HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇARESİZ VE YALINIZ BIRAKILMIŞTIR!
  • Ana Sayfa » ANTAKYA
  • 16 Aralık 2021 - 14:05:16
İNŞAAT SEKTÖRÜ ÇARESİZ VE YALINIZ BIRAKILMIŞTIR!

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) son dönemle yaşanan döviz kurundaki dalgalanmalar nedeni ile zor günler geçiren  inşaat sektörünün sıkıntılarının giderilmesi konusunda basın toplantısı yaptı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Odanın 5-6-7-14-20 nolu komite üyelerinin hazır bulundukları toplantıda;ATSO 5.Meslek Komitesi Başkanı ve İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Cemil Gündüz tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: “2018 […]

Antakya Ticaret ve Sanayi Odası(ATSO) son dönemle yaşanan döviz kurundaki dalgalanmalar nedeni ile zor günler geçiren  inşaat sektörünün sıkıntılarının giderilmesi konusunda basın toplantısı yaptı.

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin ve Odanın 5-6-7-14-20 nolu komite üyelerinin hazır bulundukları toplantıda;ATSO 5.Meslek Komitesi Başkanı ve İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Cemil Gündüz tarafından yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

2018 Ağustos ayında beklenmedik şekilde başlayan piyasa fiyat artışları doğal olarak inşaat malzemelerine de yansımış, bu durumdan kamuda iş yapan sektör temsilcileri de oldukça olumsuz etkilenmiştir. Kamu müteahhitlerinin imalat girdileri ön görülemeyecek şekilde artmış ve şantiyeler durma noktasına gelmiştir.


Bu sebeple meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için 18/01/2019 tarihinde tasfiye kararnamesi yayınlanmış, zarar eden sektör temsilcileri bir nebzede olsa rahat nefes almıştı.

2021 yılının ikinci yarısından sonra Dövize bağlı kur artışlarından kaynaklı yapı malzemelerinde %100’e yaklaşan artışlar sektörü zor durumda bırakmış, kamuda “Anahtar Teslimi” işlerin tamamını yavaşlamıştır.

2021 Kasım ayından bu yana da ihaleye çıkarılan işlerin büyük kısmına teklif veren firma olmamıştır. 2021 yılı birim fiyatları piyasa fiyatlarının %100 altında kalmıştır. Tefe-Tüfe ile verilen fiyat farkları da piyasa fiyatlarına ulaşamamıştır.

Kamu da iş yapan müteahhitlerin iflas etmemeleri ve kamu projelerinin yarım kalmaması için ivedilikle fiyat farkları ile koşulsuz tasfiye hakkının verilmesi gerekmektedir.

Fiyat farkı ve koşulsuz tasfiye hakkının verilmemesi halinde çok ciddi kayıplar olabileceği gibi, yarım kalan projelerin mevcut maliyetlerinin 2 katına biteceği, müteahhitlerin ve kamunun çok büyük oranda zarar göreceği kaçınılmazdır.

İnşaat sektörü oluşturduğu katma değerin yanı sıra yaklaşık 2 milyon kişiye yarattığı istihdam ve 250 alt sektöre oluşturduğu taleple ekonomimizi yakından ilgilendirmesine rağmen, son yıllarda yalnız bırakılmış, çaresiz bir duruma düşürülmüş ve adeta sektörden vazgeçilmiştir.

Bizler oda temsilcileri olarak, 2 yıl sonra tekrar yeniden şartsız tasfiye ve kayda değer fiyat farkı istiyor ve yaşamakta olduğumuz sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını bekliyoruz. Sektörümüz adına konunun takipçisi olmayı sürdürüyoruz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz