Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

Eşit Temsil Haktır. Hakkımı Alana Kadar Mücadelemiz Sürecek!

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

KADINLARIMIZIN KADIN HAKLARI…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

HUSUMETLİ AİLELER BARIŞ YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER!
  • Ana Sayfa » PAYAS
  • 22 Haziran 2021 - 12:25:48
HUSUMETLİ AİLELER BARIŞ YEMEĞİNDE BİR ARAYA GELDİLER!

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan,İlçede yaşayan bazı husumetli aileleri bir araya getirterek barış yemeği düzenledi. Başkan Altan’ın ev sahipliğindeki barış  yemeğine; Ak Parti MKYK Üyesi Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Diyarbak’ırın, Şanlıurfa’nın önde gelen kanaat önderleri ile Şanlıurfalı Laçin ve Diyarbakirli Kaya ailelerinin temsilcileri katılım gösterdi. Başkan Altan,yaptıgı konuşmada şunları […]

Payas Belediye Başkanı Bekir Altan,İlçede yaşayan bazı husumetli aileleri bir araya getirterek barış yemeği düzenledi.

Başkan Altan’ın ev sahipliğindeki barış  yemeğine; Ak Parti MKYK Üyesi Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız, Diyarbak’ırın, Şanlıurfa’nın önde gelen kanaat önderleri ile Şanlıurfalı Laçin ve Diyarbakirli Kaya ailelerinin temsilcileri katılım gösterdi.

Başkan Altan,yaptıgı konuşmada şunları söyledi:

“Düşmanlığı körükleyen Kan Davalarını bitirmeliyiz.Kan davası yüzyılların toplumsal hastalığıdır. Bunun anlamı,insanların adaleti kendi elleriyle gerçekleştirme arzusu ve intikam alarak onur kurtarma anlayışına dayanan zincirleme olarak cinayet işlenmesidir.

İslam dini cahiliye adeti olan kan davasını ortadan kaldırmış,insan haklarının dokunulmaz bir özgürlüğe sahip olduğunu ilan etmiştir.

Bu durumu açıklayan ayet-i kerime şöyledir.

‘’ Kim bir mümini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedi olarak kalacağı cehennemdir. Allah ona gazap ve lanet etmiş, onun için büyük bir azap hazırlamıştır.’’( Nisa Suresi 4/93 )
Öldürmek, yeryüzünü fesada uğratmak ve insan neslini yok etmek olduğunu için İslamda haram kılınmıştır.
Katili affetme seçeneği, toplumsal barışı güçlendirmek içindir.Zira böyle bir davranış, üstün bir erdemin ifadesidir.Çünkü suçsuz olarak öldürülen kişi Cenab-ı Hak tarafından desteklenecek, katilde cezasını çekecektir.
Affetme ve bağışlama yetkisi Yüce Rabbimizin sıfatı, Sevgili Peygamberimizin de güzel ahlakındandır. O düşmanlarını, güçsüz oldukları zaman bağışlamış bundan dolayı pek çok insan iman etmiştir.O kötülüğe kötülükle karşılık vermemiş intikam almayı da asla düşünmemiştir.

Allah’ın, büyük değer verdiği insanın kendi değerini bilmesi ve konumuna yaraşmayacak kötü fiilleri yapmaması gerekmektedir.
Bizler de kan davalarının ortadan kalmasını, cinayetlerin durmasını, akan kanın durmasını istiyoruz. Çocuklar yetim kalmasın artık. Kadınlar dul kalmasın, gözleri yaşları anneler olmasın istiyoruz.

Bu süreçte emeği geçen, Diyarbakır’dan, Şanlıurfa’dan gelen emek harcayan herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Allah gayretlerinizi en makbul ibadetlerden kabul etsin. Kaya ailesine bir kez daha taziye dileklerimi yeniliyorum. Bu olayların tekrarlanmaması için dua ediyor, üzerimize düşen her türlü fedakarlığı yapacağımızı da sizlerle paylaşıyorum.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz