 21:13:05
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYECEĞİZ!

İskenderun Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyeceğiz tepkisiyle Eski Bit Pazarı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. İskenderun Kadın Platformu Üyesi Fatma Çınar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen bu sözleşmenin: “Hukuki meşruiyeti tartışmalı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle” iptal edilemeyeceğini söyledi. Çınar, İstanbul Sözleşmesi’nin “boşanmaya teşvik ettiği, Türkiye’nin toplumsal değerleri ile bağdaşmadığı ve eşcinselliği normalleştirmeye […]

İskenderun Kadın Platformu, “İstanbul Sözleşmesi’nden vazgeçmiyeceğiz tepkisiyle Eski Bit Pazarı’nda bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi.

İskenderun Kadın Platformu Üyesi Fatma Çınar, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından kabul edilen bu sözleşmenin:

Hukuki meşruiyeti tartışmalı bir Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle” iptal edilemeyeceğini söyledi.

Çınar, İstanbul Sözleşmesi’nin “boşanmaya teşvik ettiği, Türkiye’nin toplumsal değerleri ile bağdaşmadığı ve eşcinselliği normalleştirmeye çalışan bir kesim tarafından manipüle edildiği” gerekçesiyle hukuki olmayan bu karar meşrulaştırmaya çalışıldığını dile getirerek, kararı tanımadıklarını vurguladı.

Çınar,açıklamasına devamla:

Böylece kadınlara sert bir mesaj gönderiyor. Türk aile yapısı maço, feodal, homofobik ve kadın düşmanı kalmalıdır. Makbul ve makul kadın olmayı reddediyoruz. Türkiye’de geçtiğimiz on yıllık süreçte toplumsal cinsiyete dayalı ve cinsel şiddet gitgide artmaktadır. 2020 yılında 300’den fazla kadın cinayeti işlenmiştir. Kız çocukları, kadınlar ve LGBTİ+ ların yaşamları üzerinde somut ve korkunç sonuçları olacak bu karar 15 yılı aşkın süredir muhafazakâr, ataerkil ve kadın düşmanı bir toplum yaratmak yönündeki çabaları güçlendirmenin bir başka halkasıdır” ifadelerini kullandı.

Biz kadınlar toplumsal cinsiyet eşitliği temelinde özgürce yaşamak istiyoruz” diyen Çınar:

Fırsat eşitliği istiyoruz. Evde, işte, sokakta güvende olmak istiyoruz. Toplumun her kesiminden kadın günlerdir sokakta, yazılı, görsel basında tek ses haykırıyor. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” diye konuştu.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz