ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

AK-PARTİLİ YEŞİLDAL BAŞKAN SAVAŞ’A SESLENDİ:HATAY HALKINI KANDIRAMAYACAKSIN!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

BAŞKAN SAVAŞ:İL BAŞKANI YEŞİLDAL BİZİ GÜÇTEN DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

AMANOSLAR EKOTURİZME AÇILIYOR!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

ATAKAŞ HATAYSPOR İLK HAFTA BAY!

Hava Kirliliği Kamu Sağlığını Tehdit Ediyor!
Hava Kirliliği Kamu Sağlığını Tehdit Ediyor!

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, CİMER’e başvurdukları, bölgenin hava kalitesinin değerlerini sorduklarını söyledi. Kara, Dünya Sağlık Örgütü her yıl insanların ölümüne yol açması nedeniyle kömürü görünmez katil olarak tanımlamakta ayrıca Fosil yakıtlar kısa vadede hava kirliliği ve uzun vade de karbondioksit emisyonuna neden olarak küresel iklim krizine yol açmakta olduğunu belirtti. Başkan […]

İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Nermin Yıldırım Kara, CİMER’e başvurdukları, bölgenin hava kalitesinin değerlerini sorduklarını söyledi.

Kara, Dünya Sağlık Örgütü her yıl insanların ölümüne yol açması nedeniyle kömürü görünmez katil olarak tanımlamakta ayrıca Fosil yakıtlar kısa vadede hava kirliliği ve uzun vade de karbondioksit emisyonuna neden olarak küresel iklim krizine yol açmakta olduğunu belirtti.

Başkan Kara, İskenderun Çevre Koruma Derneği olarak 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı kapsamında,  02.09.2019 tarih 1902808829 Başvuru sayısı ile bölgedeki hava kirliliği ile ilgili sorulara yanıt almak üzere CİMER’e başvuruda bulunduklarını açıkladı.

Her insanın sağlığının ve doğanın korunmasının zorunlu olduğu gerçeğinden yola çıktığımızda sanayi ve enerji üretim tesislerinin faaliyetleri sonucu atmosfere yayılan toz, gaz, is ve diğer kirleticilerin emisyonlarını kontrol altına almak, insanı ve çevresini hava alıcı ortamlardaki kirlenmelerden doğacak tehlikelerden korumaya ilişkin olarak usul ve esaslar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü yönetmeliği ile belirlendiğine değinerek açıklamasına şöyle devam eti:

Bölgemizde yoğun ve artan düzeyde hava kirliliği kamu sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşması nedeniyle; Hatay İli İskenderun ve Payas İlçelerinde ve özellikle OSB Bölgelerinde yer alan, Termik Santraller, Demir Çelik Fabrikaları, Gübre Fabrikaları ve diğer sanayi tesislerinin;Kaç adet olduğu, Yönetmeliklerde belirlenen limit değerlerine uygun şekilde SEÖS kurulup kurulmadığı, Veri toplama ve depolamada KGS2 (İkinci Seviye Kalite Güvence Sistemi) prosedürünün yerine getirilip getirilmediği.

2017-2018-2019 yılı içerisinde hava kirliliği konusunda ÇŞB’ı İl ve İlçe Müdürlükleri tarafından kaç adet denetim yapıldı.

SEÖS ‘ni kurmayan veya kurulmakla birlikte sınır değer aşımı olan tesisler hakkında İdari işlem yapılıp yapılmadığı, müeyyide uygulanıp uygulanmadığı.

İskenderun ve Payas OSB’de en yakın Hava Kalitesi İzleme İstasyonunun kaç metre mesafede bulunduğu, hangi kirletici maddelerinin ölçüm ve denetime tabi olduğu, Ulusal Sınır değer ve DSÖ ‘nün sınır değerlerine uyulup uyulmadığı, NO2,SO2,CO2,O3,PM10 gibi kirleticilerin ölçüm sonuçlarının hangi değer aralıklarında seyir gösterdiğinin 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında tarafımıza yazılı olarak bildirilmesini istirham ediyoruz.”Dedi.

  • Etiketler
  • Yorumla
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz