HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

HER SAĞLIKLI İNSANIN DA ENGELLİ ADAYI OLDUĞU…

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

SURİYELİ SEÇMEN SAYISI AÇIKLANDI!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

OKULLARDA GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIMI YAYGINLAŞIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

CHP’Lİ GÜZELMANSUR:CEZALARIN YETERSİZLİĞİ SAHTE DİPLOMALILARI ARTIRIYOR!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HAYZARAN:ALİ BABACAN’IN POLİTİKALARINI TAKİP EDİYORUZ!

HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!
  • Ana Sayfa » HATAY
  • 21 Ekim 2021 - 21:52:03
HER TÜRLÜ HUKUKİ VE SOSYAL SORUMLULUKLARI YERİNE GETİRECEĞİZ!

Hatay Barosu Başkanı Av.Hüseyin Cihat Açıkalın,yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada Hatay büyükşehir belediyesinin kentin alt ve üst yapısını ilgilendiren bazı tasarruf kararlarına ilişkin  bir takım değerlendirmede bulundu. Açıkalın,açıklamasında şunları söyledi: “Şehrimiz Hatay, zengin kültürel mirası ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış barış, kardeşlik ve hoşgörü kentidir. Hatay’ın konumu ve coğrafyası, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden […]

Hatay Barosu Başkanı Av.Hüseyin Cihat Açıkalın,yönetim kurulu adına yaptığı açıklamada Hatay büyükşehir belediyesinin kentin alt ve üst yapısını ilgilendiren bazı tasarruf kararlarına ilişkin  bir takım değerlendirmede bulundu.

Açıkalın,açıklamasında şunları söyledi:

Şehrimiz Hatay, zengin kültürel mirası ile birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış barış, kardeşlik ve hoşgörü kentidir. Hatay’ın konumu ve coğrafyası, dünyanın en eski yerleşim yerlerinden biri olması, iklimi ve zengin turizm varlıkları turizm potansiyelini desteklemektedir

Şehrimiz tarihine ve kültürüne yakışır Kent Meydanından yoksundur. Yıkılan Vakıflar Işhanı yerine Belediyeler ve Valilik mutabakatı ile kent meydanı yapılmasına karar verilmiş, ödüllü proje yanışması başlatılmıştır. Kent meydamı düzenlemesi toplumun tüm kesimini heyecanlandırmıştır. Köprübaşı alanı ve yakın çevresine kazandırılacak kent meydanı, kent yaşamının bir parçası ve sosyal mekan olarak ilimizde yaşayan herkesin ve ilimizi ziyaret eden turistlerin uğrak alanı olacaktır. Kentin sosyal yaşamına acilen kazandırılması gereken bu projeden Büyükşehir Belediyesinin vazgeçtiği duyumunu aldık

Bununla birlikte şehnimizde bir çok ilk ile birlikte dünyanın ilk aydinlatılan caddesi ünvanma sahip Kurtuluş Caddesi bulunmaktadır. Kurtuluş Caddesi ‘nin yayalaştırılması yıllardır yöneticilerin vaatleri ve projeleri arasındadır. Tarihsel dokusuna kavuşması gereken, ertelendiği her saat daha da geç kalınan bu eşsiz projeden de Büyükşehir Belediyesinin vazgeçtiği duyumunu aldık. Hatırlayacağımız üzere, kangrene dönüşen ve bulunduğu mahalle ile birlikte ilçeye çok ciddi zarar veren Turunçlu Artma Tesisi Büyükşehir Belediyesi, Şehrin Toplum Kuruluşlarıyla mutabakat ile belirlenen TMMOB bilirkişilerinin “Turunçlu Arıtma Tesisinin acilen Kaldırılması gerektiği” raporuna itibar etmemiş ve tesisi kaldırmayacağını belirtmiştir.

Bizler içinde yaşadığımız şehrimizin, tarihine ve kültürüne yakışır şekilde, bilimsel metodlar ile inşa edilmesi gerektiği kanaatindeyiz. Keyfi kararlar ile şehrin betona teslim edilmesinin, mutabakatlardan dönülmesinin karşısında Kent Meydanı, Kurtuluş Caddesi Yayalaştırılma projesi ve Antma Tesisinin Kaldırılması gibi halkın yaşam ve sosyal hakkı olan konularını takipçisi olacağımızı her türlü hukuki ve sosyal sorumlulukları yerine getireceğimizi belirtmek istiyoruz.

Antakya otogarı karşısında çevre yolu üzerinde bulunan ve fuar alanı olarak bilinen yerin. halkın ortak kullanım sahası olarak değerlendirilmesi, belediye mülkiyetinde kalması, yine hızla artan betonlaşmaya karşı insani ve çağdaş kent dokusunu destekleyen bir tasarruf olacaktır. Bu nedenle idare mahkemesinin satışın durdurulmasına dair verdiği yürütmenin durdurulması kararımı memnuniyetle karşılıyoruz. Hukuki sürecin halkın talep ve yararına sonlanmasını ümit ediyoruz. Hukuki sürecin takipçisi olacağımızı belirtmek istiyoruz.

Kent Meydanı ve Kurtuluş Caddesinin yayalaştırılması projelerinin, şehri betona teslim eden yönetim anlayışına kurban edilmemesi gerektiği konusunda tüm yöneticileri duyarlı olmaya, tüm sivil toplum kuruluşlarını bu projelerin yaşama geçirilmesi hususunda takipçi olmaya davet ediyoruz. Projelerden vazgeçme karan var ise bu kararlardan dönülmesi ve projelerin ivedilikle hayata geçirilmesi. Turunçlu Antma Tesisinin ivedilikle bulunduğu yerden kaldırılarak halk sağlığına uygun bir şekilde inşasının sağlanması çağrısını yapıyoruz.”dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz