HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

BAŞKAN SAVAŞ:AK PARTİ HATAY İL BAŞKANI HİZMETLERE ENGEL OLUYOR!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 4 Haziran 2022 - 14:06:23
BAŞKAN SAVAŞ:AK PARTİ HATAY İL BAŞKANI HİZMETLERE ENGEL OLUYOR!

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,katıldığı tv programında gerçekleştirmek istedikleri proje ve hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulundu. İktidar partisinin Hatay il başkanı Adem Yeşildal’a yönelik sert eleştirilerde de bulanan baskan Savaş,belediye gündemine dair şunları söyledi: “Hem ayağınıza taş bağlıyorlar hem de bu taşla koşmamızı istiyorlar. 2019 ve 2021 yıllarında iki defa DSİ’ye arıtma tesisini Turunçlu’dan kaldırmak […]

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş,katıldığı tv programında gerçekleştirmek istedikleri proje ve hizmetlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

İktidar partisinin Hatay il başkanı Adem Yeşildal’a yönelik sert eleştirilerde de bulanan baskan Savaş,belediye gündemine dair şunları söyledi:

Hem ayağınıza taş bağlıyorlar hem de bu taşla koşmamızı istiyorlar. 2019 ve 2021 yıllarında iki defa DSİ’ye arıtma tesisini Turunçlu’dan kaldırmak için yazı yazdık. İki talebimize de izin verdirmeyen kendisi ve ekibidir. Mahalle sakinleri, yaptığımız toplantılarda bizi kokudan ve gürültüden kurtarın dediler. Onlardan aldığımız güçle yapmak için çaba sarf ettik. Aynı zamanda Hassa’da da kanalizasyon ve içme suyu şebekesi için söz vermiştik. İkisini de meclis gündemine getirdik ama yapmayalım diye çok çaba sarf etti. Sağduyulu arkadaşlarımız sayesinde meclisten geçti. Biz sorunları çözmek için çaba sarf ediyoruz. Lütfen bu iş için Ankara’da aleyhimize çalışmasınlar ve arıtma tesisi yapalım” diyerek il başkanın hizmetlere engel olduğunu söyledi.

İKTİDAR PARTİSİNİN İL BAŞKANI MECLİS ÜYELERİNE BASKI YAPIYOR”

Mayıs ayında yapılan HATSU meclis toplantısındaki su fiyatları ile ilgili alınan kararlar hakkında da Savaş:

Cumhur İttifakı’ndaki arkadaşların bir kısmı bu konuda çok duyarlı. MHP belediye başkanları ve meclis üyeleri ekonomik sıkıntı, enflasyon ve enerjiye gelen zamlardan dolayı rahatsızlar ve HATSU’nun durumunu görüp adım atmanın gerektiğini görüyorlar. Ama iktidar partisinin il başkanı onlara baskı yapıyor. Baskı yapınca da tedirgin oluyor ve çekimser davranıyorlar. Bu konuyu önümüzdeki hafta çözmek istiyorum” diyerek iktidar partisinin il başkanının meclis üyelerine yaptığı baskının yanlış olduğunu söyledi.

AMAÇLARI BİZİM HİZMETLERİMİZİ ENGELLEMEK”

HATSU’nun meclis üyelerinin bu tutumundan dolayı da oldukça kötü duruma geldiğini ifade eden Savaş;

HATSU şu an batmış durumda. Vergilerini veremiyor.Sadece elektrik faturasını ödüyor. Elektrik faturasını öderken de biz destek oluyoruz. Her şeyi öderken biz destek oluyoruz. Böyle olunca da diğer hizmetlerden geri kalıyoruz. Amaçları hizmetlerimizi engellemek. Hükümetin Hatay’a yapacağı yatırımları arttırması lazım. Hatay’a hak ettiği yatırımları yaptırsınlar. Bizim yapacağımız yatırımlarda da bize destek versinler” dedi.

Başkan Savaş, HATSU’nun geçmiş dönemlerdeki uyguladığı su tarifelerini de tek tek açıkladı.

ENFLASYONU YAPAN HÜKÜMET AMA HÜKÜMETİN YAPMIŞ OLDUĞU ENFLASYONDAN FAYDALANMA DİYORLAR”

Savaş,yaptığı açıklamada:

2016 yılında içme suyu satış fiyatı 2 lira 75 kuruştu. Yapılan hesaplamalara göre ise 6 lira 90 kuruş olması gerekiyordu. Satış tarifesinde üç yıl boyunca zam yapılmadı. Bütçe giderlerine göre yapılan hesaplamalarda olması gereken satış fiyatı 2017’de 5 lira 10 kuruş, 2018’de 6 lira 75 kuruş ve 2019 yılında da 5 lira 73 kuruş olarak hesaplanmıştı. 2020 yılında içme suyu satış tarifesi 3.97 lira olarak uygulanırken bütçe giderlerine göre olması gereken satış fiyatı ise 5 lira 78 kuruş olarak hesaplandı. Yani yaklaşık iki dönem suyu düşük fiyata vermişiz. İktidardaki arkadaşlar 2020 yılında 2017’deki fiyatın TEFE TÜFE’sini durdurmuş. Enflasyonu yaratan hükümet ama hükümetin yarattığı enflasyon farkından bize faydalanma diyorlar. Ama bütün iktidar belediyeleri TEFE-TÜFE oranlarına göre su fiyatları belirliyor” dedi.

KURUMUMUZ ZARARI 72 MİLYON 447 BİN 280 TÜRK LİRASI”

Savaş,konuşmasının devamında:

11 Kasım 2021’de içme suyu satış tarifesi 5 lira 8 kuruştan 4 lira 6 kuruşa düştü. Ancak 2021 sonu itibariyle su satış maliyeti 7 lira 61 kuruştu. Yani suyu 3 lira 56 kuruş zararına sattık. Aradaki fark daha sonra bu yılın ilk dört ayında yapılan olağanüstü zamlarla 11 lira 45 kuruş oldu. Kullanılan her bir tonda zarar ettik. Çünkü mecliste azınlıktayız. Arkadaşlar istedikleri gibi keyfi davranıyorlar.  12 Kasım 2021’de yapılan yüzde 20 indirim uygulanmasından sonra 30 Nisan 2022 tarihine kadar kurumumuzun zararı 72 milyon 447 bin 280 Türk lirası oldu” ifadelerini kullandı.

HATAY BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ DOLAYISIYLA HATSU’YU BATIRMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPIYORLAR”

Meclis üyelerinin bu tutumundan dolayı ilerleyen zamanlarda Hatay halkına su veremeyebileceklerini de söyleyen Başkan Savaş:

Böyle giderse yakında temiz su veremeyeceğiz. Şimdiden Hatay halkından özür diliyorum. Hatay halkını susuz bırakmak isteyen, hizmeti engelleyen ve mecliste çoğunluğu kullanan bu arkadaşın vebali günahı boynuna. Mevzuatları söylememize rağmen bir şey değişmedi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, artık bu yükü kaldıramıyor. Bu arkadaşlar HBB ve dolayısıyla HATSU’yu batırmak için her şeyi yapıyor. HATSU’yu batırdıkları zaman da Hatay halkına su verme şansı olmayacak. Önümüzdeki günlerde olağanüstü meclis toplantısı yapacağız ve bu konuyu gündeme getireceğiz. Orada Hatay halkını kimi düşünüp düşünmediğini göreceğiz. Şu anda elektriğe yüzde 250 zam yapıyorsunuz ama bizi 2017 yılındaki su fiyatının altında su satmaya mecbur ediyorlar” diye konuştu.

ELBET BİR GÜN MAHKEMEDE HUKUK TECELLİ EDECEK”

Su fiyatlarında alınan kararları yargıya taşıyacaklarını da belirten Başkan Savaş,şöyle konuştu:  

Mahkemede Hatay halkının haklarını aramaya ve almaya devam edeceğiz. Elbet bir gün mahkemede hukuk tecelli edecek. Meclisteki arkadaşlarımız tazminat ödeme durumda kalacak. Hatay halkının hakkını kimseye yedirmem. Her metreküp zararı mahkemede tespit edilecek ve bu arkadaşlardan alınacak ama bu arkadaşları yönlendiren il başkanı tazminattan muaf tutulacak. Onlar yüzünden yakında su veremeyecek duruma geleceğiz. İl başkanının sokağa çıkma yüzü olmayacak. Yapacağımız HATSU toplantısında bütün meclis üyelerimizi sağduyuya davet ediyorum.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz